Қазақстанның экологиялық проблемалары

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Қазақстанның экологиялық проблемалары

Материал туралы қысқаша түсінік
География пәнінен 10 сыныпқа арналған "Қазақстанның экологиялық проблемалары" тақырыбындағы қысқа мерзімді жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы


Бөлім:

Бөлім 3. Табиғатты пайдалану және геоэкология

3.2 Геоэкологиялық зерттеулер негіздері

Мектептің аты:

Пәні:

2 облыстық мамандандырылған мектеп-лицей-интернаты

География

Педагогтің аты-жөні:

Жұбанов Дәуіржан Мырзажанұлы

Күні:


Сыныбы: 10 "А"

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қазақстанның экологиялық проблемалары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

10.3.2.9 Қазақстан аумағын экологиялық тұрғыдан аудандастыру

Сабақтың мақсаты:

Қазақстан аумағын экологиялық тұрғыдан аудандастыруды үйренеді.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту.

3 минут

Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

3.Сыныпты топқа бөлу

Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.

Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады.

Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі.




Оқулық, жұмыс дәптерлері


Өткен тақырыпты пысықтау 5 минут

Үй тапсырмасын төмендегі сұрақтар бойынша талдайды.

1.Ластануды қандай котегориялар бойынша топтастыруға болады?

2.Қазақстанда қандай экологиялық мәселелер бар?

3.Дүниежүзілік мұхиттың ластануына әсер ететін факторлар.

4.Экспо-2017 көрмесінің мақсаты не?

Сұрақтарға қысқаша жауап береді

Әр дұрыс жауапқа 1 балл

Жаңа сабаққа кіріспе


6 минут

«Ой шақыру» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын беру және талқылау.


1.Дүниежүзі аумағының ластануы табиғи ортаның бұзылуы неге байланысты деп ойлайсыңдар?

2Біз тұратын аймақта қандай экологиялық проблемалар бар және қалай шешуге болады?


Сұрақтарға жауап береді. Сыныптастырының пікірін толықтырады.

Өз ойымен бөліседі.


Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларды сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.

Дискриптор:

-дүниежүзі аумағының ластануы себебін айқындайды;

- жергілікті жердегі экологиялық проблемалық аймақты атайды

1 балл

Сұрақтарға жауап беруде белсенділік танытқан оқушыларды ынталандыру мақсатында мадақтау сөздері арқылы кері байланыс беріп, бағалайды.

Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.

2 5 мин.


Мәтінмен жұмыс: «Оқы, жұптас, бөліс» әдісі

ҰЖ.Мәтін бойынша сұрақтар қою



1.Экологиялық аудандастыру дегенді қалай түсінесің?

2.

3.Кез келген аумақтың экологиялық жағдайын анықтау

мен деңгейін ажыратуда нені негізге алады?

4.Экожүйедегі биотикалық құрамды бағалаудың қандай

ТЖ. «Жарнама әдісі»

Ақпарат құралдардың көмегін пайдаланып мына сұрақтарға жауап беріңіз?

1.Елдердегі ең лас қалалардың ондығын анықтаңыз?


Оқушылар мәтінмен танысып сұрақтарға жауап береді.





















Топта оқушылар өз болжамдарын жасайды. Ластану себептеріне тоқталады. Ластанған аймақтарды картаға түсіреді.

Дискриптор:

  • Геоэкологиялық аудандастыру ұғымымен танысады;

  • Еліміздегі геоэкологиялық аудандастыру аймақтарымен танысады;

2 балл



Дискриптор:

  • Елдердегі лас қалаларды анықтайды

3 балл
























Редактируемая карта мира в PowerPoint


Тапсырма:Қазақстанның экологиялық апатты аймақтары картасымен танысыңыз.

Қазақстандағы экологиялық апатты аймақтарды және оның пайда болу себептерін кестеге толтырыңыз.

Экологиялық апатты аймақтарды картадан анықтап, олардың пайда болу себептерін кестеге жазып толтырады

Оқушылар орындаған тапсырмаларына сай бағаланады.

3 балл

https://create.piktochart.com

Жұптық жұмыс: Қазақстанның табиғи ортасындағы экологиялық шиеленіс деңгейін кестеде талдау.

  • Апатты деңгей

  • Қауіпті деңгей

  • Шиеленіскен деңгей

  • Қанағаттанарлық деңгей

  • Қолайлы деңгей

Қазақстанның табиғи ортасындағы экологиялық шиеленіс деңгейі кестесін талдайды, сілтемесі бойынша карта құрастырып, қорғайды.


Экологиялық шиеленіс деңгейін анықтап, оған себеп болған факторларды сипаттайды



Дескриптор:


- Қауіпті деңгейді анықтайды

- Шиеленіскен деңгейді анықтайды

- Қанағаттанарлық деңгейді анықтайды

- Қолайлы деңгейді анықтайды

2 балл

Оқулық,

жұмыс дәптерлері.

Ноутбук, интерактивті тақта



Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

6 мин.




Қорытынды «Қар кесегі» әдісі арқылы сабақты бекіту


«Менің сөзім» әдісі.

Нені өзгерткіңіз келеді?

Сіз үшін ерекше маңызды ақпарат......

«Егер мен Қазақстанның қоршаған ортаны қорғау министрі болсам ....»

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.

Үйге тапсырма: Антропогендік факторлар ды азайту үшін қандай жұмыстар жүргізуге болады эссе жазу.

Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.


1 балл






Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
24.02.2023
802
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі