Мектеп:
|
№ 25
|
|
Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы:
|
5-бөлім: Биоалуантүрлілік.
Қызыл кітапқа енген жануарлар мен өсімдіктер.
Синтаксис
|
|
Күні:
|
16.01.2019 ж
|
|
Мұғалімдердің аты-жөні:
|
Абдирова Фариза
|
|
Сынып:
|
8-сынып
|
|
|
Қатысқандар:
|
|
|
|
Қатыспағандар
|
-
|
|
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Қазақстандағы жануарлар
дүниесі
|
|
|
Осы сабақта
қол жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
8.2.1.1 -тұтас және аралас мәтіндердегі (кесте,
диаграмма, сызба, сурет) ақпараттарды салыстыру;
8.4.4.2 - тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем
мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік орнын, қызметін түсініп
қолдану.
(баяндауыш)
|
Сабақтың
мақсаты
|
Барлық
оқушылар: мәтін мазмұнын түсінеді,
баяндауыштың өзіндік ерекшелігін біледі.
Оқушылардың басым
бөлігі: мәтін
мазмұнын (кесте, диаграмма, сызба,
сурет) салыстырады, баяндауыш болатын
сөз табын анықтайды, сөйлемде қолданады.
Кейбір
оқушылар: жергілікті аймақтағы
жануарларға байланысты ақпаратты салыстырып, дәлелдеме ұсынады, өз
мәтіндерінде баяндауышты жасалу жолына қарай қолдана
алады.
|
Ойлау
дағдысының
деңгейі
|
түсіну, қолдану,
талдау
|
Бағалау
критерийі
|
-
Мәтіндегі ақпаратты
талдайды, салыстырады, тілдік талдау
жасайды;
-
Баяндауыштың өзіндік ерекшелігін
түсінеді.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Баяндауыш, бастауыш. Тұрлаулы мүше, сөз табы,
жануарлар дүниесі, түрлері, географиялық аймақ
Талқылауға арналған сұрақтар:
Жануарлар дүниесі туралы не
білеміз?
Баяндауыш неге тұрлаулы мүше
болады?
|
Құндылықтарға баулу
|
(3 ) Жануарлар әлемін қорғаудың маңыздылығын және
олардың қоршаған ортаға әсерін түсіну
|
Пәнаралық байланыс
|
География, биология
|
Алдыңғы білім
|
Биоалуантүрлілік.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
2мин
2мин
5 мин
|
І. Ұйымдастыру
Үй тапсырмасы
Бастауышқа қатысты сәйкестендіру
тесті
Сергіту сәті
Жануарлардың суреттері арқылы топқа
бөлу.
Миға шабуыл Түрткі сұрақ
|
Жануарлар суреттері
Сәйкестендіру тесті
|
Сабақтың
ортасы
3 мин
10 мин
13
мин
|
Жаңа сабақ.
Сабақтың мақсаты хабарланады, күтілетін
нәтиже нақтыланады
-
тапсырма
Топтық жұмыс. «Торлы диаграмма» әдісі
(кесте, диаграмма, сызба,
суретті пайдаланып )
-
топ: 1 А,Г
-
топ: 1 Ә, Г
-
топ: 1 Б, Ғ
-
топ: 1В, Ғ
Бағалау критерийі: Мәтіндегі ақпаратты талдайды,
салыстырады, тілдік талдау жасайды.
Дескриптор:
- мәтін мазмұнына сай сұрақтар
құрастырады
- мазмұнға сәйкес диалогқа
түседі
-
рай, шаққа
талдайды
- сөйлем мүшесіне талдайды.
ҚБ Кері
байланыс
«Жаңа жылдық тілек»
Оқушылар бірін-бірі бағалайды
Сергіту сәті 3- тапсырма Өлеңді оқып,
неше жануардың аты бар екенін табу.
2-тапсырма
Жұптық жұмыс
«Айтарым бар» әдісі
2А
– берілген сөздерден баяндауыш жасаңдар
2Ә
–
баяндауышты тауып, райға аудару.
Бағалау критерийі: Баяндауыштың өзіндік
ерекшелігін түсінеді.
Дескриптор:
ҚБ Кері
байланыс
«Менің жануарым »
жануарлардың суреттері арқылы бағалау,
Таулы аймақ жануарлары
Үй жануарлары
Дала жануарлары
|
оқулық
Интербелсенді тақта
оқулық
Жануарлар суреттері
|
Сабақтың
соңы
5 мин
|
Үйгетапсырма.4-тапсырма
Рефлексия «Үш Қ»
қағидасы
|
кесте
|
Саралау – Сіз қандай
тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
Салыстыру, дәлелдеу тапсырмасын
беремін
|
Бағалау – Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?Жаттығу
жұмысы, ашық сұрақтар, кері байланыс арқылы
тексеріледі
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын
сақтау
Қабілетіне сай тапсырмалар
беріледі, уақыт ескеріледі
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу
мақсаттары шынайы, қол жетімді болды
ма?
Мақсатқа сай тапсырмалар
берілді
Барлық оқушылар оқу
мақсатына қол жеткізді ме?Егероқушылар оқу мақсатына жетпеген
болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді
ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты
тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және
неліктен?
|
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін
пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға
жауап беріңіз.
|
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен
оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал
етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе
жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені
анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару
қажет?
|