|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.1А Химия пәніне кіріспе. Таза заттар және қоспалар |
Мектеп: Павлодар облысы. Екібастұз қаласы. Қарасор ауылы. Қарасор жалпы орта білім беретін мемелкеттік мекемесі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Ауыт А. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 «А» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Химияға кіріспе.№1 практикалық жұмыс «Қауіпсіздік техникасының ережелерімен және зертханалық құрал-жабдықтармен танысу» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.1.1.1 «Химия» ғылымының нені оқытатынын білу 7.1.1.2 химиялық лабораторияда және кабинетте жұмыс жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерін білу және сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың түрі |
Аралас сабақ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:
Оқушылардың көбісі:
Кейбір оқушылар: лабораторияда қауіпсіздік ережелері, кейбір химиялық реактивтер мен құрал-жабдықтармен жұмыс істеу ережелерін білу және түсіну |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика және терминология: элемент, қосылыс, қоспа, химиялық реакция, массалық үлес, атом, қоспаны айыру, қайтымды, қайтымсыз, араластыру, қыздыру, фильтрлеу, еріту. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Химия...........оқытады Химия пәнін мақсатты........ болып табылады Химияның міндеттері............ Х-ты бөліп алу У-пен салыстырғанда көбірек/азырақ қиындық туғызады, себебі... қосылыстар Х болып табылады/ие, ал Уқосылыстар болып табылады/ ие Қоспалар қосылыстардан қалай ажыратылады? У қарағанда Х бөліп алу анағұрлым/азырақ қиындық туғызады, неге? Егер араластырған/жаққан/ қыздырғанда A және B бірге C болып табылады,онда Д не болғаны |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дамыту
|
Әлемдік және өңірлік деңгейлерде негізгі құндылықтар: • құрмет • ынтымақтастық • өмір бойы білім алу Атмосферада құндылықтар құру, әнгіме – сұхбат, топпен және жеке тапсырмаларды орындау барысында сыныппен ортақ шешімге келу арқылы қол жеткізіледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Химия – бұл жаратылыстану ғылымы, басқа ғылымдармен байланысады:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Презентация, кестелер, графиктар, видеокөрсетілім |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Физикалық қасиеттері физика және жаратылыстану курсынан алынған білім. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Оқушыларға « Химия пәніне кіріспе. Таза заттар және қоспалар». бөліміне қысқаша ақпарат беру. Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарын айту. |
Презентация
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Оқытушы келесі сұрақтарды қою арқылы, оқушыларды видеокөрсетілім көруге дайындайды:
«Химия әлемі» видео көрсетілімінде, химия және физика арасындағы айырмашылық айқын көрсетілген. (химиялық реакциянын өтуіне көрсетілген негізгі мінездемесін жазып алу) Сұрақтарға жауап беріңіз:
Топпен жұмыс: Топқа 2 парақтан таратылады, 3 мин аралығында біреуіне зат атауын екіншісіне дене атауын жазу керек, №1 параққа дене атаулары коп жазылды ма, әлде №2 парақта зат атаулары көбірек жазылды ма? Топқа арналған сөздер:
Содан кейін оқушылар химия пәні және оны зерттеуге анықтама жазады. Химия — ол заттар ғылымы, олардың қасиеттерін, құрылысын және басқа заттарға айналып түрленуін қарастырады. Кез-келген ғылым мақсаты бізді қоршаған әлемді тану болып табылады, бірақ әр ғылымның өз пәні бар. Химия пәні дегеніміз заттарды олардың қасиеттерін, сонын ішінде олардың өзара айналулары. Химиктарды бөлшектер түрімен, олардың заттардан тұратынын, материя қасиеттерін осы бөлшектердің қандай қасиеті анықтайтынын, табиғат және эксперименттерде біз байқайтын химиялық түрлендіруді осылардың қайсысы анықтайтыны қызықтырады.
Лабораторияда дұрыс жұмыс жасау. Оқушыларға зертхана бейнеленген бірнеше суреттер беріледі. Олар суреттен не көреді сонын барлығын сипаттайды. Талқылау жасайды. Оқушылар суреттерде көрсетілген әр заттарға өз пікірлерін айтады. Қауіпсіздік ережелерін сақтаңыздар! |
Презентация
https://www.youtube.com/watch?v=OIFoQRj-U8A
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Химиялық лабораторияда техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтауға видео – көрсетілімнің сілтемесі https://www.youtube.com/watch?v=u2DYhcXjoEc Пікір-талас. Видеокөрсетілімнен кейін оқушылар ол туралы өз пікірлерін білдіреді. Олар яғни, көрсетілген видеодан түсінгенін және техникалық қауіпсіздік ережелерін дербес қалыптастыратынын түсіндіреді. Қауіпсіздік техникасының ережелері
1.Лабараторияда және кабинетте
тек химия пәні мұғалімінің рұқсатын алып жұмыс істеу керек.
Қауіптілік белгілеріне назар аударыңыз!!!
Құрал – жабдықтарды сақтау ережелері!
Жұппен жұмыс: Зертхана бейнеленген бірнеше суреттер таратылады. Оқушылар суреттердегі қателерді анықтап, дұрыс қауіпсіздік шараларын ұсыну қажет.
Зертханалық құралдармен таныстыру:
Зертханалық ыдыстармен таныстыру:
Лабораториялық ыдыстар
Фарфор ыдыстар
Оқушылар сабақты қорытындылайды. Өздері жасаған тұжырым негізінде оқытушы слайдты толтырады: Химия – бұл … Зертханалық жұмыста орындалатын ережелер: … … … … |
https://www.youtube.com/watch?v=u2DYhcXjoEc
http://himekoscho.ucoz.ru/Tehbez1.htm
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Конец урока |
Рефлексия: «2 жұлдыз +бір тілек!» ауызша айтуға болады. - Оқушылар айтыңыздаршы, сабақта қандай екі сәт сізге ұнады және қандай тілек айта аласыз? Үй жұмысы:
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының
сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қауіпсіздік техникасының ережелерімен және зертханалық құрал-жабдықтармен танысу
Қауіпсіздік техникасының ережелерімен және зертханалық құрал-жабдықтармен танысу
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.1А Химия пәніне кіріспе. Таза заттар және қоспалар |
Мектеп: Павлодар облысы. Екібастұз қаласы. Қарасор ауылы. Қарасор жалпы орта білім беретін мемелкеттік мекемесі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Ауыт А. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 «А» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Химияға кіріспе.№1 практикалық жұмыс «Қауіпсіздік техникасының ережелерімен және зертханалық құрал-жабдықтармен танысу» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.1.1.1 «Химия» ғылымының нені оқытатынын білу 7.1.1.2 химиялық лабораторияда және кабинетте жұмыс жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерін білу және сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың түрі |
Аралас сабақ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:
Оқушылардың көбісі:
Кейбір оқушылар: лабораторияда қауіпсіздік ережелері, кейбір химиялық реактивтер мен құрал-жабдықтармен жұмыс істеу ережелерін білу және түсіну |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика және терминология: элемент, қосылыс, қоспа, химиялық реакция, массалық үлес, атом, қоспаны айыру, қайтымды, қайтымсыз, араластыру, қыздыру, фильтрлеу, еріту. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Химия...........оқытады Химия пәнін мақсатты........ болып табылады Химияның міндеттері............ Х-ты бөліп алу У-пен салыстырғанда көбірек/азырақ қиындық туғызады, себебі... қосылыстар Х болып табылады/ие, ал Уқосылыстар болып табылады/ ие Қоспалар қосылыстардан қалай ажыратылады? У қарағанда Х бөліп алу анағұрлым/азырақ қиындық туғызады, неге? Егер араластырған/жаққан/ қыздырғанда A және B бірге C болып табылады,онда Д не болғаны |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дамыту
|
Әлемдік және өңірлік деңгейлерде негізгі құндылықтар: • құрмет • ынтымақтастық • өмір бойы білім алу Атмосферада құндылықтар құру, әнгіме – сұхбат, топпен және жеке тапсырмаларды орындау барысында сыныппен ортақ шешімге келу арқылы қол жеткізіледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Химия – бұл жаратылыстану ғылымы, басқа ғылымдармен байланысады:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Презентация, кестелер, графиктар, видеокөрсетілім |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Физикалық қасиеттері физика және жаратылыстану курсынан алынған білім. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Оқушыларға « Химия пәніне кіріспе. Таза заттар және қоспалар». бөліміне қысқаша ақпарат беру. Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарын айту. |
Презентация
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Оқытушы келесі сұрақтарды қою арқылы, оқушыларды видеокөрсетілім көруге дайындайды:
«Химия әлемі» видео көрсетілімінде, химия және физика арасындағы айырмашылық айқын көрсетілген. (химиялық реакциянын өтуіне көрсетілген негізгі мінездемесін жазып алу) Сұрақтарға жауап беріңіз:
Топпен жұмыс: Топқа 2 парақтан таратылады, 3 мин аралығында біреуіне зат атауын екіншісіне дене атауын жазу керек, №1 параққа дене атаулары коп жазылды ма, әлде №2 парақта зат атаулары көбірек жазылды ма? Топқа арналған сөздер:
Содан кейін оқушылар химия пәні және оны зерттеуге анықтама жазады. Химия — ол заттар ғылымы, олардың қасиеттерін, құрылысын және басқа заттарға айналып түрленуін қарастырады. Кез-келген ғылым мақсаты бізді қоршаған әлемді тану болып табылады, бірақ әр ғылымның өз пәні бар. Химия пәні дегеніміз заттарды олардың қасиеттерін, сонын ішінде олардың өзара айналулары. Химиктарды бөлшектер түрімен, олардың заттардан тұратынын, материя қасиеттерін осы бөлшектердің қандай қасиеті анықтайтынын, табиғат және эксперименттерде біз байқайтын химиялық түрлендіруді осылардың қайсысы анықтайтыны қызықтырады.
Лабораторияда дұрыс жұмыс жасау. Оқушыларға зертхана бейнеленген бірнеше суреттер беріледі. Олар суреттен не көреді сонын барлығын сипаттайды. Талқылау жасайды. Оқушылар суреттерде көрсетілген әр заттарға өз пікірлерін айтады. Қауіпсіздік ережелерін сақтаңыздар! |
Презентация
https://www.youtube.com/watch?v=OIFoQRj-U8A
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Химиялық лабораторияда техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтауға видео – көрсетілімнің сілтемесі https://www.youtube.com/watch?v=u2DYhcXjoEc Пікір-талас. Видеокөрсетілімнен кейін оқушылар ол туралы өз пікірлерін білдіреді. Олар яғни, көрсетілген видеодан түсінгенін және техникалық қауіпсіздік ережелерін дербес қалыптастыратынын түсіндіреді. Қауіпсіздік техникасының ережелері
1.Лабараторияда және кабинетте
тек химия пәні мұғалімінің рұқсатын алып жұмыс істеу керек.
Қауіптілік белгілеріне назар аударыңыз!!!
Құрал – жабдықтарды сақтау ережелері!
Жұппен жұмыс: Зертхана бейнеленген бірнеше суреттер таратылады. Оқушылар суреттердегі қателерді анықтап, дұрыс қауіпсіздік шараларын ұсыну қажет.
Зертханалық құралдармен таныстыру:
Зертханалық ыдыстармен таныстыру:
Лабораториялық ыдыстар
Фарфор ыдыстар
Оқушылар сабақты қорытындылайды. Өздері жасаған тұжырым негізінде оқытушы слайдты толтырады: Химия – бұл … Зертханалық жұмыста орындалатын ережелер: … … … … |
https://www.youtube.com/watch?v=u2DYhcXjoEc
http://himekoscho.ucoz.ru/Tehbez1.htm
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Конец урока |
Рефлексия: «2 жұлдыз +бір тілек!» ауызша айтуға болады. - Оқушылар айтыңыздаршы, сабақта қандай екі сәт сізге ұнады және қандай тілек айта аласыз? Үй жұмысы:
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының
сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз






















