Мектеп:
|
Алматы облысы Панфилов ауданы
Жамбыл атындағы орта мектеп
|
Мерзімі:
|
Мұғалімнің аты-
жөні Мустапаева Замзагуль
Хабиевна
|
Сыныбы
10
|
Қатысқандар
саны
|
Қатыспағандар
саны
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
«Қазақ атауы мен қазақ
жүздерінің шығуы».Қазақ халқының этникалық
құрамы.
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаты
|
«Қазақ» атауы мен
қазақ жүздерінің шығу процесін
талдау, қазақ халқының этникалық құрамының құрылымын
білу.
|
Күтілетін
нәтиже
|
Барлық
оқушы: «Қазақ» атауы мен
қазақ жүздерінің шығуы туралы
біледі. Қазақ халқының этникалық құрылымын үйренеді. Алған
білімдерін өмірде
пайдаланады.
Басым
бөлігі: Қазақ жүздерінің аумағын
картадан көрсетеді.Қазақ халқының этникалық құрамын
біледі.
Кейбір
оқушы: С.Аманжолов»Қазақ елі,жері үш жүзге
моңғолдарға дейінгі кезеңде-х-хІІ ғасырларда бөлінді»,-деп
есептегенін біледі.
|
Алдыңғы
оқу
|
Қазақ халқының
қалыптасуы
|
Жоспар
1.Халық болып
қалыптасу үдерісі
2.Тілдік
сипаты
3.Алаш-қазақ
атауы
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған
жаттығулар
|
|
Сабақтың
басталуы
Психологиялық ахуал
1мин
Топқа бөлу
2мин
Үй тапсырмасын
тексеру
5
мин
Мақсат қою 1
мин
|
1.Қызығушылықты
ояту
Бір-біріне тілек
сыйлау.
Қазақ жүздеріне
қарай топқа бөлініп отырады.
1-топ:«Ұлы
жүз»
2-топ:«Орта
жүз»
3-топ: «Кіші
жүз»
«Алтын
қақпа» ойыны
бойынша
1.»Тас
қақпа»
1.Бұрыннан өмір
сүруші компонеттер негізінде жаңа этникалық қауымдастықтың
қалыптасу процесі-Этногенез
2.Ерте замандағы
адамдар өмірін заттық деректер бойынша зерттейтін ғылым
саласы-Археология
3.Адамзаттың даму
эволюциясын зерттейтін ғылым
саласы-Антропология
2.»Күміс
қақпа»
Қазақ халқы жеке
халық болып,өз аумағын қашан
құрды?-
ХY-ХYІ ғасырларда
құрылды.
3.»Алтын қақпа»
сұрақтары
1.Қазақ халқының
нәсілдік белгісі қандай?-Монғолоидтық.
2.Мына термин
сөздердің мағынасын
табыңдар?
Этнос-өз тілі,қалыптасқан
мәдениеті,өзіндік ұллтық мінез-құлқы бар және тұрақты бір аумақта
өмір сүретін халықты,ұлтты
атайды.
Алаш-ежелгі қазақ тайпаларының
алғашқы одағы,»қазақ»атауының көне
баламасы.
Оқушылар жаңа сабақтың
мақсатын анықтайды.
|
Жүздерге байланысты
топқа бөлінеді
Миға
шабуыл
|
Сабақтың
ортасы
Топпен жұмыс 10
мин
Қорғауға әр
топқа
3 мин
(3топ-9мин)
|
2.Мағынаны
тану
Видио
көрсету
33-параграфты
оқып,мазмұны бойынша «Қазақ жұздерінің шығуы.Қазақ халқының
этникалық құрамы» тақырыбына постер
құрайды.
1- топ «Ұлы
жүз» Ұлы жүз
тайпалары
2-топ «Орта
жүз» Орта жүз
тайпалары
3-топ «Кіші
жүз» Кіші жүз тайпаларының
этникалық құрамы
Топ арасында
ақылдаса отырып, түзетулер жүргізіледі. Өзге топтар толық айтып
кеткен мәліметтерге
тоқталмау.
|
Постер
қорғайды
Қазақстан тарихы
10-сынып Оқулық
Жабық
сұрақтар
|
Біліміңді
тексер
8
минут
Бекіту 3
минут
Сабақтың
аяқталуы
2
мин
Үйге тапсырма 1
мин
Кері
байланыс
|
Біліміңді
тексер
Балалар, бүгін
біз«Қазақ жүздерінің шығуы.Қазақ
халқының этникалық құрамы» туралы қандай мәлімет
алдық?
Мына тарихи
мәліметтерді
толықтырыңыз:
........аумағына Сырдариядан
бастап,Жетісу жері түгел
кірді.
........Орталық Қазақстан аудандары
мен Солтүстік Шығыс Қазақстанның бір бөлігін алып
жатты.
..........мекені Сырдарияның төменгі
жағы.Арал теңізінің жағалауы,Каспиий ойпатының теріскей
бөлігі.
Семантикалық
карта:
Сөз
кімдікі?(Сәйкестендір)
Ой-толғау(Аңыздар)
Алаш,Қазақ,Жүз атауларының
шығуы туралы
Бағалау «Баспалдақ»
әдісі
Бағалау
критерийлері:
Қазақ жүздерінің
шығуы туралы біледі. Қазақ халқының этникалық құрылымын үйренеді.
Алған білімдерін өмірде
пайдаланады.
-
Қазақ жүздерінің
аумағын картадан көрсетеді.Қазақ халқының этникалық құрамын
біледі
-
С.Аманжолов»Қазақ елі,жері үш жүзге
моңғолдарға дейінгі кезеңде-х-хІІ ғасырларда бөлінді»,-деп
есептегенін түсіндіре алады.
Қазақ жүздерінің
шығуы.Қазақ халқының этникалық
құрамы.
«Мен өз елімді
мақтан тұтамын»
Эссе
жазу
Стикер
тарату
|
Пәнаралық
байланыс,қауіпсіздік пен еңбекті қорғау ережелері, АКТ құндылығымен
байланысы
Бағалау
критерийлері
|
Мектеп:
|
Жамбыл атындағы орта
мектеп
|
Мерзімі:
|
Мұғалімнің аты-
жөні Мустапаева
З.Х.
|
Сыныбы
10
|
Қатысқандар
саны
|
Қатыспағандар
саны
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Қазақ хандығының
құрылуы
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаты
|
Қазақ хандығының құрылу
тарихын талдау,қазақ жеріндегі тұңғыш дербес мемлекеттің
мемлекеттік құрылымын үйрену
|
Күтілетін
нәтиже
|
Барлық
оқушы: Қазақ хандығының құрылуы
туралы біледі. Қазақ жеріндегі тұңғыш дербес мемлекеттің
мемлекеттік құрылымын үйренеді. Алған білімдерін өмірде
пайдаланады
Басым
бөлігі: Қазақ хандығының аумағын
картадан көрсетеді.Қазақ халқының этникалық құрамын
біледі.
Кейбір
оқушы: Керей мен Жәнібектің Батыс
Жетісуға көшіп келуін халқымыздың тұңғыш көрнекті тарихшысы,ғұлама
Мұхамед Хайдар Дулатидің жазғанын біледі. «Тарихи-рашиди» еңбегі
екенін
|
Алдыңғы
оқу
|
«Қазақ атауы мен қазақ
жүздерінің шығуы»
|
Жоспар
1.Ұлттық мемлекеттің
құрылуының қарсаңындағы Қазақстанның саяси
жағдайы
2.Экономикалық
жағдайы
3.Қазақ ұлттық
мемлекеті құрылуының алғы
шарттары
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған
жаттығулар
|
|
Сабақтың
басталуы
Психологиялық ахуал
1мин
Топқа бөлу
2мин
Үй тапсырмасын
тексеру
7
мин
Мақсат қою 2
мин
|
1.Қызығушылықты
ояту
Бір-біріне тілек
сыйлау.
Қазақ хандығына
қарай топқа бөлініп отырады.
«Ақ Орда» «Көк
Орда»
«Боз
Орда»
«Алтын
қақпа» ойыны
бойынша
Тас
қақпа
Күміс
қақпа
Алтын қақпа
сұрақтары қойылады
Оқушылар жаңа сабақтың
мақсатын анықтайды.
|
Хандықтарға қатысты
топқа бөлінеді
Миға
шабуыл
|
Сабақтың
ортасы
Топпен жұмыс 10
мин
Қорғауға әр
топқа
3 мин
(3топ-9мин)
3
мин
|
2.Мағынаны
тану
Видио
көрсету
36-параграфты
оқып,мазмұны бойынша «Қазақ хандығының құрылуы» тақырыбына постер
құрайды.
1- топ «Ақ Орда»
Қазақ хандығының құрылу
барысы
2-топ «Көк Орда»
Қазақ хандығының аумағы мен
халқы
3-топ «»Боз Орда
Көрші елдермен қарым-қатынасы,сыртқы
саясаты
Топ арасында
ақылдаса отырып, түзетулер жүргізіледі. Өзге топтар толық айтып
кеткен мәліметтерге
тоқталмау.
Әр топ өз тақырыбы бойынша
қалған үш топқа жабық сұрақтар қойып
жібереді
|
Постер
қорғайды
Қазақстан тарихы
10-сынып Оқулық
Жабық
сұрақтар
|
Сабақтың
аяқталуы
2
мин
Бекіту 5
мин
Бағалау 3
мин
Үйге тапсырма 1
мин
Кері
байланыс
|
Біліміңді
тексер
Балалар, бүгін біз
Қазақ хандығының құрылуы туралы қандай мәлімет
алдық?
Ой-толғау
Математикалық
ойын
4000/2-532= (Әбілқайыр ханның
қайтыс болған жылы)
400х3+148= (Моғолстанның
құрылған жылы)
2800+105-1500= (Әмір Темірдің
қайтыс болған жылы)
732х2+1= (Қазақ хандығының
құрылған жылы)
4000+221-3000= (Шыңғысханның
Орта Азияны жаулауды
аяқтауы)
500х2+395= (Тоқтамыс пен
Темірдің шешуші
шайқасы)
3800/2+91= (ҚР-ның Тәуелсіздік
алған жылы)
Венн
диаграммасы
«Ақ Орда
» тобы Керей мен Жәнібекті ханды
Президентіміз Н.Ә.Назарбаевпен
салыстырады
«Көк
Орда» тобы Қазақ хандығының аумағын
ҚР территориясымен
салыыстырады
«Боз
Орда» тобы Қазақ хандығын Қазақстан
Республикасымен
салыстырады
«Ақ
Орда» тобы деп
аталуы
«Көк
Орда» тобы деп
аталуы
«Боз
Орда» тобы деп
аталуы
Қазақ хандығының
құрылуы. Керей мен Жәнібек хан туралы реферат жазып
келу
Стикер
тарату
|
Пәнаралық
байланыс,қауіпсіздік пен еңбекті қорғау ережелері, АКТ құндылығымен
байланысы
|
Мектеп:
|
Жамбыл атындағы орта
мектеп
|
Мерзімі:
30.01.2017ж
|
Мұғалімнің аты-
жөні Мустапаева
З.Х.
|
Сыныбы
10
|
Қатысқандар
саны
|
Қатыспағандар
саны
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Қазақ мемлекетінің саяси және
әлеуметтік құрылымдары
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаты
|
.Оқушылар ХY-ХYỊỊỊғ.Қазақ
хандығының басқару жүйесін ,ұлыстық құрылымын , сот жүйесін ,
салықтар мен міндеткерлік түрлерін оқып
үйрену.
|
Күтілетін
нәтиже
|
Барлық
оқушы: ХY-ХYỊỊỊғ.Қазақ
хандығының басқару жүйесін, ұлыстық құрылымын , сот жүйесін ,
салықтар мен міндеткерлік түрлерімен таныса отырып,оқушылар
өз бетінше қорытынды жасауға дағдыланады.
Көп оқушы
ХY-ХYỊỊỊғ.Қазақ хандығының басқару жүйесін, ұлыстық
құрылымын , сот жүйесін , салықтар мен міндеткерлік
түрлерімен танысады
Кейбір
оқушы:ХY-ХYỊỊỊғ.Қазақ
хандығының басқару жүйесін, ұлыстық құрылымын , сот жүйесін ,
салықтар мен міндеткерліктері туралы оқып, қалай дамып келе
жатқанын түсіне біледі. Достарына Қазақ хандығының басқару жүйесі
туралы түсіндіріп бере алады.
|
Алдыңғы
оқу
|
Қазақ хандары
ұстаған саясаттың негізгі
бағыттары
|
Жоспар 1. Қасым
ханның билігі
2.Хақназар хан
билігі
3.Тәуекел
сұлтан
4. Есім
хан
5. Жоңғар хандығы және
Жәңгір хан
6. Тәуке хан
заманы
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған
жаттығулар
|
|
Сабақтың
басталуы
Психологиялық ахуал
1мин
Топқа бөлу
2мин
Үй тапсырмасын
тексеру
7 мин
Қызығушылығын
арттыру
2 мин
Мақсат қою 2
мин
|
Бір-біріне күлкі
сыйлау.
Хан аттарына қарай топқа
бөлініп отырады.
Қасым хан
Жәңгір
хан
Есім хан Тәуке
хан
«Шеңбер әдісі». Қазақ
хандығының басқару жүйесітақырыбы бойынша Бір-біріне шеңбер бойымен
жабық сұрақтар қояды.
Өзін-өзі
бағалау
Оқушылар жаңа сабақтың
мақсатын анықтайды.
|
Хандыққа қатысты
атаулар
«Шеңбер
әдісі»
«Баспалдақ
әдісі»
Миға
шабуыл
СТО
|
Сабақтың
ортасы
Топпен жұмыс 7
мин
Қорғауға әр
топқа
3 мин
(4топ-12мин)
3 мин
|
37-параграфты оқып,мазмұны
бойынша «Қазақ мемлекетінің саяси және әлеуметтік құрылымдары»
тақырыбына кластер құрайды.
1- топ
ХY-ХYỊỊỊ
ғ. Қазақ мемлекеті
2-топ ХYỊỊ ғ. Мемлекет
нышандары
3-топ Билер институты.
Құрылтай.
4.-топ Меншік мәселесі.
Салықтар мен міндеткерліктер түрлері.
Топ арасында ақылдаса отырып,
түзетулер жүргізіледі. Өзге топтар толық айтып кеткен мәліметтерге
тоқталмау.
Әр топ өз тақырыбы бойынша
қалған үш топқа жабық сұрақтар қойып
жібереді
|
Кластер
Қазақстан тарихы 10-сынып
Оқулық
Жабық
сұрақтар
|
Сабақтың
аяқталуы
2 мин
Бағалау 2
мин
Үйге тапсырма 1
мин
Кері
байланыс
|
Біліміңді
тексер
1.
Балалар, бүгін біз Қазақ
мемлекетінің басқару жүйесі туралы қандай мәлімет
алдық?
1.ХỊỊ ғ. Дербес Қазақ
мемлекеті құрылуының алғы шарттарын ата.
2.Қазақта хан сайлау
дәстүрінің ерекше рәсімі қандай.
3.Қазақ мемлекетіндегі
салықтар мен міндеткерлік терді ата.
4. «Жеті жарғы»- қазақ
мемлекетінің бірінші төл заңы.
Қазақ мемлекетінің саяси және
әлеуметтік құрылымдары
Стикер
тарату
|
«Баспалдақ
әдісі»
|
Қосымша
ақпарат
|
|
Саралау (дифференциация) – Сіз
қосымша көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау
–
Оқушылардың үйренгенін
тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс,қауіпсіздік
пен еңбекті қорғау ережелері, АКТ құндылығымен
байланысы
|
|
Әркімнің бағалау
парақшасы
|
|
Рефлексия
Сабақтың оқу мақсаты шынайы
ма?
Бүгін оқушылар не
білді?
Сыныптағы ахуал қандай
болды?
Мен орындаған саралау шаралары
тиімді болды ма?
Мен бүкіл уақыт ішінде
үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай
түзетулер енгіздім және неліктен?
|
|
Қорытынды
баға
Қандай екі нәрсе табысты
болды? ( оқытуды да оқуды да ескеріңіз)
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты
жақсарта алды? ( оқытуды да оқуды да
ескеріңіз)
1:
2:
Сабақ барысында келесі
сабағыңызды жетілдіру үшін сыныптан немесе жекелеген оқушылардан не
білдіңіз?
1:
2:
|