Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
"Операциялық жүйе" ашық сабақ
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Компьютерлік жүйелер |
Мектеп: |
||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:. |
||||
Сынып: |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||
Сабақтың тақырыбы |
Операциялық жүйенің негізгі функциялары |
|
|||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.1.2.1 операциялық жүйенің негізгі міндеттерін атап өту |
||||
Сабақтың мақсаттары |
-Операциялық жүйелер және оның интерфейсі туралы біледі -Операциялық жүйелер қызметін түсіндіреді, нысандарын ажыратады -Операциялық жүйелер нысандарымен жұмыс жасайды, өмірде қолданады |
||||
Бағалау критерийі |
- Операциялық жүйелер және оның интерфейсін сипаттайды - Операциялық жүйелер интерфейстерін сәйкестендіреді, салыстырады. - Операциялық жүйелердің компьютер жұмысындағы маңызын түсінеді және қолданады |
||||
Тілдік мақсаттар |
Лексика:Windows, MsDOS, Linux сөздерімен танысады Терминология: Операциялық жүйе-Опепрационная система-Operating sуstem, Программа-программа-Program, Интерфейс-Интерфейс- Interface, Жұмыс үстелі-Рабочий стол- Desktop, Таңбаша –Ярлык-Shortcut, Белгішелер –Значки – Icon, Қоржын –Корзина- Bin, Менің компьютерім- Мой компьютер-My computer Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Мен білемін:Операциялық жүйе компьютерде орындалып жатырған кез-келген әрекетті басқаратын ... бір түрі. Мен түсінемін:Операциялық жүйесіз компьютер ... орындай алмайды. Мен қолданамын: Операциялық жүйенің нысандарын ...күнделікті өмірде қолданамын |
||||
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы. Осы тақырыпқа байланысты терминдерді үш тілде айта алады Жалпыға бірдей еңбек қоғамы –компьютермен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып, топтық, жеке жұмыстарды орындау кезінде бірі –біріне көмек беру |
||||
Пәнаралық байланыс |
Ағылшын тілі, орыс тілі, қазақ тілі. Терминдердің үштілде айтылуын нақтылау |
||||
Алдыңғы білім |
Компьютердің негізгі құрылғыларының байланысы туралы біледі. Өз компьютерлерінің негізгі құрылғылары және олардың қызметі туралы айта алады |
||||
Сабақ барысы |
|||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||
Сабақтың басы |
1.Оқушылармен сәлемдесу. 2. Оқушыларды түгелдеу. 3. Ынтымақтастық атмосферасын құру мақсатында Тренинг. «Құнды қасиеттерді жинау» жаттығуы.Ең алдымен мұғалім бастайды, жүрекшені алып «Мен сізге жүрекшені беремін, себебі сен…қайырымдысың» осылай жалғаса береді |
Жүрекше |
|||
|
Үй тапсырмасын тексеру Таза тақта әдісі. Оқушылар өткен тақырып бойынша тақтаға сұрақтар жазып тақтаны толтырады, содан кейін әр сұраққа жауап беріп, өшіріп отырады. Соңында барлық сұрақтарға жауап бергенде тақта таза болып шығады. қ/б шапалақ әдісі |
Тақта, маркер |
|||
|
Жаңа тақырыпты ашу мақсатында оқушыларға суретті көрсетіп Бұл не? деген сұрақ тастаймын. Оқушылар болжам жауаптар береді. Жаңа тақырыпты жариялаймын, оқушыларды сабақ мақсаттарымен таныстырамын |
слайд 2 |
|||
Сабақтың ортасы |
Оқушыларды суреттер таңдау арқылы топқа бөлу 1 топ негізгі құрылғылар 2 топ қосымша құрылғылар 3 топ ішкі құрылғылар Суретті таңдаған кезде оқушыларға мынадай критерия қойылады: өздеріңізге жақсы таныс құрылғыларды таңдаңыз |
|
|||
Білу, түсіну |
Постер-мазмұнды сызба тәсілі (белсенді оқыту) арқылы жаңа сабақты меңгеруді ұсынамын Саралау: Дереккөздер
1 топқа топтастыру «Операциялық жүйенің негізгі атқаратын қызметі» қызыл маркер 2 топқа « Операциялық жүйенің интерфейс түрлері, Операциялық жүйенің басқару элементтері» кесте арқылы көрсетеді көк маркер 3 топқа «Графикалық интерфейсті операциялық жүйенің нысандары, Пиктограмма, түсінік беріп өту» жасыл маркер Бұл топқа саралау әдісі бойына дереккөз ретінде интернет желісін қолдану ұсынылады Болған соң әр топ сағат тілінің бағытымен
ауыса отырып, өз топтарының маркер түсімен қателіктерін түзетеді
және толықтырулар енгізеді. |
Постер, ресурстар жазылған парақшалар, маркерлер, оқулық Арман ПВ 6 сынып 2018 ж/үлгі/ интернет желісі |
|||
|
Дескриптор 1 топқа Білім алушы: -Операциялық жүйенің негізгі атқаратын қызметтерін ажырата алады; -топтастыру тәсілі арқылы мысал келтіре отырып жаза алады; 2 топқа Білім алушы: -Операциялық жүйенің интерфейс түрлерін ажырата алады; - Операциялық жүйенің басқару элементерін ажыратады; -Кестені толтыра алады; 3
топқа - графикалық интерфейсті Операциялық жүйенің нысандарын ажырата алады; -пиктограммаларға түсінік бере алады; Қ/Б: Өзара бағалау. Топтар бір-бірінің жұмысын плакаттарға смайликтер жапсыру арқылы бағалайды |
Дескрипторлар жазылған парақшалар |
|||
|
Компьютермен тәжірибелік жұмыс /жеке жұмыс/: Деңгейлік практикалық тапсырмалар. Саралау: Тапсырма
а деңгейі. Менің компьютерімді ашып, жүйе қасиеттері арқылы осы компьютерге орнатылған жүйені анықтап дәптеріңе жаз:
в деңгейі:Пикторграммаға оң жақ батырманы шертіп, жіберу/отправить/-жұмыс үстелі/рабочий стол/-таңбаша жасау/создать ярлык/ командалары арқылы Өзіңе қажетті бағдарламаңа жұмыс үстеліне таңбаша жаса с деңгейі: Пикторграммаға оң жақ батырманы шертіп есептер тақтасына бекіту/закрепить на панель задач/ командалары арқылы Есептер тақтасына өзіңе қажетті бағдарлама пиктограмасын орнатып қой Дескриптор а деңгейі. Білім алушы:өз компьютерлеріндегі операцилық жүйені, оның типін анықтап біле алады в деңгейі. Білім алушы:жылдам іске қосу үшін файлға таңбаша жасап, бағалайды с деңгейі. Білім алушы:өздері көп қолданатын бағдарламаларды есептер тақтасына орнатып, бағалайды Оқушылар тапсырманы орындап болған соң ой бөліседі, практикалық тапсырманы орындау арқылы не түсінді, неге қол жеткізді Қ/б Мұғалім мадақтау арқылы оқушылардың жеке жұмыстарын бағалайды с/бекіту семантикалық картаны толтыру /сыныппен жұмыс/ Қосымша тапсырма: «Өз тобыңды тап» ойыны. Сәйкес сандарды өз топтарына орналастыру Дескриптор: Білім алушы: -құжатты таңбашадан, таңбашаны құжаттан, құжатты қапшықтан ажырата алады |
Деңгейлік тапсырмалар жазылған парақтар компьютер Дұрыс жауабы соңынан көрсетіледі Таратпа топшамалар Слайд 3 Дұрыс нұсқасы оқушылар болған соң көрсетіледі |
|||
Үйге тапсырма: |
Интернеттен ОЖ туралы қосымша ақпарат жинау. Осы сілтеме арқылы кіріп видео қарап, тапсырмаларды орындаңыз |
https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/5-synyp/lesson/operacziyalyq-zhuje-uhymy |
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын
сақтау
Постер-мазмұнды сызба тәсілі (белсенді оқыту) арқылы жаңа сабақты меңгеруді ұсынамын және
Саралау : Дереккөздер
Барлық оқушыларға бағытталған нұсқау бере отырып, олардың әрқайсысының өздерінен не күтетіндігін түсінгендеріне көз жеткізу керек
Деңгейлік практикалық тапсырмалар орындатқан кезде саралаудың тапсырма әдісін қолдандым.
Саралау: Тапсырма
-
Мұның құрамына білім деңгейі әртүрлі оқушыларға арналған тапсырмалар кіреді.
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгендерін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдерді жазыңыз.
Смайликтер арқылы топ мүшелері келесі топ жұмысын плакаттарына жабыстыру арқылы бағалайды. Өзара бағалау
Денсаулық сақтау технологиялары.
Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану.
Осы сабақта қолданылатын
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру бағытында тренинг өткізіледі. «Мен сізге жүрекшені беремін, себебі сен…қайырымдысың»
Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
Компьютермен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік талаптарының орындалуын қадағалау