Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп:Т.Бигелдинов
атындағы №46 ЖОМ
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Алдабергенова
А.А.
Сынып: 8
Қатысқандар: Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
№1 практикалық
жұмыс
Қауіпсіздік техникасының
ережелерімен және зертханалық құрал-жабдықтармен
таныстыру.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына
сілтеме)
|
8.1.1.2 Химиялық лабораторияда
және кабинетінде жұмыс жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасының
ережелерін білу және түсіну.
|
Сабақтың
мақсаты
|
Барлық
оқушылар: Қауіпсіздік техникасының
ережелерін біледі.
Оқушылардың басым
бөлігі: Құрал-жабдықтардың атын
ажыратып айта алады.
Кейбір
оқушылар: Техникалық қауіпсіздік
ережелерін сақтай отырып,құрал-жабдықтармен қалай жұмыс істеу
керектігін сипаттайды.
|
Бағалау
критерийі
|
Химия
лабораториясында және кабинетте жұмыс жүргізу кезінде қауіпсіздік
техникасының ережелерін
айтады.
Лабораториялық жұмыстарды
орындағанда қауіпсіздік техникасының ережелерін
түсіндіреді.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Реактив,спиртшам,қышқылдар,сілтілер,стакан,сынауық,колба.
|
Құндылықтарға
баулу
|
Индустрияландыру мен
инновацияларға негізделген экономикалық
өсу.
Біздің басты
міндетіміз-өндірісті,білім мен ғылымды біріктіру,
инновациялық-индустриялық кластерлерді
дамыту.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Физика,
биология
|
Алдыңғы
білім
|
8.1.1.1-химия ғылымының нені
оқытатынын білу.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақ жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
|
Ұйымдастыру. «Стоп-кадр»
тәсілі арқылы көрсететін қауіпсіздік
ережесі және химиялық құрал-жабдықтар суреттері арқылы сабақтың
тақырыбын ашу.Мысалы:спиртшам, колбалардың түрлері ,сынауықтардың
түрлі өлшемдерінің үлгілері.
«Миға
шабуыл» арқылы сұрақтар
қою.
1.Химия нені
зерттейді?
2.Химияның маңызы
мен міндеттері қандай?
3.Дене және зат ұғымдарының
айырмашылықтары неде?
|
Суреттер, бейне
көрініс
|
Сабақтың
ортасы
|
Оқулықпен
жұмыс
1.Төменде берілген
суреттен химия зертханасында жұмыс жасау
барысында
сақталатын
қауіпсіздік техникасының ережелерін
түсіндіріңіз.
А._______________________________________________________________
B._______________________________________________________________
C.______________________________________________________________
2.Топпен
жұмыс.
«Ойлан,жұптас,бөліс» әдісі
аркылы.(оқулықпен
жұмыс)
Химия кабинетіндегі
жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерін
толықтырыңыз.
А.Химиялық
экспериментті жүргізу алдында
-----------------------------------
В.Егер реактивтің
әсерінен күйіп қалсаң
-----------------------------------------
С.Артық алынған
реактивтің қалғанын
қайтадан--------------------------------
Д.Егер газ күйдегі
заттардың иісін сезгің
келсе--------------------------------
«IDEAI» тәсілі
арқылы.
Лабораторияда тиым
салынатын белгілерді қарастырамыз.Бұл белгілер қауіпсіздіктің
қандай белгілерін білдіретінін
сипаттаңыз.
|
Оқулық
7 сынып
химия.
Сараман
дық
жұмыс.
|
Сабақтың
соңы
|
Оқушыларды критерий бойынша
бағалау.
|
|
|
Бағалау
критерийі
|
Тапсырма
№
|
Дескриптор
|
Балл
|
|
|
|
Білім
алушы
|
|
|
Төменде берілген
суреттен химия зертханасында жұмыс жасау
барысында
сақталатын
қауіпсіздік техникасының ережелерін
түсіндіріңіз.
|
1
|
Қауіпсіздік техникасының
ережесін біледі.
|
1
|
Суреттер бойынша қауіпсіздік
ережелерін түсіндіре алады.
|
1
|
Химия зертханасында жұмыс
жасау барысында сақталатын қауіпсіздік техникасының ережелерін айта
алады
|
1
|
|
Химия кабинетіндегі
жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерін
толықтырыңыз
|
2
|
Химиялық экспериментті жасау
және жүргізу алдындағы қауіпсіздік шараларды
біледі.
|
1
|
|
Күйіп қалған жағдайда не істеу
керектігін біледі.
|
1
|
Артық алған немесе бір затты
екінші затқа қайта құюға болмайтынын
біледі.
|
1
|
Газ күйінде заттардың қалай
анықтай алатынын айта алады.
|
1
|
|
Лабораторияда тиым
салынатын белгілерді
қарастырамыз.
Бұл белгілер қауіпсіздіктің
қандай белгілерін білдіретінін
сипаттаңыз.
|
3
|
Қауіпсіздік техникасының
ережелері бойынша белгілердің атап бере
алады
|
1
|
Қауіпсіздік
техникасының ережелері бойынша белгілерге сипаттама бере
алады.
|
1
|
Үйге тапсырма беру:
№1 практикалық жұмыс
Қауіпсіздік
техникасының ережелерімен және зертханалық құрал-жабдықтармен
таныстыру
Кері байланыс
алу:
"Менің сабақтан
кейінгі әсерім"
Қандай ой пайда болды
?
|
Не сезіндім
?
|
Не ұнады
?
|
Не қиын болды
?
|
|
|
|
|
|
Саралау-Сіз
қандай тәсілмен көбірек қолдау
көрсетпексіз?
Сіз басқаларға
қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
|
Бағалау-Сіз
оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын
сақтау
|
Саралау
тапсырмалароды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені,
оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды
оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтуы мүмкін
(Гарднер бойынша көптік зият
теориясы)
Уақытты тиімді
пайдалана отырып, саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолдануға
болады
|
Бұл бөлімде
оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгендерін бағалау үшін
қолданылатын әдіс-тәсілдерді
жазыңыз
|
Денсаулық сақтау
технологиялары.сабақта сергіт жаттығулары мен белсенді жұмыс
түрлерін қолдану
Осы сабақта
қолданылатын Қауіпсіздік техникасы
ережелерінің тармақтары
|
Сабақ бойынша
рефлексия
|
Бұл тарауды сабақ
туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз.Сол бағандағы өзіңіз
маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап
беріңіз
|
Сабақ мақсаттары
немесе оқу мақсаттарын шынайы, қолжетімді болды
ма?
Барлық оқушылар
оқу мақсатына қол жеткізді ме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген
болса, неліктен деп ойлайсыз? сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз
ба?
Сабақ жоспарынан
ауытқулар болды ма және
неліктен?
|
|
Жалпы
бағалау
Сабақта ең жақсы
өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1:Топтық
жұмыс
2:
«Ойлан,жұптас,бөліс»
әдісі
Сабақтың бұдан да
жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың
барысында мен сынып туралы немесежекелеген оқушылардың
жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі
сабақтарда не нәрсеге назар аудару
қажет?
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: «Болашақ»
жом
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Тумабаева
Ж
Сынып: Қатысқандар:
Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Адам ағзасындағы химиялық
элементтер.
Тыныс алу үдерісі. №11 зертханалық
тәжірибе
«Тыныс алу үдерісін
зерттеу»
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына
сілтеме)
|
7.5.1.3-адам ағзасына кіретін элементтерді (О, С, Н, N, Ca,
P, K) білу;
Тыныс алу үдерісін
түсіндіру
|
Сабақтың
мақсаты
|
Барлық оқушылар:Адам организміне
кіретін химиялық элементтерді
біледі
Басым бөлігі:Тағам өнімдері химиялық
қосылыстардың жиынтығы екенін
түсінеді
Кейбір
оқушылар:Тыныс алу, фотосинтез
процесін оқып үйренеді.
|
Бағалау
критерийі
|
Адам ағзасында кездесетін
элементтерді жазып, оларды
сипаттайды
Көмірсулар және нәруыздардың
сапалық реакцияларын байқалатын өзгеріс арқылы
анықтайды
Фотосинтез және
тыныс алу процестерінің химиялық өзгерістерін
сипаттайды.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Нәруыздар, майлар,
көмірсулар, дәрумендер, микроэлемент, макроэлемент, тыныс алу,
тотығу, фотосинтез
|
Құндылықтарға
баулу
|
ЗАЙЫРЛЫ ҚОҒАМ ЖӘНЕ ЖОҒАРЫ
РУХАНИЯТ
Жоғары руханилық – оның тіршілік әрекеті
жоғары адамгершілік құндылықтар болып табылатын, уәждемелі-мағыналы
реттеуіштерге негізделген кемелденген тұлғаның өзін-өзі реттеу мен
дамытудағы жоғары деңгей.
Оқушылар «өмір сүру
шарттары» ұғымдарын талқылайды. Сын тұрғысынан ойлау арқылы
адамдардың өмір сүру жағдайлары туралы қорытындылар
жасайды
|
Пәнаралық
байланыс
|
Биология,
жаратылыстану
|
Алдыңғы
білім
|
Жаратылыстану пәні: 5.4.2.5; 5.4.2.7; 6.4.2.5; 6.4.2.7;
6.4.2.8
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақ жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
|
Сәлемдесу.Сабақты ұйымдастыру
барысында оқушыларды топтарға суреттер арқылы бөліп, сол суреттер
арқылы миға шабуыл жасау арқылы тақырыпты
ашу.
Мұғалім :
Бұл суреттер туралы не
ойлайсыңдар?
Бүгінгі тақырып не туралы болады деп
ойлайсыңдар?
«Серпілген сауал» әдісі арқылы өткен сабақты еске
түсіру.
1.Нәруыздың құрамына кіретін химиялық
элементтер
2. Өсімдіктерде көмірсулар қалай
түзіледі?
3. Май адам организміне қажет
пе?
|
|
Сабақтың
ортасы
|
Тапсырма
-
«IDEAL» тәсілі арқылы
оқушылардың берілген проблемалықжағдаяттарберілген ақпаратпен жұмыс
істеу мақсатында төмендегі тапсырманы
орындаймыз
Органикалық заттарды қарапайым реакциялар арқылы
анықтауға болады, қай реакция арқылы қандай органикалық қосылысты
анықтауға болатынын және қандай өзгеріс болатынын кестенің сәйкес
жолына жазыңыз.
-
Реагент
|
Органикалық зат
|
Байқалатын өзгеріс
|
Мыс сульфаты және натрий гидроксиді ерітінділері (Биурет
реакциясы)
|
|
|
Йодтың спирттегі
ерітіндісі
|
|
|
2. «Борт
журналы» тәсілі арқылы
төмендегі тапсырманы орындаңыз.
Адам ағзасында кездесетін екі элементті атап, олардың
маңыздылығын сипаттаңыз.
3. «Венн
диограммасы» арқылы төмендегі
тапсырманы салыстырыңыз
Фотосинтез және тыныс алу процестерін
салыстырыңыз:
|
Фотосинтез
|
Тыныс алу
|
Реакцияға түсетін заттар
|
|
|
Реакция нәтижесінде түзілетін
заттар
|
|
|
Энергия (сіңіріледі/
бөлінеді)
|
|
|
|
|
Сабақтың соңы
|
Оқушыларды критерий бойынша
бағалау
Бағалау
критерийі
|
Тапсырма
№
|
Дескриптор
|
Балл
|
Білім
алушы
|
цвКөмірсулар және
нәруыздардың сапалық реакцияларын байқалатын өзгеріс арқылы
анықтайды
|
1
|
биурет реакциясының қай
органикалық қосылысты анықтайтынын
жазады;
|
1
|
биурет реакциясы
нәтижесінде болатын өзгерісті
жазады;
|
1
|
йодтың спирттегі
ерітіндісінің қай органикалық қосылысты анықтайтынын
жазады;
|
1
|
органикалық қосылыстың
йодпен реакциясы нәтижесінде болатын өзгерісті
жазады;
|
1
|
Адам ағзасында
кездесетін элементтерді жазып, оларды
сипаттайды
|
2
|
адам ағзасында
кездесетін екі элементті
жазады;
|
1
|
екіэлементтіңмаңыздылығынсипаттайды;
|
1
|
Фотосинтез және тыныс
алу процестерінің химиялық өзгерістерін
сипаттайды.
|
3
|
фотосинтез
жәнетынысалупроцестерініңреагенттерінтолықжазады;
|
1
|
фотосинтез және тыныс
алу процестерінің өнімдерін толық
жазады;
|
1
|
фотосинтез және тыныс
алу процестерінің барысында энергияның қалай өзгеретінін
жазады.
|
1
|
Балды бағаға айналдыру: 8-9 балл -
«5»
6-7 балл –«4»
4-5 балл- «3»
1-3 балл- «2»
Үйге тапсырма беру
§18,19 Адам ағзасындағы
химиялық элементтер.
Тыныс алу үдерісі. №11 зертханалық
тәжірибе
«Тыныс алу үдерісін
зерттеу»
|
|
|
|
|
Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау
көрсетпексіз?
Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай
тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай
тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын
сақтау
|
Саралау тапсырмалароды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан
күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы
мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып
әзірлеуді қамтуы мүмкін (Гарднер бойынша көптік зият
теориясы)
Уақытты тиімді пайдалана отырып, саралауды сабақтың кез
келген кезеңінде қолдануға
болады
|
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгендерін
бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдерді
жазыңыз
|
Денсаулық сақтау технологиялары.сабақта сергіт
жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін
қолдану
Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік
техникасы ережелерінің тармақтары
|
Сабақ бойынша
рефлексия
|
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін
пайдаланыңыз.Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға
жауап беріңіз
|
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттарын шынайы,
қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?Егер
оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?
сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты
тиімді пайдаландыңыз ба?
Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және
неліктен?
|
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді
(оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесежекелеген
оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым,
келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару
қажет?
|