ТАҚЫРЫБЫ:
«Өзім барам мектепке» (өлең)
(Тұманбай Молдағалиев)
Мектеп/ МҰ:
Күні: Педагогтің аты-жөні:
Сынып/топ: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
ҰОҚ оқытылу мақсаты 0.1.1.1. Шағын мәтіндер, балалар тақпақтарының мазмұны бойынша сұрақтарға
жауап беру
0.1.1.2. Өзінің эмоциялық жағдайын сөзбен жеткізу
0.1.2.1. Шағын өлеңдерді мәнерлеп жатқа айту
0.2.1.1. Жанрларды ерекшеліктері бойынша тану (жұмбақ, ертегі, тақпақ және т.б.)
0.2.3.1. Өзінің ұсынымдарын сурет, сызба түрінде безендіру
Күтілетін нәтиже Барлық тәрбиеленушілер орындай алады:
Шағын мәтін, тақпақ мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді.
Өзінің ұсынымдарын сурет, сызба түрінде безендіреді.
Көпшілік тәрбиеленушілер орындай алады:
Өлең мазмұнының жүйесін сақтай отырып қайталап айтып береді.
Кейбір тәрбиеленушілер орындай алады:
Өлеңді саналы, эмоциялық түрде жатқа айтады.
Тілдік мақсат Тәрбиеленушілер: талқылау барысында қандай? қайсы? қалай? қайда?
не үшін? деген сұрақтарды пайдалана алады.
Әдеби жанрларды ажыратады.
Көптілділік: мектеп – школа – school, кітап – книга – book
Негізгі терминдер мен сөз тіркестері: уақытымды бөлемін, әрледі.
Пікір алмасу сұрақтары:
Мектепте оқу несімен жақсы?
Жақсы оқу үшін адам бойында қандай ерекшелік болуы тиіс?
Өткен ҰОҚ-де алған
білім
Өткен ҰОҚ-дегі ертегі кейіпкерлерін естеріне түсіреді.
Жоспар
Жоспарланған уақыт Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар
І. Дұрыс әсерлі көңіл
күй орнату.
0–2 мин.
II. Өмірлік
тәжірибені
маңыздандыру.
Мақсатты болжам.
3–5 мин.
(Ұ) ҰОҚ-де жұмыс жасау барысында балалардың көңіл күйін
қалыптастыру үшін педагог тәрбиеленушілермен шаттық шеңберін
жасайды.
Қуанамын мен де,
Қуанасың сен де.
Қуанайық, достарым,
Арайлап атқан күнге.
(Ұ) Педагог мектеп туралы білетіндерін ортаға салуға мүмкіндік
тудырады.
Көптілділік: мектеп – школа – school, кітап – книга – book
Шеңбер құру
III. Тақырып
бойынша жұмыс
6–27 мин.
(Ұ) Сурет бойынша Әліппе-дәптермен жұмыс:
– Қараңдаршы, балалар, суреттен не көріп отырмыз?
– Суретте балалар не істеп отыр?
– Үстел үстінде қандай құралдар бар?
– Ағасы інісі екеуі не туралы әңгімелесіп отыр деп ойлайсың?
Педагог Тұманбай Молдағалиевтың «Өзім барам мектепке»
өлеңімен таныстырады. Педагог өлеңді оқиды.
(Т) Өлең мазмұны бойынша сұрақтар.
– Өлең қалай аталады? Не туралы айтылған?
– Бала нені армандады?
– Қайда барғысы келді?
Әліппе-дәптер
15
– Оқып жүрген балаларда қандай заттар болады?
– Не себепті баланың мектепке барғысы келді?
Педагог өлеңді мәнерлеп екінші қайтара оқып береді.
Өлеңді хормен 2-3 рет жоғары, орта төмен дауыспен қайталай
отырып балалармен бірге жаттатады.
Сергіту сәті:
Таудан да биік талабы
Азамат өсіп келеді.
Көрсетіп көмек кішіге,
Үлкенге сәлем береді.
Ұқыпты барлық ісіне,
Азамат өсіп келеді.
(Ұ) Әліппе-дәптермен жұмыс:
1. Педагог жұмбақ айтады. Суреттерін табу.
Арқалап асынамын,
Мектепке асығамын. (Арқақоржын)
Білімнен мол сый асы,
Балғындардың ұясы. (Мектеп)
Қабат-қабат қаттама,
Ақылың болса, аттама. (Кітап)
2. Мектептің суретін салу.
3. Есіңе сақта!
Мектебім – алтын бесігім.
– Неліктен біз мектепті алтын бесік деп атаймыз?
Қалай ойлайсыңдар?
Мектептен біз білім аламыз, көп нәрсені үйренеміз. Мектеп біз үшін
ыстық, сондықтан да «алтын бесігім» деп айта аламыз.
2-3 рет қайталай отырып жаттап алу.
Музыкалық
сүйемелдеу
Әліппе-дәптер
IV. ҰОҚ
қорытындысы.
Рефлексия.
28–30 мин.
Педагог қорытынды жасайды.
– Өлең қалай аталады? Кім туралы айтылады?
– Сендердің мектепте оқығыларың келе ме?
(Ө, Қ) Рефлексиялық бағалау – өз жұмысын бағалап қорыту.
Тәрбиеленушілер ҰОҚ-дегі өзінің жұмысына баға береді.
Ештеңе түсінбедім – қызыл түспен,
Түсіндім, бірақ түсіндіре алмаймын – сары түспен,
Бәрін түсіндім, басқаға түсіндіріп бере аламын – жасыл түспен.
Әліппе–
дәптер,
түрлі түсті
қарындаштар
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Өзім барам мектепке
Өзім барам мектепке
ТАҚЫРЫБЫ:
«Өзім барам мектепке» (өлең)
(Тұманбай Молдағалиев)
Мектеп/ МҰ:
Күні: Педагогтің аты-жөні:
Сынып/топ: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
ҰОҚ оқытылу мақсаты 0.1.1.1. Шағын мәтіндер, балалар тақпақтарының мазмұны бойынша сұрақтарға
жауап беру
0.1.1.2. Өзінің эмоциялық жағдайын сөзбен жеткізу
0.1.2.1. Шағын өлеңдерді мәнерлеп жатқа айту
0.2.1.1. Жанрларды ерекшеліктері бойынша тану (жұмбақ, ертегі, тақпақ және т.б.)
0.2.3.1. Өзінің ұсынымдарын сурет, сызба түрінде безендіру
Күтілетін нәтиже Барлық тәрбиеленушілер орындай алады:
Шағын мәтін, тақпақ мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді.
Өзінің ұсынымдарын сурет, сызба түрінде безендіреді.
Көпшілік тәрбиеленушілер орындай алады:
Өлең мазмұнының жүйесін сақтай отырып қайталап айтып береді.
Кейбір тәрбиеленушілер орындай алады:
Өлеңді саналы, эмоциялық түрде жатқа айтады.
Тілдік мақсат Тәрбиеленушілер: талқылау барысында қандай? қайсы? қалай? қайда?
не үшін? деген сұрақтарды пайдалана алады.
Әдеби жанрларды ажыратады.
Көптілділік: мектеп – школа – school, кітап – книга – book
Негізгі терминдер мен сөз тіркестері: уақытымды бөлемін, әрледі.
Пікір алмасу сұрақтары:
Мектепте оқу несімен жақсы?
Жақсы оқу үшін адам бойында қандай ерекшелік болуы тиіс?
Өткен ҰОҚ-де алған
білім
Өткен ҰОҚ-дегі ертегі кейіпкерлерін естеріне түсіреді.
Жоспар
Жоспарланған уақыт Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар
І. Дұрыс әсерлі көңіл
күй орнату.
0–2 мин.
II. Өмірлік
тәжірибені
маңыздандыру.
Мақсатты болжам.
3–5 мин.
(Ұ) ҰОҚ-де жұмыс жасау барысында балалардың көңіл күйін
қалыптастыру үшін педагог тәрбиеленушілермен шаттық шеңберін
жасайды.
Қуанамын мен де,
Қуанасың сен де.
Қуанайық, достарым,
Арайлап атқан күнге.
(Ұ) Педагог мектеп туралы білетіндерін ортаға салуға мүмкіндік
тудырады.
Көптілділік: мектеп – школа – school, кітап – книга – book
Шеңбер құру
III. Тақырып
бойынша жұмыс
6–27 мин.
(Ұ) Сурет бойынша Әліппе-дәптермен жұмыс:
– Қараңдаршы, балалар, суреттен не көріп отырмыз?
– Суретте балалар не істеп отыр?
– Үстел үстінде қандай құралдар бар?
– Ағасы інісі екеуі не туралы әңгімелесіп отыр деп ойлайсың?
Педагог Тұманбай Молдағалиевтың «Өзім барам мектепке»
өлеңімен таныстырады. Педагог өлеңді оқиды.
(Т) Өлең мазмұны бойынша сұрақтар.
– Өлең қалай аталады? Не туралы айтылған?
– Бала нені армандады?
– Қайда барғысы келді?
Әліппе-дәптер
15
– Оқып жүрген балаларда қандай заттар болады?
– Не себепті баланың мектепке барғысы келді?
Педагог өлеңді мәнерлеп екінші қайтара оқып береді.
Өлеңді хормен 2-3 рет жоғары, орта төмен дауыспен қайталай
отырып балалармен бірге жаттатады.
Сергіту сәті:
Таудан да биік талабы
Азамат өсіп келеді.
Көрсетіп көмек кішіге,
Үлкенге сәлем береді.
Ұқыпты барлық ісіне,
Азамат өсіп келеді.
(Ұ) Әліппе-дәптермен жұмыс:
1. Педагог жұмбақ айтады. Суреттерін табу.
Арқалап асынамын,
Мектепке асығамын. (Арқақоржын)
Білімнен мол сый асы,
Балғындардың ұясы. (Мектеп)
Қабат-қабат қаттама,
Ақылың болса, аттама. (Кітап)
2. Мектептің суретін салу.
3. Есіңе сақта!
Мектебім – алтын бесігім.
– Неліктен біз мектепті алтын бесік деп атаймыз?
Қалай ойлайсыңдар?
Мектептен біз білім аламыз, көп нәрсені үйренеміз. Мектеп біз үшін
ыстық, сондықтан да «алтын бесігім» деп айта аламыз.
2-3 рет қайталай отырып жаттап алу.
Музыкалық
сүйемелдеу
Әліппе-дәптер
IV. ҰОҚ
қорытындысы.
Рефлексия.
28–30 мин.
Педагог қорытынды жасайды.
– Өлең қалай аталады? Кім туралы айтылады?
– Сендердің мектепте оқығыларың келе ме?
(Ө, Қ) Рефлексиялық бағалау – өз жұмысын бағалап қорыту.
Тәрбиеленушілер ҰОҚ-дегі өзінің жұмысына баға береді.
Ештеңе түсінбедім – қызыл түспен,
Түсіндім, бірақ түсіндіре алмаймын – сары түспен,
Бәрін түсіндім, басқаға түсіндіріп бере аламын – жасыл түспен.
Әліппе–
дәптер,
түрлі түсті
қарындаштар
шағым қалдыра аласыз













