Сыныбы
|
11Ә-сынып
IV бөлім. Табиғат және адам
21.04.2022ж
|
Мұғалім
|
Муратбаева Назгүл
Жақсылыққызы
Алматы қаласы, Түрксіб ауданы,
№76 ЖББМ
|
Тақырыбы
|
Қадыр Мырза Әлі шығармашылығы
бойынша нәтиже сабақ
|
Сабақтың түрі
|
Турнир-сабақ
3 кезеңнен
тұрады:
-
«Жыр
эстафетасы»
-
«Аламан»
топжарыс
Тайм-аут
-
«Жекпе-жек»
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу
мақсаттары
|
11.2.5.1 - әлем және
қазақ әдебиетіндегі
ортақ құндылықтардың үндестігін
талдау;
|
Сабақ мақсаттары (SMART
мақсаттар)
|
|
Бағалау критерийлері
|
-
Қазақ әдебиетіндегі осы
шығармамен идеялық жағынан мазмұндас туындылардың идеясын
салыстырады;
-
Үндес шығармалардағы ортақ
құндылықтардың кемінде 3-уін анықтайды;
-
Құндылықтардың маңыздылығына
дәлелдер келтіреді;
-
Автор стиліне өз бағасын
береді;
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
-
Әдеби троп пен айшықтаудың
түрлері: эпитет, метафора, метанимия, кейіптеу, анафора, эпифора,
риторикалық сұрақтар.
-
Құндылық деген
не?
|
Талқылауға арналған
сұрақ: 1.
Әдебиет – өмір айнасы. Әдебиет
өмір сүруді үйретеді. Ендеше, Қадыр ақынның шығармашылығы бізге
нені үйретті?
|
Құндылықтарды дарыту
|
Жалпыадамзаттық
құндылық. Адам – табиғаттың бөлшегі.
Табиғаттың алдындағы жауапкершілігі өте
үлкен.
Азаматтық
құндылық. Біз ең алдымен – адамбыз,
ұлтымыз бар, еліміз бар, жеріміз бар, ата-бабамыздан аманат болып
қалған ұлттық салт-дәстүріміз, тарихымыз
бар.
|
Алдыңғы оқу
|
Көркем мәтінде автор қолданған
көркемдегіш құралдардың түрлеріне талдау жасауды
біледі
|
Сабаққа дейін:
|
«Домбыра», «Қазақтарды
шетелдік қонақтарға таныстыру» өлеңдерімен танысады. Ақынның
өлеңдеріне жазылған әндердің шығу тарихын
зерделейді.
|
Сабақтың
барысы
|
Сабақтың басында мұғалім
өзіне және оқушыларға: «Неліктен сабақ жүргізу
ережелерін талқылауымыз керек? »
(2
минут)
|
Оқушылармен сабақ жүргізу
ережесіне келісімге келу:
-
Уақытты басқару.
-
Қол көтеріп
сөйлеу.
-
Топта белсенділік
таныту.
-
Басқаларды тыңдау.
-
Тақырыптан
ауытқымау.
|
Сабақ барысы
|
Тапсырмалар
|
Ресрустар
|
Сабақ мақсатын оқушыларға
жеткізу
2
мин
|
Бүгін сабақта не
үйренеміз?
-
Қадыр Мырза Әлінің өлеңдерімен
идеялық жағынан мазммұндас шығармалармен салыстыру, құндылықтарды
анықтау, идеялық үндестігін дәлелдеу;
-
Атор стилінің ерекшелігін
бағалау;
|
|
Тілдік мақсатқа түсінік
беру
(2 мин)
|
Құндылық
деген не?
Жалпыадамзаттық құндылықтарға нені
жатқызамыз?
|
|
-
Кезең «Жыр
эстафетасы»
6 мин
|
«Аманат» ұлдар және
«Айналайын» қыздар тобы ортаға шығады. «Қызыл кітап» поэмасының І
бөлімін жатқа мәнерлеп оқу эстафетасы
ұйымдастырылады.
Бір топтың жырын келесі топ
тоқтаған жерден сүрінбей, жалғастыруы
керек.
|
Бағалау
парақшалары
|
2-кезең
«Аламан»
топжарыс
Презентация
қорғау
7 мин+7 мин
|
«Аманат» ұлдар тобы «Қызыл кітап»
поэмасымен идеялық мазмұн жағынан ұқсас басқа шығармалармен
салыстырып, үндестігін талдайды (Ж.Молдағалиев «Күйзеліс»,
А.Бақтыгереева «айдын-көлдің арызы» )
«Айналайын» қыздар тобы «Домбыра» өлеңін
басқа ақындардың осы тақырыптас өлеңдерімен салыстырады, үндестігін
талдайды (І.Жансүгіров «Домбыра», Қ.Аманжолов
«Домбыра, мұнша шешен болдың
неге?» ).
Презентацияға қойылатын
талаптар:
-
Мазмұндас 3 шығарманы
салыстыру;
-
Шығарма не
туралы?
-
Автор қандай идеяны
ұсынды?
-
Автор қолданған троптар мен
фигураларды анықтау, автор стиліне баға
беру;
|
«Аманат» тобының «Экология»
тақырыбына жазылған шығармалар үндестігі»
презентациясы;
«Айналайын» тобының
«Домбыра» тықырыбына жазылған өлеңдердің үндестігі»
презентациясы
|
Топтардың бірін-бірі
критерийлер арқылы бағалауы
2
мин
|
Топтарға бағалау парақшалары
беріледі, бір топ келесі топтың презентациясын
бағалайды
|
Бағалау
парақшалары
|
Тайм-аут
6 мин
|
Қадыр Мырза Әлі өлеңдеріне
жазылған әндерді орындау.Топтар алдын-ала бір әннің тарихын зерттеп
келіп, баяндайды, қарсы топ сол әнді хормен немесе жеке орындайды,
көрермендер көмегіне жүгінуге болады.
|
Әндер мәтіні, минус
жазбасы
|
«Жекпе-жек»
кезеңі
6
мин
|
Екі топтың топ басшылары
ортаға шығады. Ұсынылған тақырып бойынша өз ойын тарқатып, шешен
сөйлейді.
Қадыр Мырза Әлі – мысал
әңгімелердің де шебері.
Ұсынылған мысал
әңгімесін негізге алып, автордың айтпақ болған астарлы ойын ашу, өз
ойымен ұштастыра, бүгінгі заман көріністерімен байланыстырып шешен
сөйлеу додасы.
1-ші мысал:
«Айна мен
әйнек»
–
Айна арам ғой, – деді әлденеге ашуланған
әйнек.
–
Біздің бер жағымыздан
қарағанда аржағымыз түгел көрінеді, ал айнаның ар жағында не
жатқанын кім білсін. Арам ғой, арам.
2-ші мысал:
Қусырынғанда мешпеттің екі
өңірін ұштастырып тұратын екі үлкен түйме бар, оның қарсысына
әдемілік үшін екі үлкен түйме қадалған. Әр жеңге үш-үштен алты
түйме қадалған. Қысқасы жұмыс істейтін екі түйменің қасында түк
бітірмейтін сегіз түйме бар.
Арам тамақтар қай жерде де
толып жүр!
3-мысал
«Дөңгелек пен
доға»
–
Мен дөңгелектің баласымын,
– деді сол дөңгелектің жартысындай ғана доға. Баласы осындай болса,
немересі мен шөбересі қандай болар екен
ертең!
Азып бара жатқан бүтін
дүние-ай!
|
Ресурстар:
|
Қорытындылау
3
мин
«Бүгінгі сабаққа кім қандай
үлес қосты?»
|
Оқушылар сабақ бойынша
қорытынды жасайды.
Сабақ басында қойылған
критерийлерге қайтып ораламыз!
-
Қазақ әдебиетіндегі осы
шығармамен идеялық жағынан мазмұндас туындылардың идеясын
салыстырады;
-
Үндес шығармалардағы ортақ
құндылықтардың кемінде 3-уін анықтайды;
-
Құндылықтардың маңыздылығына
дәлелдер келтіреді;
-
Автор стиліне өз бағасын
береді;
|
|