Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы:
Дизайн және технология
|
Мектеп: №56 Ю.Гагарин
атындағы ЖОМ КММ
|
Күні:
3.11.2020ж
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Досметов И
|
СЫНЫП:
8
|
Қатысушылар
саны:
12
|
Қатыспағандар:
1
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Қазақ халқының тұрмыстық
заттарымен танысу
|
Осы сабақта қол жеткізетін
оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
8.1.2.1-Тарихи және мәдени шығу тегі
әртүрлі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктері туралы
түсінігін көрсету
|
Сабақтың
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар: Қазақ халқының тұрмыстық
заттарын біледі.
Басым
бөлігі: Қазақ халқының тұрмыстық
заттарын, Мәдени шығу тарихын,
өндірістік дизайны, тұрмыстық аспаптарды, ыдыстарды,жиһаздарды
біледі.
Кейбір оқушылар:Әлем
және қазақ үлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн
туындылардың ерекшеліктеріне сүйене отырып, қазақ халқының
тұрмыстық заттарын анықтап, зерделей
алады.
|
Бағалау
критерилері
|
Қазақ халқының тұрмыстық
заттарын анықтай алады.
Қазақ халқының тұрмыстық
заттарын мәдени шығу тарихын
анықтайды.
Қазақ халқының тарихи
және мәдени тұрмыстық бұйымдардың орындалу техникаларын ажырата
алады
|
Тілдік
мақсат
|
Негізгі сөздер мен
тіркестер: Салт- дәстүр, әдет- ғұрып,
ұлттық тұрмыстық заттар, технолгиялық
құжаттар.
|
Талқылауға арналған
сұрақтар:
-
Қазақ халқының тұрмыстық
заттарының қандай турлері бар?
-
Ер адамдар қолөнердің қай
турлерімен айналысқан, қандай бұйымдар
жасаған?
-
Тұрмыстық заттарды дайындауға
арналған түрлі материалдарды қалай анықтайды және
атайды?
|
Құндылықтарға
баулу
|
Өз елінің мәдениетіне
құрметпен қарау;
|
Пәнаралық
байланыс
|
Тарих,жаратылыстану,
геометрия, экономика-материалдарды қайта өңдеу,
үнемдеу.
|
Алдыңғы
білім
|
Тоқыма мозаика техникасында
тігін бұйымдарының дизаины
(құрақ, пэчворк, квилт
т.б.)
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
5
минут
|
Оқушылардың назарын сабаққа
аудару, көңіл күйлерін жақсарту мақсатында «Журектен журекке»
тренингі арқылы сыныптың психологиялық ахуалын
жақсарту.
Оқушыларды құрылымдалған топта
жұмыс жасау дағдыларын және сын тұрғысынан ойлау дағдыларын
жетілдіру мақсатында «Сөзжұмбақ
шешу» ойыны арқылы 2 топқа
біріктіру.
Өткен тақырыпты пысықтау
мақсатында «Смайликтер» әдісі арқылы оқушыларға
сұрақтар үлестіреді.
Оқушыларды берген жауаптарына
қарай ынталандыру мақсатында «Мадақтау
сөздері» арқылы қалыптастырушы бағалау
жүргізу.
|
оқулық
|
Сабақтың
ортасы
20
минут
|
-
Тапсыпма Қазақ халқының тұрмыстық
заттарының түрлерін анықтау
мақсатында «Пазл» әдісі арқылы оқушыларға
интербелсенді тақта арқылы кесте туралы бейне фильм корсете
отырып,«Блиц-сұрақ» әдісі арқылы түрткі сұрақтарын
бере отырып, Қазақ халқының тұрмыстық
заттарының түрлерін анықтау тапсырмасын
үлестіремін (ұжымдық жұмыс).
Дескриптор:
Оқушыларды берген жауаптарына
қарай уәждеу және ынталандыру мақсатында
«Мадақтау
сөздер» арқылы қалыптастырушы бағалау
жүргізу.
2
тапсырма Қазақ халқының тұрмыстық
заттарында қолданылатын материалдар мен
құрал-жабдықтарды анықтау мақсатында
«Үшқыр
ой» әдісі
арқылы 1
топқа Қазақ халқының тұрмыстық
заттарында қолданылатын
материалдарды анықтау.
2
топқа Қазақ халқының тұрмыстық
заттарында пайдаланылатын құрал-
жабдықтарды анықтау тапсырмасын беремін.
Дескрипторы:
Оқушыларды берген жауаптарына
қарай уәждеу және ынталандыру мақсатында
«Көңілді
смайликтер» арқылы қалыптастырушы бағалау
жүргізу.
3
тапсырма Әлем және
қазақ халқының тұрмыстық
заттары , қолөнер мен дизайн
туындыларының ерекшеліктеріне сүйене отырып,
қазақ
халқының тұрмыстық
заттарыны анықтау, зерделеу
мақсатында «Венн
диаграммасы»әдісі арқылы оқушылар топта
әлем халықтарымен қазақ халқының тұрмыстық
заттарының айырмашылықтары мен
ұқсастықтарын анықтап, зерделейді.
Дескриптор:
Оқушыларды берген жауаптарына
қарай уәждеу және ынталандыру мақсатында кері байланыс бере
отырып, «Смайликтер» арқылы қалыптастырушы бағалау
жүргізу.
|
|
Сабақтың
соңы
10
минут
|
Рефлексия: «Сэндвич» әдісі
арқылы.
-
1 қабат – түсінгені туралы оң
пікір;
-
2 қабат – сыни көзқарас, нені
өзгерту керек және қалай өзгерту
керек;
|
|
Саралау – Сіз
қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға
қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін тексеруді жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау
|
Барлық оқушылар сөздіктермен
қамтамасыз етіледі. Грамматикалық ережені еске түсіруге тапсырма
беріледі.
Көпшілігіне мақал-мәтелдер,
терминдер мен неологизмдерді орынды қолдану үшін диалогқа түсуге
қолдау көрсетеді.
Кейбір оқушылар «ПОПС»
формуласы әдісі арқылы мәтін мазмұнын дамыта айтуға жағдай
жасалады. Грамматиканы естеріне түсіре отырып, сөйлем құрастыруға
мысал беріледі
|
Дескриптор:
«Мадақтау
сөздері»
«Смайликтер»
«Көңілді
смайликтер»
«Мадақтау
сөздер»
«Сэндвич» әдісі кері
байланыс
|
Әлем тілдері туралы ақпаратты
меңгере отырып, мемлекеттік тілдің мәртебесін арттыруға баулу.
Мақал – мәтелдер, терминдер мен неологизмдермен
танысады.
|
Сабақ бойынша
рефлексия
|
Бұл тарауды сабақ туралы
рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп
санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Сабақ мақсаттары немесе оқу
мақсаттары шынайы, қол жетімді болды
ма?
Барлық оқушылар оқу
мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген
болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ
жоспарынан ауытқулар болды ма және
неліктен?
|
|
Жалпы
бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі
нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
бейнекөріністер
2: Оқушының өз қызығушылығы
назар салу (сурет салу өз қалауы бойынша жұмыс жасауға ықпал ету.
)
Сабақтың бұданда жақсы
өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1: Материалдық базаны
тузету керек.
2: Оқушылардың сабаққа және
жұмысқа деген қызығушылығын арттыру.
Осы сабақтың барысында мен
сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/
қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге
назар аудару қажет?
|