Материалдар / Қазақстан қала мәдениетінің дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөлі

Қазақстан қала мәдениетінің дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөлі

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақстан қала мәдениетінің дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөлі тақырыбында сабақ жоспары. Біртұтас тәрбие бағдарламасы аясында құндылықтар жазылған
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
17 Қырқүйек 2024
161
1 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бекітемін:



Білім беру ұйымының атауы

Әл-Фараби атындағы №201 мектеп-лицей

Бөлім:

Дала мен қала: өзара қарым-қатынас және өзара әсері

Педагогтің аты-жөні

Айғалиев Ербол

Күні:

17.09.2024 ж.

Сынып: 11 «Б»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қазақстан қала мәдениетінің дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөлі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

11.1.2.1 картаны пайдаланып, Ұлы Жібек жолының Қазақстан аумағындағы бағыттары мен жолдарын зерттеу;
11.1.2.2 Қазақстан аумағында қалалардың пайда болуы мен дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөлін талдау

Сабақтың мақсаты

Картаны пайдаланып, Ұлы Жібек жолының Қазақстан аумағындағы бағыттары мен жолдарын зерттейді;
Қазақстан аумағында қалалардың пайда болуы мен дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөлін талдайды

Құндылықтарды дарыту

Жасампаздық және жаңашылдық (видеоролик көру барысы)

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

кезеңі

5 минут

Ой салу

Алдыңғы білімін жаңғырту

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру

Видеоролик

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

ҚБ «Мадақтау»


Тақырыптық суреттер


видео

Жаңа сабақ
20 минут








4 минут




























4 минут










4 минут

















3 минут

Мәтінмен жұмыс

Ұлы Жібек жолы және Қазақстан
Ұлы Жібек жолы бойындағы қалалар

Керуеннің қауіпсіздігін қорғау
Ұлы Жібек жолының әлеуметтік-мәдени маңызы

2-тапсырма. Иә,жоқ кестесі

Р/с

Ақпарат

Иә

Жоқ

1

Ұлы Жібек жолы атау қытай жібегіне байланысты қойылған

+


2

«Жібек жолы» терминін ғылымға 1877 жылы неміс ғалымы Рихтгофен енгізді.

+


3

Ұлы Жібек жолының кейінгі атаулары-Лазурит, Нефрит жолы деп өзгертілді


+

4

Б.з.б 138 жылы Қытай астанасынан Чжан Цзянь батысқа қарай елшілік сапарға шықты.

+


5

XV ғасырда Ұлы Жібек жолының әлсіреуіне себеп болған автокөлік жолының ашылуы болды


+



2-тапсырма. Сәйкестендіру кестесі.

Пікір


Авторы

1

«Сауран бірінен кейін бірі жеті қабырғамен қоршалған үлкен қала, оның рабады бар, үлкен мешіт ішкі қалада орналасқан»

А

Ибн Рузбехан

2

«Йасы қаласына тауарлар мен қымбат бағалы заттар жеткізіледі де, сол жерде сату басталады. Қала көпестердің теңделген жүктерін шешіп, саяхатшылар тобын әр елге аттандыратын орын есептелінді»

В

Махмұт Қашқари

3

«Сайрам – ақ қаланың аты, оны Испиджаб деп атайды»

С

Араб географы әл-Макдиси

4

«Тараз – көпестер қаласы»

Д

Парсы ғұламасы Тебризи

5

«Тараздықтар сияқты батыл, арабтар сияқты жомарт»

Е

Араб ғалымы ибн Хаукаль


1

2

3

4

5

С

А

В

Е

Д


3-тапсырма. Шындық/жалған кестесі

Р/с

Ақпарат

Иә

Жоқ

1

Тараз маңында қорғасын, күміс, темір және алтын өндіретін металлургиялық орындар дамыған.

+


2

М.Қашқари: «Тараз – мұсылман түркілердің сауда жасайтын орны»


+

3

Сайрам қаласының ескі атауы Испиджаб

+


4

Суяб – Батыс Түрік, Түргеш, Қарлұқ қағанаттарының астанасы болды

+


5

Отырарда Шығыстың екінші ұлы ұстазы Әбу Насыр әл-Фараби дүниеге келген.

+



5-тапсырма. 1-тапсырма. Картамен жұмыс

Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды

Дескриптор:

1. Мәтінді оқу.

2. 3 аргумент фактімен дәлелдерін келтіру.

3. Өз ойын білдіру.





Дескриптор
-1-ақпараттың дұрыс немесе бұрыс екенін анықтайды;
-2-ақпараттың дұрыс немесе бұрыс екенін анықтайды;

-3-ақпараттың дұрыс немесе бұрыс екенін анықтайды;

-4-ақпараттың дұрыс немесе бұрыс екенін анықтайды;
-5-ақпараттың дұрыс немесе бұрыс екенін анықтайды.









Дескриптор:
-мал өнімдерінен жасалатын тұрмыстық заттарды анықтайды













Дескриптор
-1-ақпараттың дұрыс немесе бұрыс екенін анықтайды;
-2-ақпараттың дұрыс немесе бұрыс екенін анықтайды;

-3-ақпараттың дұрыс немесе бұрыс екенін анықтайды;

-4-ақпараттың дұрыс немесе бұрыс екенін анықтайды;
-5-ақпараттың дұрыс немесе бұрыс екенін анықтайды.



Дескриптор
- Ұлы Жібек жолының бірінші тармағын анықтайды;
- Ұлы Жібек жолының екінші тармағын анықтайды.


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



ҚБ «Өзін-өзі бағалау»


5 балл

























5 балл










5 балл













2 балл


балл

баға

15-17

5

12-14

4

7-11

3


Ақпараттық мәтін



Үлестірмелі қағаздар





ҚБ парағы

Қорытынды
5 минут

Кері байланыс

-нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады

Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект


Үй тапсырмасы

зерттеу







Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ