Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Отырар өркениеті. Ғылыми стильге тән белгілер
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
-
-
Білім беру ұйымының атауы
«С. Сейфуллин атындағы орта мектебі» КММ
Пәні:
Қазақ тілі
Бөлім:
Қазіргі қоғам құндылықтары: мәдениет және өркениет. Тілдік жүйе және норма
Педагогтің аты-жөні:
Қонысбекова Ж.
Күні:
22.11.21
Сынып:
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы:
Отырар өркениеті. Ғылыми стильге тән белгілер
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
10.3.2.1 ғылыми-көпшілік стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, интервью, нұсқаулық жазу
Сабақтың мақсаты
Барлық оқушылар: ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, интервью, нұсқаулық жазады
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
10 минут
Ұйымдастыру. «Ақ тілек» жаттығуы.
Шардың ішіне түрлі тақырыпқа байланысты тілектер жазылады.
Үй тапсырмасын тексеру.
Kahoot қосымшасы арқылы өткен тақырып пен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында тест сұрақтарын әр оқушы жеке орындайды.
1.Публицистикалық стильдің жазбаша түріне қандай шығармалар жатады?
2. Ғылымның дамуымен,ғылыми еңбектердің пайда болуымен байланысты туған стиль қалай аталады?
3. публицистикалық стильге тән белгілер:
Жауаптары:
1. саяси тақырыпқа жазылған газет, журналдардағы мақалалар, памфлет, очерк т. б. шығармаларды, шешендік сөздер публицистикалық стильдің ауызша түріне жатады.
2. ғылыми стиль
3. жұртқа үндеу, үгіт айтуда пайдаланылады,эмоционалды, экспрессивті сөздер қолданылады.
ПАЗЛ әдісі. Мұғалім оқушыларға қағаз қиындыларын ұсынады.
«Болжау» әдісі арқылы тақтаға құраған суреттер ілінеді. Әр бөлікте сұрақтар жазылған. Мұғалім сурет бойынша өз ойларын айтуын сұрайды. (Отырар қаласының суреті)
Қатысушылар өзіне ұнаған шарды таңдап алып, оны жарады. Шар ішіндегі тілекті оқиды.
.
Жеке жұмыс.Қосымшаға кіріп,
cұрақтарға жауап береді.
Қағаз қиындыларындағы сұраққа жауап беріп, тақырыпқа байланысты суретті құрап, өз болжамдарын айтады.
Шар ішінде жазылған жақсы тілекті оқу арқылы көңіл-күйлері көтеріледі.
Мұғалім ауызша бағалайды. Сұрақтарға жылдам әрі дұрыс жауап берген оқушыны мадақтайды.
Дескриптор- берілген суреттер арқылы тақырыпты болжайды.
Мұғалім ауызша бағалайды.
Саралау: оқушының танымдық қабілеті артады.
Жағымды психологиялық ахуал, А4 парағы, маркер,
Қағаз қиындылары.
Отырар қаласының, қолөнер бұйымдарының,құмыралардың суреті
Сабақтың ортасы
28 минут
Жаңа тақырыпты түсіндіру.
Оқушыларға ғылыми және публицистикалық стильде жазылған екі мәтін беріледі. Екі мәтіннің жазылу стилі арқылы ғылыми стильге тән белгілерді түсіндіру.
Тембр жайлы мағұлмат.
Отырар қаласы туралы қызықты видеоматериал көрсету.
Сабақты бекіту.
1-тапсырма. «Әдеби үйірме» әдісі арқылы мәтінді оқып, деңгейлік тапсырмаларды орындау
2-тапсырма
Мәтінді пайдаланып,«Қазақ тілінің пәнаралық байланысы» туралы ғылыми стильде сұхбат жазыңдар. туралы ғылыми стильде сұхбат жазыңдар.(Сұхбат беруші мен сұхбат алушы ретінде екі оқушы дайындалады)
Екі мәтіннің құрылымын, стилін, стильдік белгілері мен тілдік ерекшелігін анықтайды. Қажетті мағұлматтарды жазып алады.
Жеке жұмыс. Әр оқушы деңгей бойынша мәтінмен жұмыс жасайды.
1. А Сілтеме табушы. (Мәтіннің қызықты жерлерін табады)
2.Ә. Сұрақ қоюшы. (Мәтіннің желісі бойынша ойландыратын сұрақ қояды)
3. Б. Ізденуші. ( Қосымша ақпарат, мәлімет жинақтайды)
Топтық жұмыс.Ғылыми стильдің ерекшелікерін негізге ала отырып, сұхбат жазады. Сұхбат алу қағидалары
1. Сұхбат алуды алмастан бұрын не сұрайтыныңды жоспарлап ал. Ол қандай ақпарат айтқанда, сенің қандай сауалың болуы мүмкін? Сұхбат алудың картинасын көз алдыңа елестет!
2. Сұрай бер, сұрай бер және сұрай бер! Сұрақ сұрағаннан еш қысылма!
3. Сұрай бер дегенді, сұхбаттасушымен тайталасу, салғыласу деп түсінбе!
Дескриптор - мәтіннің құрылымын, стилін, стильдік белгілері мен тілдік ерекшелігін анықтайды.
Дескриптор – мәтінді оқиды, қызықты жерлерін табады, мәтіннің желісі бойынша ойландыратын сұрақ қояды, қосымша ақпарат, мәлімет жинақтайды
Бағалау: өзін-өзі бағалау
(бағалау парағына)
Саралау: қиындық туғызған сұрақтарды талқылап, оқушыларға қолдау көрсету. «Диалог және қолдау көрсету»
Дескриптор - ғылыми стильдің ерекшелікерін негізге ала отырып, сұхбат жазады.
Бағалау – мұғалім ауызша бағалайды, оқушылар өзін-өзі бағалайды.
Слайд
https://www.youtube.com/watch?v=n_Rbp3ORxWg
Оқулық, жұмыс дәптері
Оқулық, А4 парағы
Сабақтың соңы
7 минут
3-тапсырма. А. Байтұрсынұлының өлеңін дауыс ырғағына салып оқыңдар.
Үйге тапсырма.
3-тапсырма. Ә. Ғылыми мәтінге стилистикалық талдау жасаңдар.
Рефлексия «Тазалық» ойыны. Қатысушыларға бір парақ беріледі. Онда мыналар салынған:чемодан, қоқыс жәшігі, еттартқыш суреті
Оқушылар бүгінгі тақырып бойынша алған керекті ақпараттарыңызды чемоданға салады, бүгіні сабақтағы керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігіне, ал ақпараттың ішінде әлі оқуым керек, толықтыруым керек дегендері болса, еттартқышқа салады.
Дауыс ырғағы арқылы кейіпкердің көңіл-күйін жеткізеді
Берілген суреттерге өз ойларын жазады.
Бағалау: мұғалім ауызша бағалайды.
Оқушылар бағалау парағына қорытынды бағаларын шығарады.
Мұғалім оқушыларды
1-10 баллдық жүйе бойынша бағалайды.
Мұғалім ауызша бағалайды.
Оқулық
Чемодан, қоқыс жәшігі, еттартқыш суреті
-