Сабақтың тақырыбы: Буын
үндестігі
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
Күні:
18.09.2020
|
СЫНЫП: 4«А»
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспаған оқушылар саны: 0
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттары
|
4.24.1-мәтіннің тақырыбы мен
мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды
тұжырымдау.
4.4.1.1-сөзге қосымшалар
жалғауда дыбыс үндестігін ескеріп қолдану.
|
Сабақ нәтижесі:
|
Оқушылардың барлығы мынаны
орындай алады: Ауызекі тіл мен жазбаша тілдің айырмашылығын
біледі
Оқушылардың көбісі мынаны
орындай алады: Әңгіменің желісі бойынша баяндай
алады.
Оқушылардың кейбіреуі
мынаны орындай алады:
Мәтінді талдай
біледі.
|
Бағалау
критерийі
|
Сұрақтарға жауап
береді
Мысалдар
келтіреді
Сөйлем
құрастырады.
Дауыссыз дыбыстарды топтап
жаза алады.
|
Тілдік құзіреттілік
|
Ана тілі, қазақ
тілі
|
Ресурстар
|
Оқулық, суреттер, кері
байланыс, стикер.
|
Әдіс-тәсілдер
|
Сұрақ-жауап, әңгімелеу,
түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Әдебиеттік
оқу
|
Сабақтың жоспары
|
Жоспарланғануақыт
|
Сабақ барысы :
|
Ресурстар
|
Басталуы
5
минут
Үй тапсырмасын
сұрау.
|
Ұйымдастыру
кезеңі: Сынып реттілігін
қадағалау.
Оқушыларды түгелдеу. Оқу
құралдарын байқау.
Сәлемдесу.
Психологиялық ахуал
қалыптастыру:
Шаттық
шеңбері
-Қуанамын мен
де,
-Қуанасың сен де.
-Қуанайық достарым,
-Арайлап атқан күнге.
-Міне менің қолым бос,
-Жылуыма жылу қос.
Сабақтың ережесін естеріне сала
кету
Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз,
тыңдаймыз!
Уақытты үнемдейміз!
Нақты,дәл жауап береміз!
Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды,
тапқырлығымызды көрсетеміз!
Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға
аламыз
-Балалардан үй тапсырмасын
сұрау.
-Сабақ тақырыбын ашу
үшін Буын үндестігін қайталап бейнероликпен
танысамыз
Бейнеролик: https://youtu.be/RpFuLVI8O3g
-Балалар, осы бейне жазба не
туралы деп ойлайсындар?
-Буын дегеніміз
не?
-Буын түрлерін
ата?
-Буын үндестігі дегеніміз
не?
-Үндестік заның
түрлері?
-Буын түрлеріне байланысты
мысалдар келтір?
Жақсы балалар біз Буын
үндестік ережелерін түсіндік деп
ойлаймын?!
Енді жаңа тақырыбымызға
көшейік.
|
.
|
Жаңа
білім
10
минут
|
Білу және
түсіну:
Бүгінгі біздің сабақтын
мақсаты:
38-жаттығу Мәтінді
оқы.
Оқушылар оқулықтағы негізгі
тақырыппен танысады. Қазақстан қорықтары туралы не білемін? Қорық
дегеніміз не?(Қазақстан қорықтары туралы өз
ойларын айтады)
Қазақстан
қорықтары.
Барсакелмес
Марқакөл
Алакөл
-
«Қорықтар аумағы» бөлігіне
қажет деректерді түрлі дереккөздерден тауып
көр.
-
Мәтіндегі қарамен жазылған
сөздерді теріп жаз.
-
Бұл сөздер буын үндестігіне
сәйкес келе ме? Себебін дәлелде.
-
Буын үндестігіне сәйкес
келмейтін тағы қандай сөздерді білесің?
ҚБ:Бір-бірін бағалау әдісі
арқылы бағалау жұмыстарын
жүргіземін.
Дескриптор:
-
Оқулықтағы негізгі тақырыппен
танысады
-
Мәтінді түсініп
оқиды
-
Сұрақтарға жауап
береді
|
Оқулық,
мәтіндер.
«Болжау»
Стратегиясы
Слайд
көрсету
|
Ортасы
10
минут
|
Қолдану
Дәптермен
жұмыс:
Оқулықта берілген
тапсырмаларды орындау, түсіндіру.
Қорықтар
|
Аумағы
|
Жануарлары
|
Өсімдіктері
|
Құстары
|
Барсакелмес
|
|
|
|
|
Марқакөл
|
|
|
|
|
Алакөл
|
|
|
|
|
-Балалар енді осы ережені
оқып, түсініп алайық!
-
Үндестік заңына сай қазақ
тілінің байырғы сөздері не бірыңғай жуан, не бірыңғай жіңішке
болады: құс,елік т.б
-
Жуан, жіңішке дауысты дыбыстар
мынадый сөздерде араласып келеді: 1) басқа тілде енген сөздерде:
кітап,қазір,математика т.б; 2) біріккен сөздермен қос сөздерде:
Алакөл, аман-есен, асты-үсті т.б
39-жаттығу. Сөздерді
қатесіз көшіріп жаз.
Ақбөкен,айлакер,әсемпаз,өнерпаз,арбакеш,әуесқой,көкжал,сезімтал,еңбекқор.
Дескриптор;
1.
Мәтіндегі деректерді
пайдаланып, кестені толтыр.
2.
Сөздерді қатесіз көшіріп
жазады.
ҚБ:Басмармақ тәсілі арқылы
оқушыларды бағалаймын.
Суретпен
жұмыс:
40-жаттығу.
Суреттерге мұқият қара.
"Кім
жылдам" әдісі
арқылы
Тоқылдақтын;
түрі,түсі.пайдасын жазады.
41-жаттығу.Ребусты
шеш.
Жауабы: «Алай-түлей»
сөздін мағнасын түсіндіру
-Алай-түлей деген сөздің
мағынасы қандай?
-Алай-түлей сөзі буын
үндестігіне сәйкес келе ме?
ҚБ:
Дескриптор:
-
"Кім
жылдам" әдісі
арқылы, тоқылдақтын;
түрі,түсі.пайдасын жазады.
-
Ребусты
шешеді
-
Сұрақтарға жауап
береді.
|
Оқулық,
«Кім жылдам»
әдісі
|
Сергіту
сәті
2
минут
|
«Қыдырып
қайтайық!»
би
билеу
Сергіту сәті; https://www.youtube.com/watch?v=sPX27NNVWCY
|
Оқушылар би билеп сергіп
қалады.
|
Аяқталуы
Сабақты
бекіту
10
минут
|
Ой
қорыту
БББ
кестесі:
Білгенім
|
Білдім
|
Білгім
келеді
|
|
|
|
|
Тақырып бойынша түйген
білімдерін жазады.
|
Үй
жұмысы:
|
Буын үндестігінің ережесін
жаттап келу 25-бет
|
|
Бағалау
5
минут
Кері
байланыс
3
минут
|
«Білім қоржыны» кері
байланыс
|
Сабақтан алған әсерлерін
стикерге жазып, қоржындарға жабыстырады.
|
|
Саралау – Сіз
қосымша
көмек көрсетуді
қалай
жоспарлайсыз?
Сіз
қабілеті
жоғары
оқушыларға
тапсырманы
күрделендіруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау - Оқушылардың
үйренгенін тексеруді
қалай жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық байланыс
Қауіпсіздік жəне еңбекті
қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
Рефлексия
Сабақ / оқу
мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар
не
білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?
Мен
жоспарлаған
саралау шаралары
тиімді болды ма?
Мен
берілген
уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен
өз
жоспарыма
қандай түзетулер
енгіздім жəне
неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ
туралы өз пікіріңізді жазыңыз.
Сол ұяшықтағы Сіздің
сабағыңыздың тақырыбына сəйкес
келетін сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды
да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды
да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген
оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|