Мектеп: №127 ЖОМ | Мерзімі: 11.05.2018ж. |
Пәні: жаратылыстану
| Мұғалімнің аты – жөні: Г.И.Мадиярова |
Сынып: 5 «А» | Қатысқандар: Қатыспағандар: |
Бөлім тақырыбы: | Экология және тұрақты даму |
Сабақтың тақырыбы: | Қазақстан Республикасының Қызыл кітабы. |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.6.3.3 ҚР Қызыл кітабының маңыздылығын анықтау. |
Сабақ мақсаттары | Қызыл кітаптың маңыздылығын біледі.«Қызыл кітаптың» түрлі-түсті беттерін анықтай алады.Қосымша ақпаратты қолдану арқылы ұлттық саябақ пен қорықтардың тұрғылықты жерінің қорғалатын аймағын талдай алады. |
Бағалау критерийлері | ҚР Қызыл Кітабының маңызын анықтайды. |
Тілдік мақсаттар | Қазақстанның ерекше қорғауға алынған аумақтары бойынша ауызша баяндама жасайды. |
Пәндік лексика және терминология | Қазақстан Республикасының Қызыл Кітабы, сирек кездесетін және жойылып бара жатқан түрлерімен, қорықтар, ұлттық саябақтар, табиғи қорғалатын аумақтар. |
Құндылықтарды дамыту | «Мәңгілік ел» құндылығы: жалпы әлемдік және аймақтық мәселелерді шешудегі ұлттық қауіпсіздік пен біздің еліміздің жаһандық қатысу. Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, құрмет пен ынтымақтастық және ашықтығы. |
Пәнаралық байланыс | Ортақ тақырыптық негізгі пәндер
|
АҚТ қолдану дағдылары | Тақырыпты меңгеру үшін ақпаратты өздігінен іздеу. |
Алдыңғы білім | Қазақстанның экологиялық мәселелері |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар |
Сабақтың басы3 мин
5 мин
| Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Үй тапсырмасын қайталау. «Суретті сөйлет» әдісі1.Табиғатты қорғау дегеніміз не?2.Экологиялық мәселенің туындауы неден?3.Қоршаған ортаның ластануы дегенді қалай түсінесіңдер?
4. Улы түтін дегеніміз не? Ол қандай қауіп – қатер туғызады?5. Судың ластануы дегенді қалай түсінесіңдер?6. Ауаны тазартудағы көгалдандырудың маңызы неде?7. Қазақстандағы экологиялық апатқа ұшыраған аумақтарды білесің бе? Топқа біріктіру. Шеңберге тұрып сурет алу. 1топ-Аққу2топ-Қызғалдақ3топ-Қоқиқаз4топ-Қар барысы Кинометафро әдісі. Бейнебаян көрсету арқылы жаңа тақырыпты ашу. (К) Мұғалім сынып оқушыларымен әңгімелеседі:Бейнебаян нені баяндады?Олардың жойылуына не әсер етеді?
Сабақ тақырыбы мен мақсатын оқушылармен біріге ашу.
| Сабаққа керек құрал-жабдықтарын дайындайды.Слайд.
- ТамашаОр - Орташа
- - Ұнамады
|
Сабақтың ортасы
10 мин
10 мин
7 мин
3 мин | «Конверттегі тапсырма» әдісі арқылы топтарға тапсырма беріледі.1.Аққу тобы: Қызыл Кітапқа енген өсімдіктер жайлы «Еркін микрофон» әдісі арқылы баяндайды.2.Қызғалдақ тобы: Қызық Кітапқа енген жануарлар туралы «Бірге ойлаймыз» әдісі арқылы өз ойларын айтады.3.Қоқиқаз тобы: Қызыл Кітаптың мақсаты, енгізу себептері туралы презентация жасайды. 4.Қар барысы: «Бір сөйлеммен түйіндеу» әдісі бойынша картаға қорықтардың суретімен орналастырады. Дескриптор: Қызыл кітапқа енген өсімдіктер мен жануарлар жайлы білдіҚызыл кітаптың маңыздылығын түсіндірді.Қазақстанның қорықтарын кескін картаға орналастырды.
Қорытындылау. «Лездеме сауал» әдісі1.«Қызыл кітап» қандай мақсатта жарық көрді? Ол неге Қызыл кітап деп аталады?2.Қазақстанда алғашқы «Қызыл кітап» қашан шықты? 1978ж.3.Қорық деген не? Оны ұйымдастырудың қандай маңызы бар?4.Қазақстандағы ең ескі қорық? Ақсу-Жабағылы қорығы.5.Қазақстанның символы? Қар барысы
6.Қорықтағы алқызыл қоқиқаз мекені? Қорғалжын.
| ҚР Қызыл Кітабына енген жануарлар тізімі. Сілтемеде көрсетілген:Смайлик,фишка
|
Сабақ соңы 2 мин | Сабақ соңында оқушыларға рефлексия жүргізіледі.«1 минуттық рефлексия» әдісі«Осы сабақта сен үшін ең маңызды үйренгенің не болды?»«Әлі де қандай жайттар түсініксіз?»«Өтілген тақырыпты бір сөйлеммен қорытындыла» |
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Саралау тапсырмаларын таңдап қолданғанда, әр оқушыдан күтілетін нәтижеге бағытталуы мүмкін. Кейбір оқушылар қолдау көрсетіледі. (Гарднер бойынша көпсалалы интеллект теориясы). Саралау сабақтың кез келген бөлімінде уақытты рационалды пайдалануға байланысты іске асуы мүмкін. | Қалыптастырушы бағалау, өзара бағалау, ауызша кері байланыс | Сабақтың әр кезеңінде қауіпсіздік ережесін сақтау |
Сабақ бойынша рефлексияСабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, Неліктен?
| Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
Жалпы бағаСабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1:
2:Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1:
2:Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік /қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|