Материалдар / Өсімдіктерді қорғау.
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Өсімдіктерді қорғау.

Материал туралы қысқаша түсінік
Өсімдіктерді қорғау.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
25 Қаңтар 2019
713
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Күні: 01.04. 2018

Дүниетану

Сабақтың тақырыбы

Өсімдіктерді қорғау.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:

Оқушылардың өсімдіктер тіршілігінде болған өзгерістер мен тірі табиғаттағы ерекшеліктерді ұғынуына жағдай жасау; өсімдіктердің көбею жолдары туралы алған білім бекіту; өсімдіктердің көбеюінің пайдасын білу, табиғатты қорғауға үйрету, экологиялықтәрбие беру; оқушылардың тірі табиғат пен өлі табиғат арасындағы байланысты түсінуіне мүмкіндік туғызу.

Дамытушылық:

Адам еңбегі жайлы алған білімдерін дамыту. Оқулықпен, бақылау күнделігімен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру.

Тәрбиелік:

Оқушыларды еңбекке тәрбиелеу. Табиғатқа деген сүйіспеншілігін арттыра отырып, қамқорлық жасауға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі:

Жаңа сабақ


Сабақта қолданылатын әдістер:

Түсіндіру, көрнекілік, сұрақ-жауап

Сабақтың көрнекілігі:

Суреттер, сызбалар, дидактикалық материалдар, слайд


Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру:


Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Партада дұрыс отыру, денені дұрыс тік қстау дағдыларын жетілдіру.


Өткен материалмен жұмыс:

Қайталау. Өткенді қайталау. Көктемде табиғатта болатын өзгерісті айт.

  • Өсімдіктердің көктемгі өзгерісі туралы не білесің?

Үй жануарының көктемгі тіршілігі туралы айт.

  • Өз үйіңде қандай жануарлар бар? Олардың тіршілігінен не байқадың? Олардың көктемгі күтімі жайында не білесің?


  1. Жаңа сабаққа дайындық жұмысы.

    1. К өктемгі өсімдіктер көрінісін бейнелейтін суреттер бойьшша әңгіме жүргізу.

  • Қандай ағаштарды білесің?

  • Қандай қылқан жапырақты ағаштарды білесің?

  • Қыста ағаштар қандай күйде болады?

  • Көктемде ағаштарда қандай өзгерістер болды, неге?

    1. О қулықпен жұмыс. Дәптсрдегі тапсырманы орындап, көктемгі гүлдердің суретін салу.

    2. Оқулықгағы мәтінді оқу. Өз жерлеріндегі өсімдіктер тіршілігінде болған өзгерістер туралы әңгімелесу.

    3. Оқушылардың ойлануына және бұрын алған білімдерін естеріне түсіруге жағдай жасау. Тақтаға бірнеше өсімдіктердің аты жазылады: қызғалдақ, жеке, итмұрын, емен, жыңғыл, шырша, т.б.


Сергіту сәті:

  • Осыларды топқа бөл. Әр топты ата.

  1. О қушылардың көктемдегі бақылауларына байланысты әңгімелесу.

  • Көктемде өсімдіктер тіршілігінен қандай өзгерісті байқадың?

  • Қандай ерте гүлдейтін өсімдікті көрдің?

Көктемде табиғат оянады. Қар астынан алғашқы гүл бәйшешек оянады. Олар өздерінің нәзік күлтелерінің күн нұрына қыздырады. Алтын түсті өге йшөп гүлдейді. Өсімдіктің жапырағының жоғарғы беті тегіс, ал төменгі беті ақ үлпілдек мамықпен жабылған. Бақбақ гүлі кішкентай күнге ұқсайды. Күн шыққанда күлтелерін жаяды, ал батқанда күлтелері жабылады.

Оқулықпен жұмыс:



ІV. Жаңа тақырыпты бекіту кезеңі.

  • Сурет бойынша көктемде алма ағашында қандай өзгерістер болғанын айт.

  • Үйіңнің маңында өсетін ағаштарды бақыла. Қандай ағаштардың алдымен гүлдері ашылады., сонан кейін жапырақтары шығады?

  • Тағы қандай ерте гүлдейтін өсімдікті білесің?

  • Өгейшөп пен бақбақ гүлін салыстыр.


Дәптермен жұмыс:

  • Тест алу

Тест
1. Картоп қалай көбейеді?
а) сабақ
ә) жапырақ
б) түйнек
2. Шөптесін өсімдіктерді тап.
а) бақбақ, қоңыраугүл, қызғалдақ
ә) сабақ, ағаш қайың
б) өрік, алма, таңқурай

3. Өсімдікті не үшін тірі табиғатқа жатқыздық?
а) Өсімдік өседі, өнеді, қурайды
б) Өсімдік - өлі табиғатқа жатады.
в) Өсімдіктердің пайдасы өте аз.
4. Өсімдіктер үш топқа бөлінеді.
а) таңқурай – бұта, шөп
б) шырша - жалпақ жапырақты
в) ағаш, бұта, шөп болып бөлінеді .
5.Қандай өсімдіктер бөлме өсімдіктері?

а) «алыс жақтың өсімдіктері» дейді.
б) Далада өсетін өсімдіктер
в) бұталы өсімдіктер

6. Өсімдіктер қалай көбейеді?
а) тамыр, тұқым, жуашағы, сабағы арқылы көбейеді
б) алма, шиенің тамыры арқылы

в) жапырағы, топырағы арқылы көбейеді.

7.Пияз, сарымсақ қалай көбейеді?

а) сабағы арқылы
ә) жуашағы арқылы
б) түйнегі арқылы

8.Өсімдіктің өсуіне не қажет?
а) қосымша тамақ
б) тек қана су болса жеткілікті
в) су, ауа, жылу,топырақ, жарық

9. Жеміс ағаштарын тап.

А) алма, өрік, қайың, қарағай

Ә) шабдалы, алма, алмұрт, өрік

Б) емен, қарағаш, терек


10. Шөптесін өсімдіктердің мүшелері

А) тамыры, жапырағы, сабағы, гүлі

Ә) сабағы, діңі, жапырағы

Б) гүлі, жемісі, бұтағы


11. Ағаш тектес өсімдіктің мүшесі

А) бұтағы, сабағы, жемісі, гүлі

Ә) тамыры, діңі, бұтағы, жапырағы

Б) гүлі, сабағы, тамыры


12. Бұтаның ағаштан айырмашылығы

А) бұтаның діңі болмайды.

Ә) бұтаның діңі бар.

Б) бұта ағаштан биік болады.






Қорытындылау, бекіту:


Бағалау

Сабаққа жақсы, белсенді қатысқан оқушыларды мадақтау.




Пән мұғалімі : Джакипова Ж.Т.





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!