Материалдар / Ортағасырлық саяхатшылардың Қазақстанды қалай сипаттады?
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ортағасырлық саяхатшылардың Қазақстанды қалай сипаттады?

Материал туралы қысқаша түсінік
ұстаздарға арналған қмж
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
18 Маусым 2018
3158
10 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 6.3А ХIII-ХV ғасырдың 1 жартысындағы Қазақстан

Мектеп: Үлгілі орта мектебі

Күні: 19.05.17 ж
Сынып: 6

Қатысқандар: 18

Қатыспағандар:0
Мұғалімнің аты-жөні: Болтириков Кали

Сабақтың тақырыбы

Ортағасырлық саяхатшылардың Қазақстанды қалай сипаттады?

Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)

6.4.1.2.-Көшпелілердің дәстүрлі шаруашылығын ерекшеліктерін анықтау.

6.2.2.5.-Көшпелілердің қолданбалы өнер жетістіктерін сипаттау.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Көшпелілердің шаруашылық ерекшеліктерін, қолөнердегі жетістіктерін біледі.

Басым оқушылар: Орта ғасырлық деректерден көшпелілердің шаруашылық түрлерін анықтайды.

Кейбір оқушылар: Деректерді қолдана отырып мемлекеттердің дәстүрлі шаруашылығына, қолөнердегі жетістіктерін талдайды

Бағалау критерийі

Білім алушы:

Орта ғасырдағы шаруашылықтың даму деңгейін талдау (қолдану)

Көшпелілердің қолданбалы өнер жетістіктерін анықтау (білу және түсіну)

Тілдік мақсаттар

Жаңа ұғымдар: кебек, динарлар, күміс дирхемдер, мыс фельстер

«ДЖИГСО» әдісін пайдалану арқылы оқушылар тақырыпты оқиды, талқылайды, түсіндіреді (оқылым, тыңдалым, айтылым)

БББ кестесін толтыру (жазылым)

Құндылықтарға баулу

  • Өзін қандай де бір ұлттың өкілі ретінде сезіну.

  • Өмір бойы оқуға дайын болу.

  • Ұлттық сана-сезім

Пəнаралық байланыс

  • География

  • Дүние жүзі тарихы

Тақырып бойынша
алдыңғы білім


6.2.2.1.-Күй, аңыз, шежіре, эпостық жырлардың тарихи дереккөз ретіндегі маңыздылығын айқындау.

«Қара кесек» әдісі арқылы өткен тақырыпты пысықтаймын. Ашық және жабық сұрақтар жеңілден күрделіге қарай қойылады.

Сабақ барысы

Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин




Оқушылармен сәлемдесу. Оқушыларды тұрғызып 1-4 дейін санау арқылы топқа бөлу .

1-топ. Қолөнершілер

2-топ Егіншілер

3-топ Зергерлер

  • 7 сынып оқулығы

  • Қазақстан картасы, суреттер

Сабақтың ортасы

25 мин

Оқулықтағы мәтінді оқытып, талқылау мақсатында әр топқа төмендегідей тапсырмалар беремін

1 топ ХІІІ- ХV ғ мемлекеттердің экономикалық дамуы

2 топ дәстүрлі шаруашылық

3 топ ХІІІ- ХV ғ қалалық өмірдің дамуы

«ДЖИГСО» әдісін пайдалану арқылы әр топқа арнайы тапсырма беріп, оқушылар талдайды , пікір-алысу арқылы орындап түсінгенін бір – біріне жеткізеді .

«Постер қорғау» әдісі әр топ өз тапсырмаларын қағаз бетіне түсіріп, постер арқылы қорғайды .

«Конверттегі сұрақ» кейбір оқушыларға берілетін тапсырма

Орта ғасырлық деректердің мәліметтері негізінде, орта ғасырлардағы шаруашылықтың даму деңгейіне баға беріңіз.

1-мәтін

«Бұл елде жүретін арба туралы»

Бұл өңірде жылқыны көп өсіреді және оның құны өте төмен. Бір жылқының құны біздің бір динарға сәйкес келетін 50-60 дирхем тұрады. Бұл жылқылар Мысырда акадиш деген атпен танылады. Түріктер соны азық етеді. Бір түрікте

бірнеше мың ат болады. Бұл аттарды түркілер Үндістанға апарады, бір керуенде алты мыңнан, кейде одан да көп болады. Бір атты ең арзаны 100 динарға сатады. (Ибн Баттута)

2-мәтін.

«Шығыс елдеріне саяхат»

Киіз үйді былай жасайды: тал шыбықтан тоқылған керегені дөңгелек етіп орналастырады; Керегеге тал шыбықтарды (уық. Ред) жалғайды. Тал

шыбықты дөңгелек ағашқа (шаңырақ. Ред.) тағады. Үйлер арбаға орналастырылады. Бір арбаны 22 өгіз тартады. Олар киімдерін Қытайдан алады. Парсы және өзге оңтүстік елдерінен жібек

пен алтын материалдарын, жазда киетін киімдерді алады. Руссия, Моксел, Ұлы Бұлғария, Паскатир, яғни Ұлы Мажарлар, Керкисте және солтүстіктің басқа көптеген елдерінен қымбатты тері бұйымдары әкелінеді. Мұндай заттарды біздің

елден ешқашан көрмедім. (Гильом де Рубрук)

  • флипчарт, маркерлер

  • Сұрақ салынған конверт

  • Смайликтер





Сабақтың соңы

10 минут

Кері байланыс:

БББ кестесін толтыру


Білемін

Білгім келеді

Үйрендім





Кесте

Біле

мін

Білгім келеді

Үйрен

дім






Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз
оқушылардың
материалды игеру
деңгейін қалай тексеруді
жоспарлап отырсыз?

Денсаулық жəне
қауіпсіздік техникасын
сақтау

Барлық оқушылар:«ДЖИГСО» әдісі арқылы орта ғасырлардағы мемлекеттердің экономикалық дамуы, шаруашылығы, орта ғасырлық саяхатшылар туралы біледі.

Басым оқушылар: «Постер қорғау арқылы» көшпелілердің шаруашылық түрлерін анықтайды.

Кейбір оқушылар: «Конверттегі сұрақ» әдісі бойынша деректерді пайдалана отырып ортағасырлардағы мемлекеттердің шаруашылығын, қолданбалы өнердегі жетістіктерін талдай отырып, баға береді.

Әр топқа бағалау парақшалары

және смайликтермен бағаланды.

Өзін-өзі бағалау «Күн көзі»

Оқушылар сабақ жайлы пікірлерін сары түсті жолақ қағаздарға жазып, тақтада салынған күннің суретіне барып жапсырады. Сабақ соңында пікірлер оқылады.



. Бөлменің санитарлық-гигиеналық тазалығын сақтау;


АКТ-ны пайдалану ережесін білу;

Техника қауіпсіздік ережесін сақтау .

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ барысында негізгі тапсырманы оқушыларға орындатқызып көз жеткіздім. Оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді . Сабақ жоспарынан ауытқулар болды . Келесі сабақта кемшіліктерге жол бермейді .




Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!