Материалдар / Қазақстандағы жартастарға салынған суреттер
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Қазақстандағы жартастарға салынған суреттер

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақстандағы жартастарға салынған суреттер
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
22 Желтоқсан 2017
446
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Күні:


Пән:

Қазақстан тарихы

Мұғалім:

Адильбекова С.А

Сабақтың тақырыбы

Қазақстанның жартастарға салынған ежелгі суреттері

Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына
сəйкес)

5.2.1.1-алғашқы адамдардың наным-сенімдерін сипаттау

Сабақтың мақсаты

Алғашқы адамдардың наным-сенімдерін жартастарда салынған ежелгі суреттер арқылы сипаттайды

Бағалау критерийі

1. Алғашқы адамдардың діни түсініктерін біледі

2. Жартастарға салынған ежелгі суреттерді сипаттайды

Тілдік мақсаттар

Пән бойынша сөздер мен терминдер: петроглиф,археология, археолог, эспедиция, дүниетаным. (айтылым)

1.Жартастағы суреттер ----------------- Қазақстанның аймақтарында кездеседі.

2.Әcipece ---------- өңipi - петроглифтерге бай аймактардың бipi болып табылады.

3.Тамғалы петроглифтері ------------ ескерткіштеріне жатады (оқылым)

Құндылықтарға баулу

Қазақстандық патриотизм және ынтымақтастық, жауапкершілік, құрмет, өмір бойы оқып-үйрену. (тәрбие элементтері). Өз елінің, жерінің тарихына, мәдениетіне құрмет

Пəнаралық байланыс

География-(картамен жұмыс), дүниежүзі тарихы-(ежелгі мемлекеттердегі халықтардың наным-сенімдері), бейнелеу-(қазіргі суретшілердің суреттерімен салыстыру), дінтану-(діннің пайда болуы туралы түсінік).

Алдыңғы білім

Қола дәуірінде Орталық Қазақстан аумағын мекендеген тайпалардан қоныстар, жерлеу қоныстары, кен орындары, тасқа салынған суреттері, құрбандық шалу орындары қалған. Орталық Қазақстан «Сарыарқа» деп атады. Мәдениеттердің атауы алғашқы ескерткіштері табыған жерлерінің атымен аталған. Солардың бірі Андрон және Беғазы-Дәндібай мәдениеті. Қола дәуірін алғаш зертттеген Ә.Марғұлан. Археологтар Беғазы, Ақсу-Аюлы,Бесоба, Бұғылы кешендерін зерттеді және жерлеу ғұрыптарының ерекшеліктері болған анықтады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы








10 минут

















М-сыныпты ұйымдастарыды

Сыныпта ынтымақтастық ахуалды қалыптастыру және оқушылардың сабаққа белсенділігін арттыру мақсатында

«Сәттілік қадамы» атты тренинг өткіземін



Өткен сабақты еске түсіру үшін үй тапсырмасы «Сен маған, мен саған» әдісі арқылы сұралады.

М-үй тапсырмасына шолу жасайды.

Үй тапсырмасы сұралғаннан кейін бүгінгі сабақтың тақырыбы айтылып, сабақтың оқу мақсаттарын анықтайды. Бағалау критерийлерімен танысады

Оқушыларға суреттердің кесінділері (мозайка) таратылады. Сол кесінділерді біріктіре отырып, 3-топқа бөлінеді

Жаңа сабақ бойынша оқушыларға бейнеролик көрсетіледі.

Сол бейнеролик бойынша:

  • Ой пікірлерін айтады, тақырыпқа болжам жасайды;

«Ой шақыру» стратегиясы

Жартастарда салынған суреттердегі бейнелерден алғашқы адамдардың қалай өмір сүргенін немен айналысқанын білуге болама? (сынып оқушылары өз ойларын жеткізеді)

АКТ бейнеролик

Әр топ оқушылары бір-біріне өз тілектерін білдіреді.



Сұрақтарға жауап береді












Youtube.

Бейнеролик, карта, суреттер

Сабақтың ортасы







15 минут
















15 минут



















Белсенді оқыту

М-Әр топтың оқулықпен жұмыс жасауын бақылайды.

1-т: Алғашқы адамдардың діни түсінігі

2-т: Алғашқы адамдардың шаруашылығы мен тұрмысы

3-т: Петроглифтегі суреттер ұсынылады, қазіргі суретшілердің суретімен салыстыру


Мақсатым: Әр топ жасаған талдауы арқылы ой түйіндеп, саралайды.

М: мадақтайды.Өзара бағалау. Топ-оқушы принципі бойынша бағаланады

Саралап оқыту әдісі:

М-әр топқа арналған түрлі тапсырмалар береді

ДЖИГСО әдісі-мәтінмен жұмыс.

Алғашқы адамдардың наным-сенімдерін «Түртіп алу» әдісі арқылы жазып, түсінік береді. Топтағы әр оқушы жеке жұмыс жасайды.

Бағалау критерийлері

Дескриптер

1.Алғашқы адамдардың іс-әрекетін анықтау, адамдардың наным-сенімдерін сипаттау

1.Алғашқы адамдардың іс-әрекетін анықтайды,

наным-сенімдерін сипаттайды

Осы ұғымдармен танысуда оқылым, айтылым, жазылым әдістері қолданылады








Жұппен жұмыс.

Берілген 7 тірек сөзге сүйене отырып, әңгіме жазу: (Шаруашылық, аң аулау, аңшы, жылқы, ескерткіш, салт атты сарбаз, бұқа). Бұл тапсырмада қолдану, жазылым әдістері қолданылады


Бағалау критерийлері

Дескриптер

1. Алғашқы адамдардың өмірін суреттеу, әңгіме жазу.

1.7 тірек сөзді негізге ала отырып, алғашқы адамдардың өмір сүруін суреттейді, әңгіме жазады


Мақсатым: бүгінгі сабақты пысықтау, ойларын жинақтау, өзін-өзі тексерту.

Картамен жұмыс.

Картаға петроглифтердің табылған аймағы бойынша сәйкестендіріп қояды. Қолдану әдісін пайдаланады.


Бағалау критерийлері


Дескриптер

1. Картаға петроглифтердің табылған аймақтарын белгілеу, суреттерді сәйкестендіріп қойю

1. Картаға петроглифтердің табылған аймақтарын белгілейді, суреттерді сәйкестендіріп қояды

Мақсатым: суреттерді пайдалана отырып, картамен жұмыс істеу дағдыларын арттыру

М-мадақтаймын «Екі жұлдыз-бір тілек»




Ватман, 5сынып оқулық, әр түрлі суреттер, маркер, түрлі-түсті қағаздар, атлас, кескін карта,












































Сабақтың соңы








5 минут

Оқу дағдысы – жинақтау

Топтық жұмыс

Әрбір топқа бүгінгі сабақта өтілген тақырып бойынша топ символы болатын заттың макетін жасау немесе модельдеу. Бұнда Шульман ілімі бойынша оқушы ойланып,қолымен жасап, тілімен жеткізеді.

Қорытынды жасау

Үйге тапсырма: Жартастарға салынған ежелгі археологиялық ескерткіштер туралы мәлімет әкелу

Кері байланыс.

1.Не аса маңызды болды ----------------------

2.Мен үшін жаңалық неде болды ---------------------------------

Кері байланыс сөйлемді аяқтау,оқушылардың жазғаны бойынша білім деңгейін білуге, келесі сабақты жоспарлау көмектеседі.

М-Қалыптастырушы



Ермексаз








Кері байланыс

Саралап

оқыту


Оқушылардың білім деңгейі әр түрлі болған-дықтан түрлі деңгейдегі тапсырмалар беріледі.

Оқушылармен жеке, жұппен, топпен,кескін картамен жұмыс істеу тапсырмалары беріледі.

Бұл тапсырмалар оқушылардың алға ілгерлеуіне көмек береді және қабілеті төмен оқушыларға қолдау жасалады.


Бағалау


Тапсырманы орындау барысында оқушылар жауаптарының нақтылығы мен дәлділігіне және қаншалықты жұмыс жасап отырғанына назар аударып отырған дұрыс. Бұл оқушылардың жұмысын бағалау барысында үлкен рөл атақарады және оқушылардың белсенді жұмыс жасауына мүмкіндік береді.


Өзара бағалау, «Екі жұлдыз-бір тілек», қалыптастырушы бағалау, «Кері байланыс»


Денсаулық сақтау және қауіпсіздік ережелерінің сақталуын тексеру.

Қауіпсіздік ережесін сақтау, тәртіп ережелері туралы ескерту

«Сергіту сәті»



Т – топтық жұмыс

М - мұғалім әрекет

Ж- жеке, жұптық жұмыс

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!