Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
ПОРТРЕТ ЖАНРЫ. ПОРТРЕТ ТҮРЛЕРІ 6-сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Түркістан облысы, Кентау қаласы
Ататүрік атындағы №4 мектеп-лицейі
ИННОВАЦИЯЛЫҚ САБАҚ - 2022
Қысқа мерзімді жоспар
Пәні: Көркем еңбек
Сабақтың тақырыбы: ПОРТРЕТ ЖАНРЫ. ПОРТРЕТ ТҮРЛЕРІ.
Сыныбы: 6 «А»
Пән мұғалімі: Байтерекова Шолпан Искаковна
ҚМЖ Көркем еңбек
Сабақ жоспары
Білім беру ұйымының атауы |
Түркістан облысы, Кентау қаласы Ататүрік атындағы №4 мектеп-лицейі |
|||||||
Пәні: |
Көркем еңбек |
|||||||
Бөлім: |
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Визуалды өнер |
|||||||
Педагогтің аты-жөні: |
Көркем еңбек пәнінің мұғалімі Байтерекова Шолпан |
|||||||
Күні: |
||||||||
Сынып: 6 «А» |
Қатысушылар саны: 27 |
Қатыспағандар саны: 0 |
||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Портрет жанры. Портрет түрлері. |
|||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.1.3.1. Шығармашылық идеяларды іске асыру мақсатында ақпарат көздерін өз бетінше таңдап, қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы) |
|||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Портрет жанрын біледі. Портрет құрылымын түсінеді. Портрет түрлерін анықтай алады. Портреттегі композиция,түс,пішін, фактура, тепе-теңдікті біледі. Портрет жанрындағы бояудың түрлерін, мінез-құлқын ажыратады. |
|||||||
Оқушылардың басым бөлігі: Портрет түрлерін ажырата алады. Еліміздің атақты, белгілі, тарихи тұлғалардың портреттерін біледі, талдау жасай алады. |
||||||||
Кейбір оқушылар: Портреттерді орындаған атақты суретшілерді атай алады. Қазақстан және әлем суретшілерді атайды. Өз идеялары мен сезімдерін, композиция заңдылықтарын ескере отырып, портретке талдау жасай алады. |
||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру 2-мин |
Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Көрші» Мақсаты: әрбір қатысушының сол топтың бір мүшесі екендігін сезінуі, бір-біріне жылылық сыйлау. Нұсқаулық: Көршіңді оң жақтан құшақта, Көршіңді сол жақтан құшақта. Оң жақтағы көршіңе бір жымиып, Сол жақтағы көршіңе бір жымиып, Бүгінгі тренинг барысы, Біз үлкен отбасы. |
Мұғалімнің нұсқауы бойынша «Көрші» тренингін орындайды |
|
АКТ Интерактивті тақта, Слайд №1 |
||||
Сабақтың басы 3-мин |
«Мозайка» әдісі арқылы топқа бөлу. Топқа бөлу үшін тақырыпқа байланысты суреттерді пайдалану. Әрбір топ ұқсас бөліктерді ретке келтіру арқылы топтасады.
|
Оқушылар берілген мозайка бөлшектерінен портретті құрастыру арқылы топтасады. |
Бағалау: смайлик
|
АКТ Интерактивті тақта, Слайд №2
|
||||
Өткен білімді еске түсіру 4-мин |
Өткен сабақты пысықтау үшін «Сақина салмақ ойыны» әдісі Балалар біз бүгін сақина салмақ ойынын ойнаймыз. Бұл ойынның бүгінгі ерекшелігі кімнің қолында сақина қалса менің сұрағыма жауап береді?
1.Портрет жанрын қалай түсінесің? 2.Портрет суреттері қандай жас ерекшеліктеріндегі адамдардың бейнесін айтуға болады? 3.Портретті қандай сурет салу әдістерімен орындауға болады? 4.Адам бейнелерін орындағанда қандай геометриялық фигуралардың көмегіне жүгінеміз? 5.«Портрет, иллюстрация, репродукция, композиция» - терминдеріне талдау жаса. («Портрет» - француз тілінен «portrait» сөзі «дәлме-дәл, айнытпай салу» дегенді білдіреді). |
Мұғалімнен қолына сақина түскен оқушы сұрақтарға жауап береді, портретке талдау жасайды, орындалуына және терминге мағлұмат береді. (алдыңғы сыныптарда портрет жанры өтілген, оқушылар білгенін жауап береді) |
Бағалау: смайлик
|
Слайд №3
|
||||
Сабақтың ортасы 9-мин Жаңа білім |
«Миға шабуыл» әдісі Миға шабуыл стратегиясы – бұл ұжымдық талқылау, мәселенің шешімін іздеуде қолданылатын тиімді әдіс. Қандай бір проблеманы әр мүшенің пікірін еркін тыңдау арқылы шешу. Бұл әдіс жеке тұлғаны қалыптастырудағы маңызды әдістердің бірі. Миға шабуыл стратегиясы арқылы оқушының шығармашыл ойлауын жақсы дамытады. Осы әдіс арқылы жаңа тақырыптың жолы ашылады.
1. «Автопортрет» Гүлфайруз Исмаилова. 2. «Бақыт» Салихитдин Айтбаев. 3. «Қазақ Хандығына 550 жыл» Ерлан Айтуаров. Портреттің түрлері: 1-ші сурет – «Автопортрет», 2-ші сурет – «Жұптық портрет», 3-ші сурет – «Топтық портрет». |
Дескриптор: Білім алушы --Сурет жанрын анықтайды; --Портрет-тегі түстік ерекшеліктеріне талдау жасайды; --Оқушылар «Портрет түрлерін» түсінеді және бір-бірінен ажырата алады |
Бағалау: смайлик
Белсенді оқушылар смайликпен бағаланады |
Слайд №4 Оқулық. Портреттің түрлеріне байланысты репродукциялар
|
||||
5-мин |
«Түрткі болу» әдісі Жауап алу үшін және оқушының жауабын түзету үшін қажет (сұрақты қарапайым етіп қою, өткен материалға оралу, ойға салу, дұрысын қабылдау және толығырақ жауап беруге итермелеу).
Портреттің түрлері: 1-ші сурет – «Салтанатты портрет», 2-ші сурет – «Камералық портрет», Оқулықпен жұмыс. Суреттерге талдау жасау. |
Дескриптор:Білім алушы --Портрет түрлерін сипаттайды; --Суреттегі кейіпкерді сипаттайды; --Атақты портретшілерді атайды; |
Бағалау: смайлик
|
Слайд №5 Репродукцилар Оқулық
|
||||
15-мин |
Өрмекші әдісі (постер) арқылы сарамандық жұмыс. Жаңа материалды пысықтау, түйінді ойларды
бекіту. |
Оқушылар постер жасайды: 1-топ: Өрмекшінің аяқтарына портрет түрлерін жазады, әр түріне талдау жасайды, дәлелдейді. 2-топ:
Өрмекшінің
аяқтарына Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |