Пән:
Математика
Орта мерзімді
жоспар бөлімі:
2 A Бөлім:
Үлестер
Күні:
Сынып:
3-сынып
|
Мектеп:
Мұғалімнің
аты-жөні:
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ
тақырыбы
|
Өзіңді
тексер!
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары
(оқу
бағдарламасына сілтеме)
|
3.5.1.3 санның және
шаманың үлесін табуға берілген есептерді талдау және шығару; кері
есеп құрастыру және шығару
3.5.1.4 шамалар арасындағы
тәуелділікке; пропорцияның белгісіз мүшесін табуға берілген
есептерді талдау және шығару
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар: есептерді шығару әдісін
түсіндіреді.
Көптеген
оқушылар: септеудің жазбаша тәсілдерін
пайдаланады.
Кейбір
оқушылар: оқулықта берілген
тапсырмаларды өз бетінше орындайды.
|
Бағалау
критерийлері
|
Бүтін зат, оның жартысы,
бөлігі туралы түсінік. Натурал сандарды бөлу дағдылары туралы
білімді меңгереді.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Тілдік оқу
мақсаты
Оқушылар:
• күнделікті өмірде
толық пәннің бөлігі туралы білімді көрсете білу
керек.
• оқу, жазу,
бөлшектерді салыстыру
• санның үлесін табу,
үлес бойынша сан Модельдеу,талдау
• Үлесті табуға құрама
есептерлді өмірлік жағдайларда шамалардың арасындағы тәуелділікті
талдау және шешу,
• пропорцияны
құрастыру арқылы есептерді шығару
Пәндік лексика
және терминология
• үлес, бөлшек,
бүтіннің жартысы, жартысы, үштен бір бөлігі, төрттен бір бөлігі,
алым, бөлгіш
• жартысы, үштен бір
бөлігі, төрттен бір бөлігі,
сағат/күн/жыл
• уақыт, күнтізбе,
тоқсан
• компонент,
пропорция, шамалар арасында тәуелділігі, формула,
алгоритм
• жағдайды есепке
модельдеу, пропорцияны құрастыру
• талдау,
салыстыру
• күн тәртібі, уақытты
үнемдеу
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Оқушыларды бір-біріне
деген
құрмет
көрсетуіне тәрбиелеу.
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Музыка, қазақ
тілі.
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Интернет-ресурстар,
дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты
іздеу;
|
Ресурстар
|
Топқа
бөлуге
арналған
парақшалар, интерактивті тақта, жұмыс
дәптері, қалам
мен
түрлі
түсті
қарындаш, стикер, видеоматериалдар., постер, кері
байланыс
парағы
т.б
|
Бастапқы
білім
|
Бірінші тоқсанда алған
білімдері бар.
|
Сабақтың
барысы
|
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
|
Психологиялық
ахуал қалыптастыру.
«Мен күлгенді
ұнатамын» ойын жаттығуы
Педагог балаларға:тұңжыраған
жәнекөңілсіз,жабырқаған және ойланған көңілді және күлкілі;қайрымды
және қуанышты,т.б.кейіпке еніп,бір бірімен рольге кіріп,адамдардың
бейнесін келтіруге ұсынады.балалар айнаға қарап, әдемі ақкөңіл
кейіпте күлімдейді.педагог осы «Мен күлгенді ұнатамын » жаттығуын
күніне бірнеші рет қайталап көңіл күйді күлкімен көтеруге бола-
тынын түсіндіреді. «Күлкі-көңіл күйдің сиқырлы кілті.Адам күлгенде
өз көңіл күйін,өз денсаулығын жақсартады және айналасындағы
адамдардың көңіл күйімен денсаулығына жақсы әсер
береді.»
Алдыңғы
білімді еске түсіру
(ұжымда)
Тест.
ҚБ: Отшашу
арқылы бір-бірін бағалау.
Оқу мақсатын
таныстыру
Күтілетін нәтижені
анықтау
|
Сұраққа жауап берген оқушыны
мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс
орнату.
Алдыңғы білімді еске түсіру
тапсырмалары
|
Сабақтың
ортасы
|
Ширату
тапсырмасы.
Белсенді оқу
тапсырмалары(топта,
ұжымда)
Мұғалім балаларды 2А бөлімі
бойынша жиынтық жұмысқа дайындайды.
Оларға
жұмыстың мақсаты мен орындалу
ережесін түсіндіреді. Жиынтық жұмыс жүргізген кезде тыныштық пен
достық қатынасты сақтайды.
Тексер, сен мақсатыңа жете
алдың ба?
Мен:
- бөлшек пен үлесті оқуды,
жазуды және салыстыруды;
- санның бөлігін және бөлік
бойынша санды табу: санның жартысын, үштен бір,
төрттен
бір, оннан бір бөлігін
табуды;
- санның квадратын - бірдей
екі көбейткіштің, ал кубын - бірдей үш
көбейткіштің
көбейтіндісін
жазуды;
- санның және шаманың үлесін
табуға берілген есептерді шығару және талдауды;
кері
есептерді құрастыру және
шығаруды;
- шамалар арасындағы
тәуелділікке есептер шығару және талдауды
үйрендім.
Дескриптор:
Есептеудің ауызша және жазбаша
тәсілдерін пайдалана отырып, қосу және азайту амалдарын орындау
біліктері, безендіру, түсініктеме беру, дәлелдеу, оқу тапсырмаларын
шешуде болжамдар айтып, оларды тексеру қажеттілігін түсіну үшін
математикалық көрнекілік құралдарын (суреттер, сызбалар, схемалар,
т.б.) түсіну және пайдалану білігі
дамиды.
ҚБ: Бас бармақ
арқылы бір-бірін бағалау.
Жұмыс дәптеріндегі жазылым
тапсырмаларын орындау
|
Тапсырманы орындаған оқушыны
мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс
орнату.
Белсенді оқу
тапсырмалары.
Тапсырманы орындаған оқушыны
мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс
орнату.
|
Сабақтың
соңы
|
Жаңа білім мен тәжірибені
қолдану
Топтық
жұмыс. «Галлерияда ой
шарлау»
ҚБ: Бағдаршам
көздері арқылы бір-бірін
бағалау.
Рефлексия (жеке,жұпта,топта,
ұжымда)
«СМС» кері
байланыс.
|
Тапсырманы орындаған оқушыны
мадақтау,
толықтыру жасау, тиімді кері
байланыс орнату.
Сабақтан алған әсерлерін
хабарлама арқылы ұстазға оқып береді, немесе
қалдырады.
|
Саралау
–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді
жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлап
отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
|
Саралау іріктелген
тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес
қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке
қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият
теориясы) түрінде болуы мүмкін.
Саралау уақытты
ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез
келген
кезеңінде қолданыла
алады.
|
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ
барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді
жазасыз
|
Денсаулық сақтау
технологиял ары. Сергіту сәттері мен белсенді іс- әрекет
түрлері.
Осы сабақта
қолданылат ын
Қауіпсіздік
техникасы
ережелерінің
тармақтары.
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары
/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол
жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ
жоспарынан қандай ауытқулар болды,
неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ
туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз
туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы өткен
екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға
не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы
да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында
сынып туралы немесе жекелеген
оқушылардың
жетістік/қиындықтары
туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл
бөлу
қажет?
|