|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Геоэкономика Мектеп: Орал АТ колледжі Мұғалімнің аты-жөні: Ахмадиева Жұлдыз Айбарқызы Күні: Сынып: 11 Қатысқандар: 24 Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстан Республикасы аймақтарының геоэкономикалық жағдайы |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сəйкес) |
11.4.1.1 - Қазақстан аймақтары шаруашылығының салалық және аумақтық құрылымы мен экономикалық даму көрсеткіштері бойынша салыстырып талдау. |
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Бағалау критерийі |
Қазақстан аймақтарының салалық және аумақтық құрылымын салыстырып талдайды; Қазақстан аймақтарының экономикалық даму әлеуетін талдайды. |
|
Тілдік мақсаттар |
Тақырыпқа байланысты: оқушылар Қазақстан аймақтары шаруашылығының салалық және аумақтық құрылымын анықтап, экономикалық даму көрсеткішін салыстырады. Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: геоэкономика, экономика секторлары, ЖІӨ, ЖАӨ, экономиканы аймақтандыру, аудандастыру, мамандандыру Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Менің ойымша экономикалық даму көрсеткішіннің себебі, ... болып табылады. Тағы бір себебі, ... болып табылады. Бұл негізгі әсері ... болуы мүмкін. |
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» идеясының құндылықтары (Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы) арқылы Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке тәрбиелеу, топтардағы жұмыс арқылы бір-біріне құрмет, ынтымақтастық қалыптастыру, еңбек пен шығармашылыққа, ашықтық және өмір бойы оқып-үйренуге баулу; |
|
Пəнаралық байланыс |
Дүние жүзі тарихы, Математика, Қазақстан тарихы |
|
Алдыңғы білім |
10-сыныптың география курсында, сәйкесінше, «Геоэкономика» бөліміндегі «Геоэкономика негіздері. Геоэкономиканың зерттеу пәні мен өзектілігі» тақырыбы бойынша алған білімдері. |
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Дереккөздер, ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
2 минут
|
Ұйымдастыру бөлімі: Оқушылар түгелденеді. Оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді. Топтастыру ( «Сиқырлы әріптер» түсті қағаздарға жазылған әріптер арқылы топтасады) Үй тапсырмасын тексеру. ЖЖ. «Ыстық орындық» әдісі
ҚБ: «Шапалақ» әдісі Саралау: Диалог тәсілі |
Оқулық Каймулдинова т.б. “География”, Алматы, Мектеп-2019 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
5 минут
10 минут
12 минут |
Миға шабуылы:Ой талқы
ТЖ. 1 тапсырма. “Т кестесі” әдісі 1-топ.Батыс және Орталық Қазақстанның салалық құрылымдарын салыстырыңыз.
2-топ.Оңтүстік және Солтүстік Қазақстанның салалық құрылымдарын салыстырыңыз.
3-топ.Шығыс және Батыс Қазақтанның салалық құрылымдарын салыстырыңыз.
ҚБ. « Екі жұлдыз, бір тілек » әдісі Саралау: дереккөздер, қарқын тәсілі
ТЖ. 2-тапсырма. “Мәтінмен жұмыс” әдісі В. Мәтінмен жұмыс. Қазақстан Респубикасы мен кез келген мемлекеттің экономикалық-географиялық жағдайын жоспар бойынша салыстырады. Елдің сипаттаудың жоспары:
ҚБ. «Бәрекелді,әттеген-ай» әдісі Саралау: тапсырма , дереккөздер, қолдау
ТЖ. “SWOT-талдау” әдісі 3.Тапсырма ҚР экономикалық аудандарының даму әлеуеті бойынша SWOT талдау.
1-топ. Батыс Қазақстан 2-топ. Орталық Қазақстан 3-топ. Оңтүстік Қазақстан
ҚБ. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі Саралау: Тапсырма тәсілі, дереккөздер тәсілі |
Оқулық Каймулдинова т.б. “География”, Алматы, Мектеп-2019 Оқулық Каймулдинова т.б. “География”, Алматы, Мектеп-2019 Дереккөздер, интернет ресурс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
5 минут
3 минут |
Бекіту.Сұрақ жауап /Кахот/ ҚБ Мұғалімнің мадақтауы, қорытындылауы Саралау: қорытынды тәсілі Кері байланыс: «Сабақты талдау кестесі» тәсілі бойынша:
|
Оқулық Каймулдинова т.б. “География”, Алматы, Мектеп-2019 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз оқушыларға қандай тəсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Пəнаралық байланыстар.
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ұзақ
мерзімді жоспардың тарауы: Геоэкономика
Мектеп: Орал АТ
колледжі
Мұғалімнің аты-жөні: Ахмадиева Жұлдыз
Айбарқызы
Күні:
Сынып: 11
Қатысқандар: 24
Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы
Қазақстан Республикасы
аймақтарының геоэкономикалық
жағдайы
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына сəйкес)
11.4.1.1 - Қазақстан аймақтары
шаруашылығының салалық және аумақтық құрылымы мен экономикалық даму
көрсеткіштері бойынша салыстырып
талдау.
Сабақтың мақсаты
Қазақстан аймақтары шаруашылығының салалық және
аумақтық құрылымы мен экономикалық даму көрсеткіштерін салыстырып
талдау;
Бағалау критерийі
Қазақстан аймақтарының салалық және аумақтық
құрылымын салыстырып талдайды;
Қазақстан аймақтарының экономикалық даму әлеуетін
талдайды.
Тілдік мақсаттар
Тақырыпқа
байланысты: оқушылар Қазақстан аймақтары
шаруашылығының салалық және аумақтық құрылымын анықтап,
экономикалық даму көрсеткішін
салыстырады.
Пəнге қатысты сөздік қор
мен терминдер: геоэкономика, экономика
секторлары, ЖІӨ, ЖАӨ, экономиканы аймақтандыру, аудандастыру,
мамандандыру
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын
тіркестер:
Менің ойымша экономикалық даму көрсеткішіннің
себебі, ... болып табылады.
Тағы бір себебі, ... болып
табылады.
Бұл негізгі әсері ... болуы
мүмкін.
Құндылықтарға баулу
«Мәңгілік ел» идеясының құндылықтары (Ұлттық
қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге
жаһандық тұрғыдан қатысуы) арқылы Қазақстандық патриотизм және
азаматтық жауапкершілікке тәрбиелеу, топтардағы жұмыс арқылы
бір-біріне құрмет, ынтымақтастық қалыптастыру, еңбек пен
шығармашылыққа, ашықтық және өмір бойы оқып-үйренуге
баулу;
Пəнаралық байланыс Дүние жүзі тарихы, Математика, Қазақстан
тарихы
Алдыңғы білім
10-сыныптың география курсында, сәйкесінше,
«Геоэкономика»
бөліміндегі «Геоэкономика негіздері.
Геоэкономиканың зерттеу пәні мен
өзектілігі»
тақырыбы бойынша алған білімдері.
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері
Дереккөздер, ресурстар
Сабақтың басы
2 минут
Ұйымдастыру
бөлімі: Оқушылар түгелденеді. Оқушылар
бір-біріне сәттілік тілейді.
Топтастыру ( «Сиқырлы әріптер» түсті
қағаздарға жазылған әріптер арқылы
топтасады)
Үй тапсырмасын тексеру.
ЖЖ. «Ыстық орындық»
әдісі
Тұрақты дам дегеніміз
не?
Тұрақты даму саласындағы ҚР
міндеті
Экологиялық менеджменттің
кезеңдері
Экологиялық менеджмент жүйесі дегеніміз
не?
ҚБ: «Шапалақ» әдісі
Саралау: Диалог тәсілі Оқулық Каймулдинова т.б. “География”, Алматы,
Мектеп-2019
Сабақтың ортасы
5 минут
10 минут
12 минут Миға шабуылы:Ой талқы
Экономика дегенді қалай
түсінесіңдер?
Экономика секторлары қалай
бөлінеді?
Аймақтандыру дегеніміз не?
ЖІӨ дегеніміз не?
ТЖ. 1 тапсырма. “Т кестесі”
әдісі
1-топ.Батыс және Орталық Қазақстанның
салалық құрылымдарын салыстырыңыз.
Салалық құрылымдар
Батыс Қазақстан
Орталық Қазақстан
2-топ.Оңтүстік және Солтүстік Қазақстанның
салалық құрылымдарын салыстырыңыз.
Салалық құрылымдар
Оңтүстік Қазақстан
Солтүстік Қазақстан
3-топ.Шығыс және Батыс Қазақтанның салалық
құрылымдарын салыстырыңыз.
Салалық құрылымдар
Шығыс Қазақстан
Батыс Қазақстан
Бағалау критерийі
Дескриптор:
Қазақстан аймақтарының салалық және аумақтық
құрылымын салыстырып талдайды;
- Батыс және Орталық Қазақстанның салалық
құрылымдарын салыстырады;
- Оңтүстік және Солтүстік Қазақстанның салалық
құрылымдарын салыстырады;
- Шығыс және Батыс Қазақтанның салалық
құрылымдарын салыстырады;
ҚБ.
« Екі жұлдыз, бір
тілек »
әдісі
Саралау: дереккөздер, қарқын
тәсілі
ТЖ. 2-тапсырма. “Мәтінмен
жұмыс” әдісі
В.
Мәтінмен
жұмыс. Қазақстан Респубикасы мен
кез келген мемлекеттің экономикалық-географиялық жағдайын жоспар
бойынша салыстырады.
Елдің сипаттаудың
жоспары:
Елдің аты
Көршілес мемлекеттері
Құрлық және теңіз жолдарына
жақындығы
Отын-шикізат, өнеркәсіп және ауыл шаруашылығын
қатысты орналасуы
Экономикалық-географиялық жағдайдың елдің дамуына
және шаруашылық салаларын орналастыруға әсері
Бағалау критерийі
Дескриптор:
Қазақстан аймақтарының салалық және аумақтық
құрылымын салыстырып талдайды;
-
Елдің атауын
атайды;
- Көршілес мемлекеттерді
анықтайды;
-Құрлық және теңіз жолдарының жақындығын
анықтайды;
- Отын-шикізат, өнеркәсіп және шаруашылығын
қатысты орналасуын анықтайды;
-Экономикалық-географиялық жағдайдың елдің
дамуына және шаруашылық салаларын орналастыруға әсерін
атайды;
ҚБ. «Бәрекелді,әттеген-ай» әдісі
Саралау: тапсырма , дереккөздер,
қолдау
ТЖ.
“SWOT-талдау” әдісі
3.Тапсырма
ҚР экономикалық аудандарының даму әлеуеті бойынша
SWOT талдау.
S күшті жақтары
O мүмкіндіктері
W әлсіз жақтары
T қауіп-қатерлері
1-топ. Батыс Қазақстан
2-топ. Орталық Қазақстан
3-топ. Оңтүстік Қазақстан
Бағалау критерийі
Дескриптор:
Қазақстан аймақтарының
экономикалық даму әлеуетін
талдайды.
-
ҚР экономикалық аудандары
даму әлеуетінің
күшті
жақтарына баға беріңдер -
ҚР экономикалық аудандары
даму әлеуетінің
әлсіз жақтарына баға беріңдер
-ҚР экономикалық аудандары
даму әлеуетінің
мүмкіндіктеріне баға
беріңдер
-
ҚР экономикалық аудандары
даму әлеуетінің
қауіп-қатеріне баға
беріңдер
ҚБ. «Екі жұлдыз, бір тілек»
әдісі
Саралау: Тапсырма тәсілі, дереккөздер
тәсілі Оқулық Каймулдинова т.б. “География”, Алматы,
Мектеп-2019 Оқулық Каймулдинова т.б. “География”, Алматы,
Мектеп-2019 Дереккөздер, интернет ресурс
Сабақтың соңы
5 минут
3 минут Бекіту.Сұрақ жауап
/Кахот/ ҚБ Мұғалімнің мадақтауы,
қорытындылауы Саралау: қорытынды
тәсілі
Кері байланыс: «Сабақты талдау кестесі»
тәсілі бойынша: Сабақтың негізгі идеясы Сабақтағы жаңалық Сабақта ұнаған тәсіл Сабақтағы басты қиындық Оқулық Каймулдинова т.б. “География”, Алматы,
Мектеп-2019
Саралау – Сіз оқушыларға
қандай тəсілмен көмектесесіз?
Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға
қандай тапсырмалар бересіз?
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру
деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Пəнаралық байланыстар.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













