4-күн, 3-сабақ 5-үлестірме материал
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Жылу құбылыстары |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Алимова Феруза Давроновна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: 17 |
Қатыспағандар:1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Отынның энергиясы. Отынның меншікті жану жылуы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.3.2.7 Отынның жануы кезінде бөлінген жылу мөлшерін анықтау. Отынның жануы кезінде бөлінген жылу мөлшерінің формуласын есептер шығаруда қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
1. Отын жанғанда энергияның бөлінуі химиялық құбылыстардың есебінен болатынын түсіндіру. 2. Отын жанған кезде оның ішкі энергиясы атқарылатын жұмыс пен жылу алмасу арқылы басқа денелерге берілуін анықтау 3.Жанатын отынның түрлеріне қарай бөлінетін энергиясының шамасы да түрліше болатынын білу 4.Жанған отынның жылу мөлшерін анықтайтын формулаларды пайдалана отырып ,есептер шығаруда қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1. Химиялық құбылыстардың жүруінен отынның жанатынын біледі. 2.Жанған отыннның энергиясының жылу берілу арқылы басқа денелерге берілуін анықтай алады. 3. Отынның түрлеріне қарай жанғанда бөлінетін жылу мөлшерінің мәнінің әртүрлі болатынын анықтайды 4.Отындар жанғанда бөліп шығаратын энергияны анықтау үшін формулаларды түрлендіре отырып есептеулер жүргізе алады. 5.Есептер шығаруда отынның жану жылуының формуласын қолданады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Отынның меншікті жану жылуы-массасы 1кг отын толық жанғанда бөлінетін жылу мөлшерін көрсететін физикалық шама. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы - Қазақстандықтарды әлеуметтік жұмыспен қамтудың ең маңызды шарттары, еңбек өнімділігін арттыру-өнеркәсіпте, ауыл шаруашылығында, энергетикада, инфрақұрылымдық қызмет салалары мен секторларында, мемлекеттік және корпоративтік басқару жұмыс атқаратын барлық патриоттардың үлкен еңбегі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
Дүниетану 3 сынып "Пайдалы қазбалар", Химия 7 сынып "Пайдалы қазбалар", "Отынның энергетикасы". География 7 сынып Кен орындарынын орналасу орны |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
"Алдыңғы білім |
Отынның түрлерін біледі, олардың құрамында көміртек бар екенін біледі. Кен орындарының орналасу орындарын біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдысы |
интерне |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдылары |
Білу,түсіну.қолдану
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақбарысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
1.Ұйымдастыру. Сәлемдесемін, оқушыларды түгелдеймін, сынып ішіндегі тазалық пен сынып оқушыларының сабаққа қатысымын қадағалау. «Шаттық» шеңберін құру 2. Ынтымақтастықты қалыптастыру. Топтарға бөлу: «Санамақ » әдісі 3.Үй жұмысын тексеру: «Серпілген сауалдар» әдісі . 1. Жылу берілу кезіндегі денеге берілетін жылу мөлшері қандай шамаларға тәуелді? 2. Денені қыздыру үшін жұмсалатын немесе ол суығанда бөлінетін жылу мөлшері қалай есептеледі? 3. Заттын жылу сыйымдылығы нені білдіреді? Дескриптор
|
Оқулық, |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
4.Жаңа сабақ: Отынның энергиясы. Отынның меншікті жану жылуы. «Топтық тергеу» әдісі . 1. Отын жанғанда энергияның бөлінуін қалай түсіндіруге болады? 2. Отынның меншікті жану жылуы дегеніміз не? ХБЖ өлшем бірлігі қандай? 3. Біздін еліміздің экономикасындағы отынның алатын орны? Дескриптор:
1. "Ойлан жұптас-бөліс" әдісі Көмір жанғанда астына тамызық салады және тамызық ретінде майда шөп немесе ағаш жаңқалары пайдаланады. Тамызық араларын ашып, реттеп қойғанда тез тұтанады,осыларды түсіндіріңдер? 2. Газ плитасының отын жанатын мойны, оның төменгі қақпақша қуысы жұмыс істеп тұрғанда нашар жанады, себебі неде? 3.Неге,көмір жағар алдында оны сумен шылайды? Дескриптор:
2."Жауабыңыз қандай" А-деңгей
"Есептер банкісі" В-деңгей 1. 5 кг құрғақ ағашты жаққанда қандай жылу мөлшері бөлінеді? 2. 2 кг шымтезекті жаққанда бөлінетін жылу мөлшеріне тең болатын қанша құрғақ отын жағу керек? 3. 2 кг көмір жаққанда қандай жылу мөлшері бөлінеді? Дескриптор
"Жоқ сандарды қою немесе орнын тап " С-деңгей Кестеде, бос ұяшықтарға есептердің нәтижесі жазылады.
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
"Шынжырлы байланыс " әдісі Отын-----Отын түрлері ------Отынның жылу мөлшері-----Отынның меншікті жану жылуы------Отынның меншікті жану жылуының өлшем бірлігі.............. Дескриптор - Отынның энергиясы туралы білді. - Отынның меншікті жану жылуын білді. - ХБЖ білді. Кейінгі тапсырма : Рефлексия «Бағдаршам» әдісі бойынша жүргіземін.
Үйге тапсырма: Отынның энергиясы. Отынның меншікті жану жылуы. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысында берілетін тапсырмалар оқушылардың қабілетіне қарай жасалған. Сабақтын бас кезінде
|
Оқушылар сабақ барысында смайликтер, басбармақ, бағдаршам арқылы өзара және бірін-бірі бағалап отырады. Қалыптастырушы бағалауды әр тапсырма орындау барысында жүргізіп отырамын.
|
Күнделікті тұрмыста отын қолдану барысын қауіпсіздік ережелерін сақтауды ескертіп отырамын. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Отынның энергиясы. Отынның меншікті жану жылуы
Отынның энергиясы. Отынның меншікті жану жылуы
4-күн, 3-сабақ 5-үлестірме материал
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Жылу құбылыстары |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Алимова Феруза Давроновна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: 17 |
Қатыспағандар:1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Отынның энергиясы. Отынның меншікті жану жылуы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.3.2.7 Отынның жануы кезінде бөлінген жылу мөлшерін анықтау. Отынның жануы кезінде бөлінген жылу мөлшерінің формуласын есептер шығаруда қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
1. Отын жанғанда энергияның бөлінуі химиялық құбылыстардың есебінен болатынын түсіндіру. 2. Отын жанған кезде оның ішкі энергиясы атқарылатын жұмыс пен жылу алмасу арқылы басқа денелерге берілуін анықтау 3.Жанатын отынның түрлеріне қарай бөлінетін энергиясының шамасы да түрліше болатынын білу 4.Жанған отынның жылу мөлшерін анықтайтын формулаларды пайдалана отырып ,есептер шығаруда қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1. Химиялық құбылыстардың жүруінен отынның жанатынын біледі. 2.Жанған отыннның энергиясының жылу берілу арқылы басқа денелерге берілуін анықтай алады. 3. Отынның түрлеріне қарай жанғанда бөлінетін жылу мөлшерінің мәнінің әртүрлі болатынын анықтайды 4.Отындар жанғанда бөліп шығаратын энергияны анықтау үшін формулаларды түрлендіре отырып есептеулер жүргізе алады. 5.Есептер шығаруда отынның жану жылуының формуласын қолданады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Отынның меншікті жану жылуы-массасы 1кг отын толық жанғанда бөлінетін жылу мөлшерін көрсететін физикалық шама. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы - Қазақстандықтарды әлеуметтік жұмыспен қамтудың ең маңызды шарттары, еңбек өнімділігін арттыру-өнеркәсіпте, ауыл шаруашылығында, энергетикада, инфрақұрылымдық қызмет салалары мен секторларында, мемлекеттік және корпоративтік басқару жұмыс атқаратын барлық патриоттардың үлкен еңбегі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
Дүниетану 3 сынып "Пайдалы қазбалар", Химия 7 сынып "Пайдалы қазбалар", "Отынның энергетикасы". География 7 сынып Кен орындарынын орналасу орны |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
"Алдыңғы білім |
Отынның түрлерін біледі, олардың құрамында көміртек бар екенін біледі. Кен орындарының орналасу орындарын біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдысы |
интерне |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдылары |
Білу,түсіну.қолдану
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақбарысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
1.Ұйымдастыру. Сәлемдесемін, оқушыларды түгелдеймін, сынып ішіндегі тазалық пен сынып оқушыларының сабаққа қатысымын қадағалау. «Шаттық» шеңберін құру 2. Ынтымақтастықты қалыптастыру. Топтарға бөлу: «Санамақ » әдісі 3.Үй жұмысын тексеру: «Серпілген сауалдар» әдісі . 1. Жылу берілу кезіндегі денеге берілетін жылу мөлшері қандай шамаларға тәуелді? 2. Денені қыздыру үшін жұмсалатын немесе ол суығанда бөлінетін жылу мөлшері қалай есептеледі? 3. Заттын жылу сыйымдылығы нені білдіреді? Дескриптор
|
Оқулық, |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
4.Жаңа сабақ: Отынның энергиясы. Отынның меншікті жану жылуы. «Топтық тергеу» әдісі . 1. Отын жанғанда энергияның бөлінуін қалай түсіндіруге болады? 2. Отынның меншікті жану жылуы дегеніміз не? ХБЖ өлшем бірлігі қандай? 3. Біздін еліміздің экономикасындағы отынның алатын орны? Дескриптор:
1. "Ойлан жұптас-бөліс" әдісі Көмір жанғанда астына тамызық салады және тамызық ретінде майда шөп немесе ағаш жаңқалары пайдаланады. Тамызық араларын ашып, реттеп қойғанда тез тұтанады,осыларды түсіндіріңдер? 2. Газ плитасының отын жанатын мойны, оның төменгі қақпақша қуысы жұмыс істеп тұрғанда нашар жанады, себебі неде? 3.Неге,көмір жағар алдында оны сумен шылайды? Дескриптор:
2."Жауабыңыз қандай" А-деңгей
"Есептер банкісі" В-деңгей 1. 5 кг құрғақ ағашты жаққанда қандай жылу мөлшері бөлінеді? 2. 2 кг шымтезекті жаққанда бөлінетін жылу мөлшеріне тең болатын қанша құрғақ отын жағу керек? 3. 2 кг көмір жаққанда қандай жылу мөлшері бөлінеді? Дескриптор
"Жоқ сандарды қою немесе орнын тап " С-деңгей Кестеде, бос ұяшықтарға есептердің нәтижесі жазылады.
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
"Шынжырлы байланыс " әдісі Отын-----Отын түрлері ------Отынның жылу мөлшері-----Отынның меншікті жану жылуы------Отынның меншікті жану жылуының өлшем бірлігі.............. Дескриптор - Отынның энергиясы туралы білді. - Отынның меншікті жану жылуын білді. - ХБЖ білді. Кейінгі тапсырма : Рефлексия «Бағдаршам» әдісі бойынша жүргіземін.
Үйге тапсырма: Отынның энергиясы. Отынның меншікті жану жылуы. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысында берілетін тапсырмалар оқушылардың қабілетіне қарай жасалған. Сабақтын бас кезінде
|
Оқушылар сабақ барысында смайликтер, басбармақ, бағдаршам арқылы өзара және бірін-бірі бағалап отырады. Қалыптастырушы бағалауды әр тапсырма орындау барысында жүргізіп отырамын.
|
Күнделікті тұрмыста отын қолдану барысын қауіпсіздік ережелерін сақтауды ескертіп отырамын. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













