Мектеп:
|
«Қараөзек» жалпы
орта мектебі коммуналдық мемлекеттік
мекемесі
|
Пәні:Қазақстан тарихы
Күні:12.12.2017
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
Турмаганбетова
Злиха
|
Сынып:6
«А»
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Қазақстан аумағындағы тайпалық
одақтар мен алғашқы
мемлекеттер.Сақтар.
|
Зерттеу
сұрағы. Қазақстанда алғашқы тайпалық
одақтар қалай құрылды.
|
Сабақ негізделген
оқу мақсаты
(мақсаттары)
|
Сақтар туралы
алғашқы мәмліметтер білу
Сақ тайпаларының
қоныстануы , Сақ
қоғамы
|
Бағалау
критерийі
|
Сақтар туралы жазған
авторлардың пікірлерін
сипаттайды. Сақ
тайпалық одақтарының географиялық
орналасуын
анықтайды. Сақтардың қоғамдық құрылысын
айтады.
|
Тілдік
мақсат
|
-
Сақ тайпалары туралы
деректер мәтінмен жұмыс (айтылым
дағдысы).
-
Сақтардың қоғамдық
құрылысы орналасқан жері туралы әңгімелеу (оқылым
дағдысы)
-
Сақтардың қоғамдық құрылысы
(тындалым дағдысы)
|
Пәнге қатысты лексика мен
терминология
|
Грек, Парсы, Иран, Абыз,
жауынгер, малшылар, егіншілер жылқы,қой, арба,киіз үй. Натуралды
шаруашылық
|
Талқылауға арналған
тармақтар:
|
Сақ тайпалары туралы деректер
мәтінімен жұмыс
|
Картада тайпалық одақтардың
орналасуы
|
Сақтардың қоғамдық
құрылысы
|
Диалогқа/жазылымға қажетті
тіркестер
|
Массагет, исседон,аримаспа,
аргиппей,савромат-сармат: Парадарайя, Тиграхауда
,Хаумаварга
|
Құндылықтарға
баулу
|
Қазақстан аумағындағы
Б.з.б VIII-III ғасырда өмір сүрген
тайпалардың құрылуы,қоғамдық құрылысын, дүниетанымын түсініп білуге
баулу. Отанды сүюге
тәрбиелеу
|
Пәнаралық
байланыс
|
Дүниежүзі тарихы, география
, Осы пәндердегі алған білімдерімен пәнаралық
байланыс жасаймын
|
Алдыңғы
білім
|
Көшпелілердің
наным-сенімдерін сипаттау туралы түсінік
қалыптасқан.
Оқушылар Ежелгі
заманан келе жатқан салт-дәстүрлерді білді, алғашқы
дін
негіздерімен таныс болды,
кошпелілердің ,тұрмыс тіршілігімен
танысты.
|
Сабақтың
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
3
минут
2
минут
10
минут
|
Сәлемдесу,
оқушыларды түгендеу
Ынтымақтастық
атмосферасын қалыптастыру
«Жақсы сөз жан
жадыратады» тілектер сергіту сәтін
өткізу.
Мақсаты: оқушылар
бір-бірін сыйлауға, көңіл-күйін игере білуге және басқаруға,
қадағалауға, дұрыс бағалай білуге
тәрбиелеу
|
|
Топтарға бөлу:
суреттер арқылы
1топ
Көшпелілер
2 топ Жартылай көшпелілер 3
топ Отырықшылар
|
суреттер
|
Тапсырма
1.Өтілген тақырыпты қайталау (Ж)
«Ашық
микрофон» әдісі оқушылардың өз
білімдерін ауызша айту үшін
қолданылады.
1Көшпелілер
кімдер?
2.Көшпелілердің
қазіргі күнге дейін сақталған салт-дәстүрі? 3. Көшпелілердің
баспанасы? 4.Наурыз мейрамы туралы не білесіндер? 5. Көшпелілердің
мәдениеті қалай дамыды ?
6. Көшпелілер
неліктен от пен күнге
табынған?
|
Смайликтер арқылы
бағалау.
|
Сабақтың
ортасы
15
минут
Сабақтың
қорытындысы 7
минут
|
Жаңа тақырыпты
ашу: Бейнетаспа көрсету
арқылы.
Тапсырма
2. «Джигсо
әдісі»
Оқулықпен
жұмыс. (Ж) (айтылым
дағдысы).
Оқулықтан берілген
мәтінді топтар қорғап
шығады.
Сақ тайпалары туралы
деректер
Картада тайпалық
одақтардың орналасуы
Сақтардың қоғамдық
құрылысы
Сергіту сәті:
жұмбақтарды топтар бір-біріне
қояды.
Тапсырма
3. Постер қорғау
әдісі
.
Дескриптор.
Сақтар туралы жазған
авторлардың пікірлерін
сипаттап
береді.
Сақ тайпалық
одақтарының географиялық
орналасуын анықтап
береді. Сақтардың қоғамдық құрылысын айтып
береді.
|
Бейнетаспа
Ноутбук
Мәтін жазылған
парақшалар
карта
Бас бармақ әдісімен
бағалау
Бағдаршам әдісі арқылы
бағалау
|
Сабақтың
соңы
3
минут
|
Кері
байланыс,
Бүгін мен
білдім…
…қызықты
болды
…қиын
болды
…тапсырмаларды
орындадым
…екенін
түсіндім
|
Бағдаршаммен
көрсету
стикер
|
Сабақ бойынша
рефлексия
|
|
рефлексия
ағашы
|