|
Батыс Қазақстан облысы Орал қаласы Мектеп: Х.Доспанова атындағы №30 жалпы орта білім беретін мектеп Мұғалімнің аты-жөні: Амантаева Данагул Сарсенбаевна
Пән: жаратылыстану Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тірі табиғат. Бөлімше: Өсімдіктер |
|||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: 1 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|||||
|
Сабақ тақырыбы |
Өсімдіктер- тірі ағзалар |
|
|||||
|
Оқу мақсаттары |
1.2.1.1 - өсімдіктердің негізгі сипаттамаларын және тіршілік формаларын анықтау |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
1.Жанды және жансыз табиғатты ажыратады, өсімдіктердің тірі ағзаға жататынын әңгімелейді 2. Өсімдіктердің тірі ағза ретіндегі негізгі ерекшеліктерін ажыратады,анықтайды. 3. Өсімдіктерді күтуге қажет заттарды қолданады, дәлеледейді. |
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика және терминология … бірдей; …бойынша ерекшеленеді; дің, тамыр, бұтақ, жапырақтың түсуі; ағаш, бұта, шөп; жабайы өсімдік, мәдени өсімдік; тамыр, сабақ, жапырақ, гүл, жеміс; жыл мезгілдері.
Диалогке/жазуға арналған сөз тіркестері Өсімдіктің тірі ағза екенін қалай анықтайсыздар? -Сіздің ойыңызша, бұл өсімдіктер жабайы ма, әлде мәдени ме? - Өсімдікке не қажет? Олар оны қайдан алады? |
||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Ынтымақтастық: (топтық жұмыс кезінде) Еңбек пен шығармшылық:( зерттеу жұмысы кезінде, сурет салғанда) Экологиялық: (бейнефильм көргенде, сергіту сәтінде) |
||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану ( топтық жұмыстарда зерттейді) Көркем еңбек (дәптерге сурет салғанда бояйды) Әдеиеттік оқу ( топтық жұмыстарда әңгімелейді) Денешынықтыру (сергіту сәтінде қимылдайды) |
||||||
|
Бастапқы білім |
Өсімдік туралы жалпы мағлұматтары бар. |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы 3 мин |
І Ширату «Галлереяға саяхат» әдісі Әртүрлі өсімдіктер суретін іліп қоямын (ағаш, бұта, шөптесін өсімдіктер) Оқушылар мұқият аралап қарап, бір-біріне ұнаған суреттерін алады. -Балалар, бұл нелер? -Қалай топтасар едіңіздер? 1 топ Ағаштар 2 топ Бұталар 3 топ Шөпттесін өсімдіктер 2.Сабақтың мақсатымен таныстыру -Бүгінгі сабақ не туралы болуы мүмкін? 1. Жанды және жансыз табиғатты ажыратамыз. 2. Өсімдіктердің тірі екенін дәлелдейміз 3. Өсімдіктерді күту жолдарын анықтаймыз |
Әртүрлі өсімдіктер суреттері(ағаш, шөп, бұта) |
|||||
|
Сабақтың ортасы 3- мин 5 мин 3 мин 5 мин 1 мин 5мин 5 мин |
3 . Жаңа сабақ Ұжымдық жұмыс «Stop-кадр» әдісі Мұғалім өсімдік туралы бейнефильм көрсетеді. Саралау әдісінің тапсырма тәсілі арқылы алдын –ала балмұздақ таяқшаларында түске сәйкес үш деңгейлі оқушылар жазулы тұрады.Сол таяқшалар бойынша сұрақ қоямын. Талқылауға арналған сұрақтар:
(Қ.Б.) Қошемет көрсету (барлығы қол шапалақтау)
Оқулықпен жұмыс 10-11бет Саралау әдісінің қорытынды көрсету тәсілі пайдаланылды Топтық жұмыс «Суреттер сөйлейді» әдісі Тапсырма
1 топ Осы суреттен жанды табиғатты табыңыз. 2 топ Осы суреттен жансыз табиғатты табыңыз. Дәлелде 3 топ.Сіздер осы оқулықта көрсетілген материалдан басқа жанды және жансыз табиғатқа мысал келтіріңіздер. Дәлелде. Бәріне. 6 суретте не бейнеленген? Ол туралы не білеміз? (Қ.Б) «Ризамын» топтар өзара бағалайды.
Ойын: «Жанды және жансыз табиғат» Тапсырма жұпта орындалады. жұпқа әртүрлі заттардың, жануарлардың, өсімдіктердің суреттері берімін. Тақтаға “Жанды” және “Жансыз” деп жазылған екі кесте қойылады.Жұпта талқылап, ақылдасып таңдаған суреттерін қажетті жазбаның астына орналастырады. Содан кейін жұптық жұмыс мадақталады.
(О.Т) Зерттеу жұмысы Саралау әдісінің қорытынды көрсету тәсілі пайдаланылды Зерттеу барысында 1 топ қима суреттерден жанды затты құрастырып , атын айтады. 2топ бір жанды заттың суретті салады, атайды. 3 топ суреттердің ішінен бөлме өсімдіктерінің топтамасын құрайды (Қ.Б) (бағдаршаммен бағалау әдісі) Сергіту сәті: Тербеледі ағаштар, Алдымнан жел еседі. Кіп-кішкентай ағаштар Үп- үлкен болып өседі.
Топтық жұмыс «Ойлан. Жұптас.Бөліс» әдісі
1.Бұл заттар жанды ма жансыз табиғат па? Дәлелде
2. Суретті ретімен орналастыр.Өсімдік неге тірі ағзаға жатады? Дәлелде
3. Өсімдіктерді күтудің алгоритімін жасап, суреттер арқылы дәлелде. (Қ.Б) « Саусақ әдісі» топтар бір бірін бағалайды
Дәптермен жұмыс 3 бет Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма Бағалау критерийі: Жанды ағзаларды бояйды, жансыз заттарды сызады
(Ө.) Тапсырма: Суретке қара. Жанды ағзаларды боя. Жансыз заттарды сыз.
Дескриптор: 1. Жанды заттарды ажыратады және бояйды. 2. Жансыз заттарды ажыратады және сызады. Дайын жауабын слайдтан тексеріп, цукерман таяқшалары арқылы өзін-өзі бағалайды. (Қ.Б) «Цукерман таяқшалары» әдісі бойынша бағалайды, мұғалімнің бағалауы жалғасады |
Өсімдіктер тірі ағзалар видеоресурс
Оқулық
Сергіту сәті жинағынан
Қима суреттер, мозайка
Дәптермен жұмыс
Дайын жауабын слайдтан тексереді
|
|||||
|
Сабақтың соңы 3 мин
Кері байланыс 2 мин |
Қорытынды «Микрофон» әдісі Сонымен, бүгінгі сабақта өсімдіктерді ажырата білдік пе? Олардың тірі екеніне көз жеткіздік пе?
Рефлексия «Жетістік ағашы» Жасыл жапырақты сабақты өте жақсы түсінген оқушылар жоғарына жапсырады Сары жапырақты орта тұсына орташа түсінген оқушылар жапсырады Қызыл жапырақты мүлдем түсінбеген оқушылар төменіне жапсырады. |
Микрофон
Жетістік ағашы
|
|||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||
|
Топтық жұмыс барысында саралау әдісінің тапсырма тәсілінде А деңгей Су құймас бұрын өсімдік қандай болды? С деңгей Ол жанды ағза ма, әлде жансыз ағза ма? Дәлелдейді
Оқушы тәжірибесіндегі зерттеу жұмысы барысында саралау әдісінің нәтиже тәсілінде А деңгей қима суреттерден жанды затты құрастырып , атын айтады. С деңгей суреттердің ішінен бөлме өсімдіктерінің топтамасын құрайды Оқулықпен жұмыс барысында саралау әдісінің қорытынды көрсету тәсілінде А деңгейлі оқушы Осы суреттен жанды табиғатты табады С деңгейлі оқушы Сіздер осы оқулықта көрсетілген материалдан басқа жанды және жансыз табиғатқа мысал келтіріреді Дәлелдейді |
ҚБ «Ризамын» әдісі топтық жұмыс кезінде қолданылды.
ҚБ «Цукерман таяқшалары» әдісі арқылы оқушылар өздік жұмыс кезінде бағалады.
ҚБ «Қошемет» «Stop-кадр» талқылауға арналған сұрақтарда қолданылды. «Бағдаршаммен бағалау» зерттеу жұмысы кезінде қолданылды.
ҚБ «Саусақ» әдісі «Ойлан. Жұптас.Бөліс» топтық жұмыста орын алды. |
Сергіту сәтін орындау кезінде денелерін шынықтырдық, зерттеу жұмысындағы қауіпсіздік ережелерін сақтайды
|
|||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: видеоресурсты көріп, қорытынды жасағаны сәтті шықты 2: топтық жұмыста суреттерді топтастыру арқылы жанды, жансыз табиғатты өздерінің ажыратқаны тиімді болды. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Уақытты тиімді пайдаланып, зерттеу жұмысын таза ауада өткізу сабақты жақсартады, жандандырады деп ойлаймын. 2: Тағы қосымша дереккөздер берсем, кейбір түсінбеген оқушыларға пайдалы болуы мүмкін Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Деңгейлері өте жоғары оқушыларға бүгінгі тапсырмалардан да күрделі тапсырма беруге болатынын білдім |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Өсімдіктер- тірі ағзалар
Өсімдіктер- тірі ағзалар
|
Батыс Қазақстан облысы Орал қаласы Мектеп: Х.Доспанова атындағы №30 жалпы орта білім беретін мектеп Мұғалімнің аты-жөні: Амантаева Данагул Сарсенбаевна
Пән: жаратылыстану Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тірі табиғат. Бөлімше: Өсімдіктер |
|||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: 1 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|||||
|
Сабақ тақырыбы |
Өсімдіктер- тірі ағзалар |
|
|||||
|
Оқу мақсаттары |
1.2.1.1 - өсімдіктердің негізгі сипаттамаларын және тіршілік формаларын анықтау |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
1.Жанды және жансыз табиғатты ажыратады, өсімдіктердің тірі ағзаға жататынын әңгімелейді 2. Өсімдіктердің тірі ағза ретіндегі негізгі ерекшеліктерін ажыратады,анықтайды. 3. Өсімдіктерді күтуге қажет заттарды қолданады, дәлеледейді. |
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика және терминология … бірдей; …бойынша ерекшеленеді; дің, тамыр, бұтақ, жапырақтың түсуі; ағаш, бұта, шөп; жабайы өсімдік, мәдени өсімдік; тамыр, сабақ, жапырақ, гүл, жеміс; жыл мезгілдері.
Диалогке/жазуға арналған сөз тіркестері Өсімдіктің тірі ағза екенін қалай анықтайсыздар? -Сіздің ойыңызша, бұл өсімдіктер жабайы ма, әлде мәдени ме? - Өсімдікке не қажет? Олар оны қайдан алады? |
||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Ынтымақтастық: (топтық жұмыс кезінде) Еңбек пен шығармшылық:( зерттеу жұмысы кезінде, сурет салғанда) Экологиялық: (бейнефильм көргенде, сергіту сәтінде) |
||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану ( топтық жұмыстарда зерттейді) Көркем еңбек (дәптерге сурет салғанда бояйды) Әдеиеттік оқу ( топтық жұмыстарда әңгімелейді) Денешынықтыру (сергіту сәтінде қимылдайды) |
||||||
|
Бастапқы білім |
Өсімдік туралы жалпы мағлұматтары бар. |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы 3 мин |
І Ширату «Галлереяға саяхат» әдісі Әртүрлі өсімдіктер суретін іліп қоямын (ағаш, бұта, шөптесін өсімдіктер) Оқушылар мұқият аралап қарап, бір-біріне ұнаған суреттерін алады. -Балалар, бұл нелер? -Қалай топтасар едіңіздер? 1 топ Ағаштар 2 топ Бұталар 3 топ Шөпттесін өсімдіктер 2.Сабақтың мақсатымен таныстыру -Бүгінгі сабақ не туралы болуы мүмкін? 1. Жанды және жансыз табиғатты ажыратамыз. 2. Өсімдіктердің тірі екенін дәлелдейміз 3. Өсімдіктерді күту жолдарын анықтаймыз |
Әртүрлі өсімдіктер суреттері(ағаш, шөп, бұта) |
|||||
|
Сабақтың ортасы 3- мин 5 мин 3 мин 5 мин 1 мин 5мин 5 мин |
3 . Жаңа сабақ Ұжымдық жұмыс «Stop-кадр» әдісі Мұғалім өсімдік туралы бейнефильм көрсетеді. Саралау әдісінің тапсырма тәсілі арқылы алдын –ала балмұздақ таяқшаларында түске сәйкес үш деңгейлі оқушылар жазулы тұрады.Сол таяқшалар бойынша сұрақ қоямын. Талқылауға арналған сұрақтар:
(Қ.Б.) Қошемет көрсету (барлығы қол шапалақтау)
Оқулықпен жұмыс 10-11бет Саралау әдісінің қорытынды көрсету тәсілі пайдаланылды Топтық жұмыс «Суреттер сөйлейді» әдісі Тапсырма
1 топ Осы суреттен жанды табиғатты табыңыз. 2 топ Осы суреттен жансыз табиғатты табыңыз. Дәлелде 3 топ.Сіздер осы оқулықта көрсетілген материалдан басқа жанды және жансыз табиғатқа мысал келтіріңіздер. Дәлелде. Бәріне. 6 суретте не бейнеленген? Ол туралы не білеміз? (Қ.Б) «Ризамын» топтар өзара бағалайды.
Ойын: «Жанды және жансыз табиғат» Тапсырма жұпта орындалады. жұпқа әртүрлі заттардың, жануарлардың, өсімдіктердің суреттері берімін. Тақтаға “Жанды” және “Жансыз” деп жазылған екі кесте қойылады.Жұпта талқылап, ақылдасып таңдаған суреттерін қажетті жазбаның астына орналастырады. Содан кейін жұптық жұмыс мадақталады.
(О.Т) Зерттеу жұмысы Саралау әдісінің қорытынды көрсету тәсілі пайдаланылды Зерттеу барысында 1 топ қима суреттерден жанды затты құрастырып , атын айтады. 2топ бір жанды заттың суретті салады, атайды. 3 топ суреттердің ішінен бөлме өсімдіктерінің топтамасын құрайды (Қ.Б) (бағдаршаммен бағалау әдісі) Сергіту сәті: Тербеледі ағаштар, Алдымнан жел еседі. Кіп-кішкентай ағаштар Үп- үлкен болып өседі.
Топтық жұмыс «Ойлан. Жұптас.Бөліс» әдісі
1.Бұл заттар жанды ма жансыз табиғат па? Дәлелде
2. Суретті ретімен орналастыр.Өсімдік неге тірі ағзаға жатады? Дәлелде
3. Өсімдіктерді күтудің алгоритімін жасап, суреттер арқылы дәлелде. (Қ.Б) « Саусақ әдісі» топтар бір бірін бағалайды
Дәптермен жұмыс 3 бет Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма Бағалау критерийі: Жанды ағзаларды бояйды, жансыз заттарды сызады
(Ө.) Тапсырма: Суретке қара. Жанды ағзаларды боя. Жансыз заттарды сыз.
Дескриптор: 1. Жанды заттарды ажыратады және бояйды. 2. Жансыз заттарды ажыратады және сызады. Дайын жауабын слайдтан тексеріп, цукерман таяқшалары арқылы өзін-өзі бағалайды. (Қ.Б) «Цукерман таяқшалары» әдісі бойынша бағалайды, мұғалімнің бағалауы жалғасады |
Өсімдіктер тірі ағзалар видеоресурс
Оқулық
Сергіту сәті жинағынан
Қима суреттер, мозайка
Дәптермен жұмыс
Дайын жауабын слайдтан тексереді
|
|||||
|
Сабақтың соңы 3 мин
Кері байланыс 2 мин |
Қорытынды «Микрофон» әдісі Сонымен, бүгінгі сабақта өсімдіктерді ажырата білдік пе? Олардың тірі екеніне көз жеткіздік пе?
Рефлексия «Жетістік ағашы» Жасыл жапырақты сабақты өте жақсы түсінген оқушылар жоғарына жапсырады Сары жапырақты орта тұсына орташа түсінген оқушылар жапсырады Қызыл жапырақты мүлдем түсінбеген оқушылар төменіне жапсырады. |
Микрофон
Жетістік ағашы
|
|||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||
|
Топтық жұмыс барысында саралау әдісінің тапсырма тәсілінде А деңгей Су құймас бұрын өсімдік қандай болды? С деңгей Ол жанды ағза ма, әлде жансыз ағза ма? Дәлелдейді
Оқушы тәжірибесіндегі зерттеу жұмысы барысында саралау әдісінің нәтиже тәсілінде А деңгей қима суреттерден жанды затты құрастырып , атын айтады. С деңгей суреттердің ішінен бөлме өсімдіктерінің топтамасын құрайды Оқулықпен жұмыс барысында саралау әдісінің қорытынды көрсету тәсілінде А деңгейлі оқушы Осы суреттен жанды табиғатты табады С деңгейлі оқушы Сіздер осы оқулықта көрсетілген материалдан басқа жанды және жансыз табиғатқа мысал келтіріреді Дәлелдейді |
ҚБ «Ризамын» әдісі топтық жұмыс кезінде қолданылды.
ҚБ «Цукерман таяқшалары» әдісі арқылы оқушылар өздік жұмыс кезінде бағалады.
ҚБ «Қошемет» «Stop-кадр» талқылауға арналған сұрақтарда қолданылды. «Бағдаршаммен бағалау» зерттеу жұмысы кезінде қолданылды.
ҚБ «Саусақ» әдісі «Ойлан. Жұптас.Бөліс» топтық жұмыста орын алды. |
Сергіту сәтін орындау кезінде денелерін шынықтырдық, зерттеу жұмысындағы қауіпсіздік ережелерін сақтайды
|
|||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: видеоресурсты көріп, қорытынды жасағаны сәтті шықты 2: топтық жұмыста суреттерді топтастыру арқылы жанды, жансыз табиғатты өздерінің ажыратқаны тиімді болды. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Уақытты тиімді пайдаланып, зерттеу жұмысын таза ауада өткізу сабақты жақсартады, жандандырады деп ойлаймын. 2: Тағы қосымша дереккөздер берсем, кейбір түсінбеген оқушыларға пайдалы болуы мүмкін Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Деңгейлері өте жоғары оқушыларға бүгінгі тапсырмалардан да күрделі тапсырма беруге болатынын білдім |
|||||||
шағым қалдыра аласыз




















