|
Сабақ тақырыбы: Прокариоттар жасушасының құрылымы. Бактериялар тіршілік әрекеті. |
Мектеп: №56 |
|||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Жумабекова С |
|||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты(мақсаттары) |
Прокарирттар жасушасының құрылысы мен олардың тіршілік әрекеттерін, маңызын білуі тиіс. |
|
|
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||||
|
||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||
|
||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||||||
|
||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: |
|||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: Терминдер: Прокариот, эукариот, тырысқақ, күйдіргі, оба, хеликобактер пилориум, антибиотиктер, инсектицидтер, биоиндикаторлар. |
||||||||
|
|
||||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
||||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар Прокарирттар жасушасының құрылысы; Прокариоттардың тіршілік әрекеттері; Прокариоттардың маңызы; Прокариоттар мен эукариоттр құрылыс ерекшеліктері. |
||||||||
|
|
||||||||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?Жоғарыдағы тақырыпты топта талқылатамын, себебі талқылаудан кейін көбірек есте қалады, сыни ойлау жүзеге асады. Мәтін бойынша жұмыс жасауға дағдалынады. Тапсырманы өз беттерінше орындауға үйренеді. Ой бөлісуге, пікір алмасуға дағдыланады, қойылған мәселені жетік меңгеріп одан әрі өрбітеді. |
||||||||
|
|
||||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:Терминдеді дәптерге үш тілдік аудармасын жазады; Прокариот, эукариот, тырысқақ, күйдіргі, оба, хеликобактер пилориум, антибиотиктер, инсектицидтер, биоиндикаторлар. |
||||||||
|
|
||||||||
|
Алдыңғы тақырып |
Ферменттер, олардың тіршілік әрекеттерін реттеудегі рөлі. |
|||||||
|
Жоспар |
||||||||
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||||
|
Басталуы 2-3 мин |
Ұйымдастыру Топқа бөлу: «Атом-молекула» әдісі бойынша төрт топқа бөлінеді. |
Оқулық, дәптер күнделік |
||||||
|
Ортасы 30-35 мин |
«Жасырын сұрақ» әдісі бойынша үй тапсырмасын, әр топтан кезекпен бір оқушыны шығарып, сұрақтар қойғызамыз, сұрақтар басқа оқушылар «ия», «жоқ» деп жауап қайтаратындай болу керек. Әр топ өздееріне берілген жанр(опера, терме, ән, реп) бойынша үй жұмысына өлең жазып, орындайды. Осылай үй жұмысы бекітіледі. «Миға шабуыл» Сұрақ: «Жерде бірінші пайда болған ағзалар туралы не білесіңдер?» Сұраққа жауап беріп, тақырыптың өзектілігін таба алады. Жаңа сабақ талқыланады. «Мәтінмен жұмыс» «Айналмалы бекет» әдісі бойынша жаңа сабақтың тақырыбын мазмұнын ашу үшін 4топқа тапсырма беремін.Төрт топқа мәтінді толық беріп, кластер, постер, ментальді карта және терең сұрақтар құрғызамын. Ітоп- Кластер жасайды ІІтоп- Минтальді карта жасайды ІІІтоп- Постер жасайды ІVтоп- Терең сұрақтар құрғызамын Тапсырманы орындап болған соң топтар орнын ауыстырады, толықтырып, сол жұмысты қорғайды. Мәтін бойынша жұмыс жасауға дағдалынады. Тапсырманы өз беттерінше орындауға үйренеді. Қорытынды Эссе жазу: «Прокариоттар-тіршіліктің бастауы» Ой бөлісуге, пікір алмасуға дағдыланады, қойылған мәселені жетік меңгеріп одан әрі өрбітеді. |
Бағдаршам. Оқулық, дәптер, маркер, А4 парағы, клей,қаламсап, бағалау парақшасы. плакат |
||||||
|
Аяқталуы 2-3 мин Бағалау Рефлексия Кері байланыс Үйге тапсырма |
Әр топтың кластері, постері, ментальді картасы, қорғалуы бағдаршам әдісімен бағаланады. Табыс критерийлеріне сәйкес тапсырманы орындап, жиынтық балды бағаға айландырады. «ББҮ» толтырады ББҮ»кестесімен танысып, білгісі келген сұрақтарына жауап қайтарылады. Ферменттер, олардың тіршілік әрекеттерін реттеудегі рөлі. |
Өз-өзін бағалау «Бағдаршам» әдісі бойынша Формативті бағалау, Бағалау парағы «ББҮ» кестесі күнделік |
||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс |
||||||
|
Эссеге бірнеше тақырып беріледі, таңдап жазады. «Ферменттер-биологиялық катализатор болатын болса, өмір сүрудегі катализаторлар кімдер?...» |
Әр тапсырманы уақтылы формативті бағалап, табыс критерийлеріне сәйкес тапсырманы орындап, жиынтық балды бағаға айландырады |
Химия пәнімен пәнаралық байланыс бар. Презентация қолданылады. |
||||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттар шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
||||||
|
|
|
|||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1: 2:
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім? 1:
2: |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Прокариоттар жасушасының құрылымы. Бактериялардың тіршілік әрекеті
Прокариоттар жасушасының құрылымы. Бактериялардың тіршілік әрекеті
|
Сабақ тақырыбы: Прокариоттар жасушасының құрылымы. Бактериялар тіршілік әрекеті. |
Мектеп: №56 |
|||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Жумабекова С |
|||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты(мақсаттары) |
Прокарирттар жасушасының құрылысы мен олардың тіршілік әрекеттерін, маңызын білуі тиіс. |
|
|
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||||
|
||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||
|
||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||||||
|
||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: |
|||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: Терминдер: Прокариот, эукариот, тырысқақ, күйдіргі, оба, хеликобактер пилориум, антибиотиктер, инсектицидтер, биоиндикаторлар. |
||||||||
|
|
||||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
||||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар Прокарирттар жасушасының құрылысы; Прокариоттардың тіршілік әрекеттері; Прокариоттардың маңызы; Прокариоттар мен эукариоттр құрылыс ерекшеліктері. |
||||||||
|
|
||||||||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?Жоғарыдағы тақырыпты топта талқылатамын, себебі талқылаудан кейін көбірек есте қалады, сыни ойлау жүзеге асады. Мәтін бойынша жұмыс жасауға дағдалынады. Тапсырманы өз беттерінше орындауға үйренеді. Ой бөлісуге, пікір алмасуға дағдыланады, қойылған мәселені жетік меңгеріп одан әрі өрбітеді. |
||||||||
|
|
||||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:Терминдеді дәптерге үш тілдік аудармасын жазады; Прокариот, эукариот, тырысқақ, күйдіргі, оба, хеликобактер пилориум, антибиотиктер, инсектицидтер, биоиндикаторлар. |
||||||||
|
|
||||||||
|
Алдыңғы тақырып |
Ферменттер, олардың тіршілік әрекеттерін реттеудегі рөлі. |
|||||||
|
Жоспар |
||||||||
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||||
|
Басталуы 2-3 мин |
Ұйымдастыру Топқа бөлу: «Атом-молекула» әдісі бойынша төрт топқа бөлінеді. |
Оқулық, дәптер күнделік |
||||||
|
Ортасы 30-35 мин |
«Жасырын сұрақ» әдісі бойынша үй тапсырмасын, әр топтан кезекпен бір оқушыны шығарып, сұрақтар қойғызамыз, сұрақтар басқа оқушылар «ия», «жоқ» деп жауап қайтаратындай болу керек. Әр топ өздееріне берілген жанр(опера, терме, ән, реп) бойынша үй жұмысына өлең жазып, орындайды. Осылай үй жұмысы бекітіледі. «Миға шабуыл» Сұрақ: «Жерде бірінші пайда болған ағзалар туралы не білесіңдер?» Сұраққа жауап беріп, тақырыптың өзектілігін таба алады. Жаңа сабақ талқыланады. «Мәтінмен жұмыс» «Айналмалы бекет» әдісі бойынша жаңа сабақтың тақырыбын мазмұнын ашу үшін 4топқа тапсырма беремін.Төрт топқа мәтінді толық беріп, кластер, постер, ментальді карта және терең сұрақтар құрғызамын. Ітоп- Кластер жасайды ІІтоп- Минтальді карта жасайды ІІІтоп- Постер жасайды ІVтоп- Терең сұрақтар құрғызамын Тапсырманы орындап болған соң топтар орнын ауыстырады, толықтырып, сол жұмысты қорғайды. Мәтін бойынша жұмыс жасауға дағдалынады. Тапсырманы өз беттерінше орындауға үйренеді. Қорытынды Эссе жазу: «Прокариоттар-тіршіліктің бастауы» Ой бөлісуге, пікір алмасуға дағдыланады, қойылған мәселені жетік меңгеріп одан әрі өрбітеді. |
Бағдаршам. Оқулық, дәптер, маркер, А4 парағы, клей,қаламсап, бағалау парақшасы. плакат |
||||||
|
Аяқталуы 2-3 мин Бағалау Рефлексия Кері байланыс Үйге тапсырма |
Әр топтың кластері, постері, ментальді картасы, қорғалуы бағдаршам әдісімен бағаланады. Табыс критерийлеріне сәйкес тапсырманы орындап, жиынтық балды бағаға айландырады. «ББҮ» толтырады ББҮ»кестесімен танысып, білгісі келген сұрақтарына жауап қайтарылады. Ферменттер, олардың тіршілік әрекеттерін реттеудегі рөлі. |
Өз-өзін бағалау «Бағдаршам» әдісі бойынша Формативті бағалау, Бағалау парағы «ББҮ» кестесі күнделік |
||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс |
||||||
|
Эссеге бірнеше тақырып беріледі, таңдап жазады. «Ферменттер-биологиялық катализатор болатын болса, өмір сүрудегі катализаторлар кімдер?...» |
Әр тапсырманы уақтылы формативті бағалап, табыс критерийлеріне сәйкес тапсырманы орындап, жиынтық балды бағаға айландырады |
Химия пәнімен пәнаралық байланыс бар. Презентация қолданылады. |
||||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттар шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
||||||
|
|
|
|||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1: 2:
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім? 1:
2: |
шағым қалдыра аласыз













