Оқу
бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаттары
|
2.1.3.1 тыңдаған материалдың
(ұзақтығы 1–1,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру және
оған сәйкес фото/сюжетті суреттер/сызбалар
таңдау/сипаттау;
2.5.1.2 мұғалімнің қолдауымен
шағын мәтіндегі көптік/ тәуелдік/септік/жіктік жалғаулы сөздерді
ауызша /жазбаша түрде қолдану.
|
Сабақтың
мақсаты
|
Барлық оқушылар жасай
алады: мәтін бойынша сұрақтарға жауап
береді
Оқушылардың көбі жасай
алады: мәтін бойынша сұрақтарға жауап
береді, дұрыс/бұрыс ақпаратты анықтай
алады.
Оқушылардың кейбірі жасай
алады: отбасы мүшелерін сипаттап
жазады, тәуелдік жалғауды орынды
қолданады.
|
Сабақтың басы
|
Сәлемдеседі.
Сабаққа дайындығын
тексереді.
Оқушыларға тілек
тілейді.
|
Оқушылар мұғаліммен
амандасады.
Ынтымақтастықты орнатады:
бір-біріне қарап, 3 тілек тілейді.
|
|
https://www.youtube.com/watch?v=A_pkRrEfqMc
|
Сабақтың
ортасы
|
1. Оқушыларлдың өткен
тақырыптарды меңгеру деңгейін
анықтайды.
2.
Оқылым.
Жазылым.
Мәтінді оқыту арқылы,
грамматикалық тапсырманы түсіндіру.
Тәуелдік жалғаудың 1 жақта
жасалу жолын түсіндіреді.
Оқылған мәтін бойынша
оқушыларға сұрақ қояды.
|
Оқушылар суреттің орнына
қажетті сөзді қойып, сөйлемдерді
толықтырады.
1. Мен
__________ саламын.
2.
Сен __________ барасың.
3.
Сіз _____________
киесіз.
4. Ол
_________ үйірмесіне
қатысады.
5. Біз
_________
оқимыз.
Оқылым.
Жазылым.
Оқушылар 1-тапсырмадағы
мәтінді оқиды. Отбасы мүшелерінің атауларын
табады.
Тәуелдік жалғаулардың жасалу
жолдарымен танысады.
|
Оқушы берілген сөздерді
көшіріп жазады/ қазақ тіліне тән дыбыстардың астын
сызады: ән, асық, күрте, қолғап үй,
бөлме.
Мұғаліммен бірге дыбыстарды
артикуляциялайды.
Жазылым
Отбасы мүшелерінің атауларын
қайталайды.
Тәуелдік жалғауларды қосып
жазады.
|
Өзін-өзі
тексереді
Дескриптор:
-сөздердің атауларын
біледі.
-сөзге дұрыс жалғау
жалғайды.
.
Дескриптор:
-мәтінді
оқиды
-сұрақққа жауап
береді
-1 жақта
тәуелдейді
|
Үлестірмелі
материал
Слайд
1
Оқулық
Дәптер
Слайд
3
|
|
3.
Тыңдалым
«Дұрыс-бұрыс»
әдісі
Дананың отбасы шағын.
дұрыс/бұрыс Атасы жетпіс жаста. дұрыс/бұрыс Інісі төрт жаста.
дұрыс/бұрыс Әкесі шахмат ойнап отыр. дұрыс/бұрыс Әжесі асүйде жүр.
дұрыс/бұрыс Анасы тоқыма тоқып отыр.
дұрыс/бұрыс.
|
Сергіту
сәті.
Бас бармағым –
әкем, Балаң үйрек –
анам, Ортан терек –
ағам, Шылдыр шүмек –
әпкем, Кішкентай бөбек –
мен.
Бір үйде біз
нешеуміз? Бір үйде біз
бесеуміз.
Оқушылар мәтінді мұқият
тыңдайды.
Дұрыс/ бұрыс ақпаратты
анықтайды.
Дәптерге +/- белгілерін қойып
отырады.
|
Дескриптор:
-оз ойларын
дәлелдейді
-дұрыс/бұрыс ақрпаратты
ажырата алады.
|
https://atamuraweb.kz/books/kaz2/1/2-1.html
|
|
4.
Айтылым
3-тапсырма. Өз отбасың туралы айтып бер.
Мұғалім оқушылардың назарын тәуелдік жалғауларға
аудартады.
– Сенің отбасың
қандай?
– Отбасыңда неше адам
бар?
– Атаң мен әжең бар
ма?
– Сенің інің, қарындасың бар
ма?
|
Оқушылар екі топқа
бөлінеді:
1-топ қысқаша жауап
қайтарадыы.
2-топ толық сөйлеммен жауап
береді.
|
Оқушы суретке
қарайды.
Сөздегі жетпейтін әріптерді
қосып, Бұл кім? деген сұраққа жауап
береді.
|
|
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия
«Менің көңіл-күйім
баспалдағы» Баспалдақтар: «Өзіме
сенімдімін!»,
«Қосымша қайталау қажет!»,
«Маған көмек керек».
|
Үйге
тапсырма: (үлестірмелі
материал)
Көп нүктенің орнына керекті
сөздерді қойып жазыңдар.
Бағалау
Мұғалім оқушыларды сабақта
қатысқандарына қарай бағалайды.
|