ПРАКТИКАЛЫҚ ЖҮМЫС.
АҚПАРАТТЫ
ҚОРҒАУ ЖӨНЕ СЫҒУ
Сабақтың мақсаты:
білімділік:
-
оқушылардың «ақпаратты қорғау», «ақпаратты сығу», файлды архивтеу
технологиясы мен вирус- тан қоргау программасымен жүмыс жасау
туралы білімдерін бекіту;
-
архиватор-программалардың түрлері, вирустан қорғау программасы мен
олардың негізгі қызмет- тері туралы білімдерін бекіту;
-
мөліметтерді архивтеу мен ақпаратты қорғауда міндетті білім, білік,
дағдыларын меңгеруін бақы- лау.
дамытушылық:
-
ақпаратты қорғау жөне сығу төсілдерін салысты- ра білуін, жаңа
түсініктерін түсіндіре алу мен оны ажырата білу өрекеттерін
дамыту;
-
оқушылардың ойлау
қабілеттерін дамыту мен оны қалыптастыру;
-
оқушылардың танымдық
қажеттіліктерін дамыту;
-
АКТ ортасында оқушылардың
практикалық жүмыс жасауына жағдай туғызу.
тәрбиелік:
-
ақпараттық мөдениетті
қалыптастыруға төрбиелеу;
-
оқушылардың оқу материалын саналы түрде мең- геруге, үжымда жүмыс
жасай білуге машықтан- дыру;• сауатты түрде сөйлей білуге, өз ойын
жеткізе алу- ға, компьютерлік терминдерді дүрыс қолдана білу- ге
төрбиелеу.
Программалық-дидактикалық
жабдықталуы:
дербес компьютерлер, мультимедиалық проектор, материалды көрсету
үшін презентациялар.
Сабақтың барысы
-
Үйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен сөлемдесу; сабақтың тақырыбын, мақсатын жөне
міндеттерін айту; жаттығу жасату.
-
Сабақтың өзектілігі
(білу).
Мүғалімнің сүрақтары:
-
«Ақпарат» түсінігі қай
ғылымда қолданылады жөне қандай мағына береді?
-
Адам ақпаратты қалай
қабылдайды?
-
Ақпаратқа анықтама
бер.
-
Ақпараттың шығу көзін
ата.
-
Ақпараттық үдерістер
деген не?
-
Адам ақпаратты қалай
сақтайды?
-
Ақпаратты өңдеу қалай
аталады? Мысал келтір.
-
«Ақпаратты сығу» деген
не?
Оқушылардың үй тапсырмасын орындауын тексеру.
-
Жаңа түсініктер мен
іс-әрекет тәсілдерін қалып- тастыру
(түсіну).
Мүғалімнің сүрақтары:
-
Мөліметтерді не үшін
қорғау керек?
-
Вирустан қорғау
программаларының түрлерін ата.
-
Мәліметтерді не үшін сығу
керек?
-
Архивтеу мен архивтен
шығару деген не? Файлдарды архивтеу мен архивтен шығару
техноло-
гиясын қайталау.
-
Білімі мен дағдыны
қалыптастыру кезеңі (қол- дану).
Файлдарды архивтеу мен архивтен шығару техноло- гиясын, сонымен
қатар вирустан қорғау программасымен жүмыс жасау технологиясын
қайталау.
-
Жаңа білімді қорытындылау
және іс-әрекет тәсіл-
дерін қолдану кезеңі
(талдау).
Компьютермен жүмыс
Практикалық
жүмыс:
Жүмыс дөптеріндегі берілген тапсырмалар бойынша практикалық жүмысты
орындау.
Ескерту.
Мүғалім аталган жүмысты орындау үшін өр компьютерде «Үлкен файлдар»
мен «Шагын файлдар» деген екі буманы дайындау керек, онда өр түрлі
типтегі жөне көлемдегі 4-5 файл болады. Оқушылар қандай файлдар көп
сығылатынын, ал қандай файлдарға аталған операцияны орындау қажет
емес екеніне қорытынды жа- сай білулері тиіс.
-
Сабақты қорытындылау кезеңі
(синтез).
Сабақта алған жаңа, өрі жалпы ақпараттар элемент- терін бекіту
арқылы сабақты қорытындылау.
Сцраңтар:
-
Файлдарды архивтеудің
қандай тәсілдерін білесің- дер?
-
Төсілдердің қайсысы
тиімді?
-
Қандай жағдайда
архивтеудің ең тиімді тәсілі қол- данылады?
-
Бақылау және өзін-өзі
бақылау кезеңдері (ба-
ғалау).
ТЕСТ. «Ақпарат және ақпараттық
процестер.
Ақпаратты қорғау және
сығу»
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
іі
|
12
|
13
|
14
|
15
|
с
|
а
|
а
|
с
|
Ь
|
С
|
Ь
|
с
|
Ь
|
е
|
с
|
б
|
е
|
а
|
е
|
Сыныптың жөне жеке оқушылардың жүмысына сапа- лы баға беру.
Сабақ барысында берілген оқу материалдарының күн- делікті өмірде
қолдануға және кез келген іс-әрекетте қажет екендігін,
сөйкестілігін, маңыздылығын оқушы өздігінен бағалай алатындай
деңгейге жетуі керек.
-
Үй тапсырмасын беру
кезеңі.
Үй
тапсырмасы: «Ақпарат және ақпараттық процес- тер» тақырыбын
қайталау. Жцмыс дәптерінен
шыгар- .маиіылық деңгейдегі тапсьірманы орындау, «Мен жэне менің
отбасым компъютерді қалай пайдаланамыз?» тақырыбына эссе
жазу.
-
Рефлексия кезеңі.
Бүгінгі өтілген сабақтағы ақпаратты болашақта прак- тикада қалай
қолданасың?