Сабақ : Кіріспе
сабақ
|
|
Пән: Қазақ
тілі
|
|
Күні
:
|
Мұғалім:
|
Сынып:
|
Қатысқан оқушылар
саны:
|
Қатыспаған оқушылар
саны:
|
Бөлім:
|
Қазақстан бейнесі.
Қазақстанның өткені мен келешегі
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
«Бабалар сөзі –
даналық көзі»
|
Осы сабақ арқылы
жүзеге асатын оқу мақсаттары:
|
а) Шешендік сөз туралы түсінік
бере отырып ,сабаққа деген қызығушылығын арттыру,негізгі
мәселелерге көңіл бөлуге үйрету;
ә) Сауаттылыққа баулу,алған
білімі негізінде шығармашылық қабілетін
дамыту;
б) Оқушылардың бойына
әдептілік,инабаттылық,адамгершілік қасиеттерін
қалыптастыру.
|
Сабақ
мақсаты:
|
Оқушылар шешендік өнермен
танысады
|
Бағалау
критерийлері:
|
-
Мәтін және оған тән белгілерді
анықтайды;
-
Мәтін түрлері мен типтерін
біледі;
-
Ауызша және жазбаша
мәтіндерге тән ерекшеліктерін ажыратады
|
Тілдік
мақсаттар:
|
Барлық оқушылар пунктуацияның
емлесімен танысады.
Кейбір оқушылар шығарманың
ережесіне түсіндірме жасайды.
Дарынды оқушылар
мәтіннің логикалық құрылымын жасақтап, тілдік ерекшеліктерді
анықтайды.
|
Құндылықтарды
игерту:
|
«Болашаққа бағдар: рухани
жаңғыру» мақаласы бойынша «ХХІ ғасырдағы ұлттық сана» бөлімінің
«Ұлттық бірегейлікті сақтау» тармағы негізінде отаншылдыққа,
бірлікке тәрбиелеу.
Жауапты азматтық
ұстаным:
|
Пәнаралық
байланыс
|
Тапсырмаларды орындауда қазақ
әдебиеті, өнер, тарих, география пәнімен байланыс
болады.
|
Дескриптор
|
-
Тілдік ерекшеліктерін атайды
;
-
Мәтін бойынша берілген
тапсырмаларды орындайды;
-
Берілген сұрақтарға жауап
береді.
|
АКТ-ны қолдану
дағдылары:
|
Сабақ барысында
сабақтың әр бөлімінде презентация
көрсетіледі.
|
Осыған дейін
меңгерілген білім
|
Өткен сабақта оқушылардың
адамгершілік, зерттеушілік, ізденімпаздық, танымдық қабілеттерін
қалыптастыруға бағытталған мақала жазды. Бүгінгі сабақта оқушыларға
түрлі тәсілдер арқылы алдыңғы сабақта қалыптасқан дағды мен
білімдерін жетілдіруге жағдай туғызылады.
|
Сабақтың
барысы
|
Жоспарланатын
уақыт
|
Жоспар бойынша
орындалуы тиіс іс-әрекеттер
|
Дереккөздер
|
Сабақтың
басы
5
мин
|
Кіріспе. Таныстырылым (5
минут)
-Сынып оқушыларымен амандасып,
көңіл күйлерін сұраймын. Бүгінгі күндеріне сәттілік
тілеймін;
-Сынып оқушыларын тәтті
кәмпиттер арқылы топтастырамын;
Тәтті
кәмпиттер арқылы топтарға
бөлу
|
Слайд
№1
Слайд
№2
|
Сабақтың
ортасы(30
минут)
|
Негізгі
бөлім
4-тапсырма
5-тапсырма. Зерттеушілердің
пікірінше, шешендік өнердің кезеңдерін
атаңыз?
Мұғалім оқушылар жауабын
тексереді.
Дұрыс жауабы: Зерттеушілердің
пікірінше, шешендік өнер 5 кезеңге
бөлінеді:
1. 11-13ғ.-Майқы би мен Аяз
биден басталады.
2. 14-16ғ.-Асан қайғы мен
Жиренше кезеңі.
3. 17-18ғ. Төле би, Әйтеке би,
Қазыбек бидің уақытын атайды.
4. 18ғ.-«Хан-сұлтандарға қарсы
шешендер»-Байдалы, Әз Жәнібек, Тіленші би, Шалқар би,
т.б.
5. 19ғ.-«Би-болыстарға қарсы
шешендер» Махамбет, Сырым батыр, Бала
би,т.б.
Бүгінгі I-кезең яғни, 11-13ғ.
аралығын қамтиды. Олар Майқы би мен Аяз биден бастау
алады.
|
Слайд
№3
Слайд
№4
Слайд
№5
|
Сабақтың
соңы
(5
минут)
|
Кері
байланыс
Үйге тапсырма: «Сөз
өнері-құдірет» шағын эссе
|
Слайд №6, әр түрлі
стикерлер
|