Материалдар / Қан құрамы мен қызметі
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Қан құрамы мен қызметі

Материал туралы қысқаша түсінік
Мұғалімге тәжірибе алмасу үшін
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
14 Қаңтар 2019
358
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы

Қанның құрамы мен қызметі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.3.1 қан құрамы мен қызметін сипаттау

Сабақтың мақсаты

Барлығы: Қан құрамын біледі (білу, түсіну)

Басым көпшілігі: Қан құрамы мен қызметін талдайды, салыстырады (білу, түсіну, талдау, қолдану)

Кейбірі: Қан құрамы туралы деректерді жинақтайды, эссе жазу арқылы ойын қорындылайды, қан түйіршіктерінің маңызын сипаттайды (жинақтау, қолдану, бағалау)

Бағалау критерийі

  • Қанның құрамы мен қызметі ерекшеліктерін анықтайды (қолдану).

Тілдік мақсаттар

Тыңдалым: мұғалім қан құрамы мен қызметі жайында жалпы мағлұмат береді;

Оқылым: деректермен жұмыс және кітаппен жұмыс;

Жазылым: деректермен жұмыс, топтық тапсырмалар орындау барысында жазбаша жұмыстар жасайды;

Айтылым: топтарда талдау, жұмыстарын қорғау, мұғалімнің сұрақтарына жауап беруі барысында

Құндылықтарға баулу

- шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау

- қарым – қатынас жасау қабілеті;

- денсаулық, достық және айналасына қамқорлық жасау;

Пәнаралық байланыс

география, дүние жүзі тарихы

Алдыңғы білім

8.1.3.5 Лимфа жүйесін және қан, ұлпа сұйықтығы мен лимфа арасындағы өзара байланысты сипаттау

«Менен - сұрақ, сізден – жауап » әдісі арқылы оқушыларға мұғалім сұрақ қою арқылы, өткен сабақты еске түсіру (қалыптастырушы бағалау мадақтау арқылы)

1. Ағзаның ішкі ортасына нелер жатады?
2. Ағзаның ішкі ортасның ағза тұрақтылығын ұстаудағы маңызы.
3.Лимф жүйесі дегеніміз не?
4.Қан, ұлпа сұйықтығы мен лимфа арасындағы байланыс.
5. Тамақтану гигиенасы

6. Асқорыту мүшелерінің аурулары

Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Оқушылармен амандасып, жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру;

Топқа бөлу. Оқушылармен шеңбер құрып,қан түйіршіктері арқылы топқа бөлу. Оқушылардан не себептен алғаны жайында сұрау.

І топ:Эритроциттер

ІІ топ: лейкоциттер

ІІІ топ: тромбоциттер

Алтын ереже құру, қажеттігі туралы айту



Алтын ереже, слайдтар

Сабақтың ортасы

25 мин


«Шатасқан әріптер» әдісі. Оқушылар шатасқан әріптерді жинау арқылы«Плазма» сөзі шығады.

Сабақтың мақсатымен таныстыру;

Бағалау критерийлерімен таныстыру;

Проблемалық сұрақтар: (диалог, мұғалім- оқушы)

Оқушылар қанның қызметі нешеге бөлінеді?

Миға шабуыл:

1. Гомеостаз туралы не білесіздер?

2. Қорғаныштық қызмет туралы не білесің?

Ресурстар тарату, қорғау және суреттеріне талдау жасау

І топ:Эритроциттер

ІІ топ: Лейкоциттер

ІІІ топ: Тромбоциттер

Дискриптор:

эритроциттер (қанның қызыл түйіршікттері)
— лейкоциттер (қанның түссіз жасушалары)
- тромбоциттер (қан пластинкалары)

 І топқа:

ВЕНН диаграммасы (басым бөлігі орындайды)

Айырмашылығы ұқсастығы айырмашылығы

Shape1 Shape3 Shape2









Дескриптор:

  • оқушылар «қан жасушалары» арасындағы айырмашылығы мен ұқсастықтарын жазады;







Үлестірмелі материалдар (венн диаграммасы, « Кім жүйрік», сәйкестендір)


Сабақтың соңы

5 мин

Эссемен жұмыс (кейбір оқушылар)

Дескриптор:

-Жаңа сабақтан түсінгенін, 5-6 сөйлем арқылы қортындылайды.



Қалыптастырушы бағалау:

«Плюс, минус, қызықты» әдісі



Плюс

Минус

Қызықты

Сабақта барлығы ұнады: сабақ мазмұны, жұмыс түрлері

Ұнамады, түсініксіз болып қалды

Барлық деректер мен әдістер қызықты



Дескриптор:

Жазбаша орындау үшін үш бағаннан тұратын кестені толтыру ұсынылады. «Плюс» бағанына сабақта ұнаған кезеңдердің барлығы жазылады. «Минус» -оқушының пікірінше, бұл ақпарат ол үшін керексіз, пайдасыз. «Қызықты» бағанына оқушылар қызығушылық тудырған деректер мен әдістерді, ол туралы басқа дерек көздерінен көбірек білгісі келгендіктері туралы жазады.





Кері байланыс

«Плюс, минус, қызықты» әдісі









Саралау- сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?



Бағалау- Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау







Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!