|
Педагогтың аты-жөні |
Мырзахметова Қ |
||||
|
Күні |
25.02.21ж |
||||
|
Сынып 9 а |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Урбандалу үдерісі |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.4.1.11 урбандалу үдерісінің себеп-салдарын түсіндіру арқылы байланысты проблемалардың шешу жолдарын ұсынады 9.4.1.12 - Қазақстандағы урбандалу үдерісіне баға береді. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларға дүние жүзі халқының қоныстану түрлері, урбандалу, қала және ауыл халқы жөнінде түсіндіру. |
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты арнайы лексика мен терминология: урбандалу, субурбандалу, реурбандалу Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Урбандалу .... жылдары көтерілді Урбандалудың себептері.... |
||||
|
Бағалау критерииі |
Білу және түсіну: «жалған урбандалу», «субурбандалу» «контраурбандалу», «рурбандалу» ұғымдарын біледі Қолдану: деректерді қолданып урбандалу өзгеруі графигін салады Урбандалу өзгеруінің себептерін біледі Талдау: Болашақта урбандалу өзгеруін болжайды; Урбандалуға байланысты туындайтын мәселелерді талдайды және олардың шешу жолдарын ұсынады |
||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Басы |
Психологиялық ахуал Тақырыпқа шығу: Оқушылар видеоны қарағаннан кейін сабақ тақырыбына шығады. Мұғалім оқушылармен бірге сабақ мақсаттары мен бағалау критерийлерін талдайды |
Сұрақ жауап орындайды |
«Кіру билеттері» |
http://bestreferat.kz/extra_rkd/show/59 |
|
|
Ортасы |
Қызығушылығын ояту. Қоныстарға топтама жүргізу.
Қоныстардың түрлері
Ауыл
Қала
Халықтың белгілі бір аумақта таралып, орналасуын және елді мекендер жүйесінің қалыптасуын қоныстану деп айтады. Халықтың орналасуына әртүрлі факторлар әсер етеді. Қоғамның дамуы барысында бұл факторлардың ықпал ету дәрежесі өзгеріп отырады. Жұптық жұмыс. Тәуелсіздік жылдарындағы Қазақстанның урбандалу өзгеруі графигін жасайды. Графикті жасағаннан кейін келесі сұрақтарға жауап береді: 1)Тәуелсіздің жылдарында Қазақстанда урбандалу деңгейі қалай өзгерді? 2)Не себепті Қазақстанда урбандалу деңгейі осылай өзгеруде? (неге халық қалаға көшуде) 3)Болашақта (2030-40 ж) урбандалу қалай өзгеруі мүмкін? Дискрипторлар: 1.Тәуелсіздік жылдарындағы Қазақстанның урбандалудың өзгеруі графигін салып сипаттайды 2.Халықтың қалаға көші себептерін анықтайды 3.Урбандалу өзгеруіне болжам жасайды ІІ Мағынаны тану. ЖИГСО-1 Мәтінмен жұмыс.
Оқу, талқылау, баяндау. ІІІ ой толғаныс. 1-тапсырма ҚАРАМА-ҚАЙШЫЛЫҚТЫ ТАБУ АУЫЛ ҚАЛА Халық саны аз, басым 53 пайыз, 47 пайыз Мәтінмен жұмыс. Урбандалудың даму кезеңдері. Урбандалу деңгейі мен аукымы жағынан ғана емес, даму дәрежесі жөнінен де айырмашылық жасайды. Урбандалу даму барысында бірнеше кезеңдерден өтеді.
Қалыптасып жатқан урбандалу Сипаты: қала санының артуы, ірі қалалардың өсуі. Қала халқының өсуі 50%-ға дейін
Дамыған урбандалу Сипаты: қала агромерациялары мен мегаполистер, миллионер қалалардың жедел өсуі. Қала халқының өсуі 50-70%.
Кемелденген урбандалу Сипаты: субурбандалу, урбандалу, қазіргі заманғы урбандалу. Қала халқының өсуі 75%-дан жоғары.
Урбандалудың алғашқы кезеңінде қала Терминологиялық қобидаша. Урбандалу (урбанизация; лат. urbanus – қалалық) – қалалардың өсуі мен қалалық өмір салтының кеңінен таралуын, экономикалық қуаттың қалаларда шоғырлануы. Агломерация - ірі қаланың төңірегінде бірнеше қалалық елді мекендердің пайда болып шоғырлануы. Мегалополис – бір-бірімен тізбектеліп, қосылып кеткен агломерациялар мен қалалардың алып шоғыры. Субурбандалу - кемелденген урбандалу тән елдерде қала маңына қалалық өмір салты қарқынды түрде ене бастауы. Рурбандалу (ағыл. rиrаl – ауылдық және урбанизация) - агломерация аумағынан тыс жерлердегі елді мекендерді де қамти бастауы |
Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады |
Смаликтер арқылы ҚБ өзін өзі бағалау ҚБ «Бәрекелді,әттеген-ай» . ҚБ өзін өзі бағалау |
Оқулық 159-164 Бет Карта ,атлас Интернет |
|
|
Сабақтыңсоңы |
Кері байланыс. Рефлексиялық сұрақтар арқылы жүзеге асырылады Не білдім? Не түсініксіз болды? Нені жақсартуым керек? |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Рефлексия парағы |
|
|
Қосымша ақпарат |
||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасының
сақталуы |
|
|
Мұғалімнің ауызша кері байланысы |
Ақпарат іздестіру кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстанда урбандалу удерісіне баға беру
Қазақстанда урбандалу удерісіне баға беру
|
Педагогтың аты-жөні |
Мырзахметова Қ |
||||
|
Күні |
25.02.21ж |
||||
|
Сынып 9 а |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Урбандалу үдерісі |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.4.1.11 урбандалу үдерісінің себеп-салдарын түсіндіру арқылы байланысты проблемалардың шешу жолдарын ұсынады 9.4.1.12 - Қазақстандағы урбандалу үдерісіне баға береді. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларға дүние жүзі халқының қоныстану түрлері, урбандалу, қала және ауыл халқы жөнінде түсіндіру. |
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты арнайы лексика мен терминология: урбандалу, субурбандалу, реурбандалу Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Урбандалу .... жылдары көтерілді Урбандалудың себептері.... |
||||
|
Бағалау критерииі |
Білу және түсіну: «жалған урбандалу», «субурбандалу» «контраурбандалу», «рурбандалу» ұғымдарын біледі Қолдану: деректерді қолданып урбандалу өзгеруі графигін салады Урбандалу өзгеруінің себептерін біледі Талдау: Болашақта урбандалу өзгеруін болжайды; Урбандалуға байланысты туындайтын мәселелерді талдайды және олардың шешу жолдарын ұсынады |
||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Басы |
Психологиялық ахуал Тақырыпқа шығу: Оқушылар видеоны қарағаннан кейін сабақ тақырыбына шығады. Мұғалім оқушылармен бірге сабақ мақсаттары мен бағалау критерийлерін талдайды |
Сұрақ жауап орындайды |
«Кіру билеттері» |
http://bestreferat.kz/extra_rkd/show/59 |
|
|
Ортасы |
Қызығушылығын ояту. Қоныстарға топтама жүргізу.
Қоныстардың түрлері
Ауыл
Қала
Халықтың белгілі бір аумақта таралып, орналасуын және елді мекендер жүйесінің қалыптасуын қоныстану деп айтады. Халықтың орналасуына әртүрлі факторлар әсер етеді. Қоғамның дамуы барысында бұл факторлардың ықпал ету дәрежесі өзгеріп отырады. Жұптық жұмыс. Тәуелсіздік жылдарындағы Қазақстанның урбандалу өзгеруі графигін жасайды. Графикті жасағаннан кейін келесі сұрақтарға жауап береді: 1)Тәуелсіздің жылдарында Қазақстанда урбандалу деңгейі қалай өзгерді? 2)Не себепті Қазақстанда урбандалу деңгейі осылай өзгеруде? (неге халық қалаға көшуде) 3)Болашақта (2030-40 ж) урбандалу қалай өзгеруі мүмкін? Дискрипторлар: 1.Тәуелсіздік жылдарындағы Қазақстанның урбандалудың өзгеруі графигін салып сипаттайды 2.Халықтың қалаға көші себептерін анықтайды 3.Урбандалу өзгеруіне болжам жасайды ІІ Мағынаны тану. ЖИГСО-1 Мәтінмен жұмыс.
Оқу, талқылау, баяндау. ІІІ ой толғаныс. 1-тапсырма ҚАРАМА-ҚАЙШЫЛЫҚТЫ ТАБУ АУЫЛ ҚАЛА Халық саны аз, басым 53 пайыз, 47 пайыз Мәтінмен жұмыс. Урбандалудың даму кезеңдері. Урбандалу деңгейі мен аукымы жағынан ғана емес, даму дәрежесі жөнінен де айырмашылық жасайды. Урбандалу даму барысында бірнеше кезеңдерден өтеді.
Қалыптасып жатқан урбандалу Сипаты: қала санының артуы, ірі қалалардың өсуі. Қала халқының өсуі 50%-ға дейін
Дамыған урбандалу Сипаты: қала агромерациялары мен мегаполистер, миллионер қалалардың жедел өсуі. Қала халқының өсуі 50-70%.
Кемелденген урбандалу Сипаты: субурбандалу, урбандалу, қазіргі заманғы урбандалу. Қала халқының өсуі 75%-дан жоғары.
Урбандалудың алғашқы кезеңінде қала Терминологиялық қобидаша. Урбандалу (урбанизация; лат. urbanus – қалалық) – қалалардың өсуі мен қалалық өмір салтының кеңінен таралуын, экономикалық қуаттың қалаларда шоғырлануы. Агломерация - ірі қаланың төңірегінде бірнеше қалалық елді мекендердің пайда болып шоғырлануы. Мегалополис – бір-бірімен тізбектеліп, қосылып кеткен агломерациялар мен қалалардың алып шоғыры. Субурбандалу - кемелденген урбандалу тән елдерде қала маңына қалалық өмір салты қарқынды түрде ене бастауы. Рурбандалу (ағыл. rиrаl – ауылдық және урбанизация) - агломерация аумағынан тыс жерлердегі елді мекендерді де қамти бастауы |
Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады |
Смаликтер арқылы ҚБ өзін өзі бағалау ҚБ «Бәрекелді,әттеген-ай» . ҚБ өзін өзі бағалау |
Оқулық 159-164 Бет Карта ,атлас Интернет |
|
|
Сабақтыңсоңы |
Кері байланыс. Рефлексиялық сұрақтар арқылы жүзеге асырылады Не білдім? Не түсініксіз болды? Нені жақсартуым керек? |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Рефлексия парағы |
|
|
Қосымша ақпарат |
||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасының
сақталуы |
|
|
Мұғалімнің ауызша кері байланысы |
Ақпарат іздестіру кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау |
шағым қалдыра аласыз













