Орыс халқының музыкасы туралы қазақша ашық сабақ

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Орыс халқының музыкасы туралы қазақша ашық сабақ

Материал туралы қысқаша түсінік
Орыс халқының музыкасы Мақсаты: Білімділік: Орыс халқының музыкасы және музыка аспаптарымен танысу. Дамытушылық: Қазақ халқының музыкасымен салыстыру арқылы оқушылардың ойлау, тыңдау қабілеттерін дамыту.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Орыс халқының музыкасы туралы қазақша ашық сабақ

Сабақтың тақырыбы: Орыс халқының музыкасы
Мақсаты: Білімділік: Орыс халқының музыкасы және музыка аспаптарымен танысу.
Дамытушылық: Қазақ халқының музыкасымен салыстыру арқылы оқушылардың ойлау, тыңдау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Орыс халқының музыкасына құрметпен қарауға және достыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақты түсіндіру
Сабақтың әдісі: Түсіндіру, тыңдау, ән айту, би билеу т.б.
Көрнекілігі: Орыстың музыкалық аспаптары (бубен, трещетка, погремушкалар, маракастар, балалайка), суреттер, нота тақтасы, сөзжұмбақ, үнтаспа.
Сабақтың барысы:
«Біз-бейбіт ел ұланы» әнін орындап, оқушылар сыныпқа кіреді.
-Қандай музыка?
-Марш! (есік қағылады)
-Кіріңіз! (Буратино кіреді)
Мұғалім:- О,Буратино, кіре ғой, қайдан жүрсің?
Буратино:- Жаңа жолда кетіп бара жатқанымда, балалардың ән айтып жатқанын естіп қалып едім, олар осында ма екен?
Мұғалім:- Иә, олар осы сыныпта.
Буратино: -Бұл балалар көп біледі ме,мен жолдан мынандай кілттер тауып алдым, бірақ қандай кілттер, нені ашатынын білмей басым қатты.
(бірнеше скрипка кілттерді көрсетеді)
Мұғалім:-Буратино, бұлардың қандай кілттер екенін білмейсің бе?
Буратино:-Жоқ!
Мұғалім:- Балалар, бұл қандай кілт, нені ашады? (оқушылар жауап береді)
- Ендеше мына тақтадағы сиқырлы ноталарды ашайық, осы кілт ашады ғой деймін. (ішіндегі жылтыраған ерекше скрипка кілтті көрсетеді)
Буратино: – Таптым! Осы ерекше кілтпен мына ноталарды ашайық, қалған кілттерді кімде-кім сабаққа жақсы қатысып отырса, соған беріп отырамын, кімде көп кілттер болса, ол жақсы баға алады, келістік пе?
Мұғалім:- Жарайды, келісейік пе, балалар?
1-ші нотаны ашайық, қандай нота
«ДО»Үй тапсырмасы
( «Ахмет Жұбанов» атты сөзжұмбақ арқылы үй тапсырмасы тексеріледі)
– Келесі қандай нота? (Буратино «ми» деп айқайлайды)
-Жоқ, Буратино қателесесің, «ре» нотасы.
«РЕ»Жаңа сабақ
-Қазақстан жерінде әр түрлі ұлттардың өкілдері тұрады.Қазақтар қай халықты болсын жатырқамайтын, кіммен болса да, достық пен сыйластықта өмір сүрген халық.
- Біздің жерімізде қандай ұлттар тұрады? (оқушылар жауап береді)
-Қазақстанның көршілес қандай мемлекеттер бар?
- Ресей, Қытай, Өзбекстан, Қырғызстан мемлекеттері бар,бүгінгі сабақтан бастап, көршілес мемлекеттердің музыкаларымен танысатын боламыз.Республикамызбен шектесетін мемлекеттің бірі – Ресей Федерациясы. Біз Ресеймен ғасырлар бойы көршілес тату елміз.Бүгінгі жаңа сабағымыздың тақырыбы: Орыс халқының музыкасы. Орыстың музыкалық аспаптарымен таныстырып өтейін.
(аспаптарды көрсетемін)
Балалайка – 3 ішекті, домбыра тәрізді, көлемі жағынан кішкене, шанағы үшбұрыш.
Гармонь – тілді, баян тәрізді аспап.
Треугольник – үшбұрышты ұрмалы аспап.
Бубен – ұрмалы, сылдырмақ аспап.
Трещетка – ағаштан жасалған ұрмалы аспап.
Свирель – сыбызғы тәрізді, үрмелі аспап.
Маракастар – ұрмалы, қасық аспаптар. ( әр аспаптың қалай ойналатынын көрсету және оқушыларға қолдарымен ұстатып ойнату)
«МИ» Музыка тыңдау
Орыстың музыка аспаптарында орындайтын «Камаринская», «Калинка» атты халық әндерін тыңдау.
-Қандай музыкалық аспаптың үндерін естіп тұрсыңдар, музыка көңілді ме?
- Қазақтың домбыра аспабында күйші, әрі домбырашы Бақыт Қарабалина орыстың шығармаларын көп ойнаған, (портретінкөрсетемін) тыңдайық.
«ФА»Ән орындау
- Қазақ халқының әзіл айтыс өнері сияқты орыс халқында частушки
айтылады. Алдарыңда частушки әнінің сөзі жатыр, 1 рет оқып
шығыңдар.(әнді орындау, не жайлы екенін талқылап, көңілді, ойнақы
орындауға үйрету)
«СОЛЬ» Би билеу
-Балалар, қазақтың «Қамажай», «Қара жорға» халық әндеріне билеп
көрдіңдер ме? Орыстың «Во поле береза стояла» әніне билейміз деп
биші қыздар қонаққа келді, тамашалайық. (орыстың ұлттық киімін
киген қыздар билейді)

«ЛЯ»
Сабақты бекіту

- Балалар бүгін сабақта не өттік?
- Қай халықтың музыкасымен таныстыңдар?
- Қандай шығармалар тыңдадыңдар?
- Орындаған частушки ұнады ма? Үйге осы әнді жаттап келесіңдер.

«СИ» Бағалау

- Буратино, оқушылар сабаққа қалай қатысты? Кілттерін санап бағалап
жіберші.
- Енді, Буратино соңғы нотаны өзің ашуыңды сұраймыз.

«ДО» Сау болыңдар!
(Буратино оқушылармен қоштасады)





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
13.11.2018
1027
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі