Семей қаласы «№4 жалпы орта білім беретін
мектеп» КММ
Тақырыбы :
8 «А» сынып Қазақтың
дәстүрлі
шаруашылығы
Пән мұғалімі: Жакупова Н
К
2017-2018 оқу
жыл
Күні:
02.10.2017
|
Келісемін
|
Тақырыбы
26-27
|
Қазақтың дәстүрлі
шаруашылығы
8 «А»
сынып
|
Мақсаты
|
Қазақтың дәстүрлі шаруашылығын қарастыра отырып,
тақырыпты түсініп оқу арқылы біледі, әңгімелей білуге үйренеді,
тамаша ерекшеліктерге баға беруге топпен үйренеді, сөздік қорын
байытады, қиялын дамытады.
|
Жалпы
мақсат
|
Тақырыпты түсініп оқи білуге баулу.
Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын
арттыру
|
Күтілетін
нәтиже
|
Тақырыптың ерекшеліктерін меңгереді. Топтық жұмыс
арқылы бір-бірімен шешімге келіп ынтымақтасып жұмыс істеуге
үйренеді.
Өз
ойын тұжырымдап, қорытынды
шығарады.
|
7 модульдің
қолданылуы
|
АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту
үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”,
“Оқытуды басқару және көшбасшылық”.
|
Қолданылатын
әдіс-тәсілдер
|
Кім
жылдам,Миға шабуыл,Топтастыру, Ойлан
тап,Эссе
|
Қолданылатын
ресурстар
|
Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта,
стикерлер, ноутбук
|
Сабақ
барысы
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Ұйымдастыру
кезеңі
Тренинг
|
Оқушыларды сапқа тұрғызып, 1-4 дейін санау арқылы
топқа бөлу
Алтын ереже құру қажеттігі туралы
айту.
Әр
топқа бағалау парағын таратып беру.
Фигуралармен бағалау әдісімен бағалау үшін
фигуралар таратып беру
«Сандарды бейнеле»
ойыны
арқылы психологиялық ахуалды
жақсарту
|
Оқушылар топқа бөлініп, өз топбасшыларын
сайлайды.
Топ
ішінде тәртіп ережелері талданып , сол арқылы сыныптың алтын
ережесін құрады.
Бағалау парағы арқылы топбасшылар өз топ
мүшелерін бағалап отырады.
Фигуралар арқылы топтар өзара
бағалайды.
Әртоп өздеріне берілген сандарды дене
мүшелерімен,қимылымен бейнелеу.
|
Білу
Миға шабуыл
«Қайталау–оқу айнасы» әр түрлі деңгейдегі
сұрақтар беріледі,
|
Оқушылар бір-біріне сұрақтар
арқылы оқушылардың кезекпен жауап беруі
сұралады.
|
Оқушылар кез-келген сұраққа топпен, жұппен
кезектесіп жауап береді. Оқушылар еске түсіреді,
талдайды.
|
Түсіну
Постермен өткен тақырыпты
қорғау
|
Осы
көрстелген жаңа тақырыпты оқушыларға жинақтау үшін жаңа
материалдарға байланысты ресурстар беру, өз бетерінше дайындық
жасату.Кітаппен жұмыс жасату Постер арқылы тақырыптарын
қорғату
|
Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары
мен пікірлерін айту
Постер арқылы бар білімдерін топпен талқылап
отаға топтан оқушы шығып, тапсырманы постер арқылы қорғайды және өз
пікірлерін ортаға салады., бір-біріне түсіндіреді, тақырыпты
жинақтайды
|
Қолдану
«Топтастыру» арқылы жалыпы бүгінгі сабақты меңгерту
іс-әрекетіне балайнысты сабаққа
қолдану
|
Әр
топқа жаңа тақырып төңірегінде тапсырмалар татату, Әр топ өз
беттеріншге ақылдасып, нәтижесінде топтаса отырып ортақ жауап
табады, сол арқылы тақырыптың мағанасын
ашады
|
Берілген тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға
нақты жауап беру, өзара пікір алмасады, топпен, жеке дара
тапсырмаларды орындайды, нәтижесінде топтаса отырып ортақ жауап
табу керек
1 – топ
1.
Қазақ ауылы туралы сипаттаңдар?
2.
Қазақтың қысқы және жазғы тұрғын
үйлері?
2 – топ
1.
Мал шаруашылығы. Жұт дегеніміз не?
2.
Шөп шабу ісі дегеніміз не?
3 – топ
1.
Егіншілік кәсібі. Балық аулау. Аңшылық.
Қолөнер.
2.
Зерттеуші ғалым қазақтың тұрмысын қалай зерттеген? Ол кім
еді?
4 – топ
1.
Қазақтарда пішен шабуға мәжбүр еткен қандай жағдайлар
болды?
2.
«Бақташы қазақ өмірінің бір күні» деген тақырыпта шағын әңгіме
құрастыр.
Жеке
тапсырма.
Тәлімі егіс мағынасы не?
(қолдан суарылмайтын
егіс)
Жоңышқа – (малазықтық құнарлы
дақыл)
Жеке
тапсырма
Пұт
– (салмағы 16,3 кг тең ауырлық
өлшемі)
Қадақ – (0,5 кг жуық салмақ
мөлшері)
Шикі кесек – (малдың қиы мен сабан араластырылып иленген
балшықтан құйылған кірпіш)
Жұптық
тапсырма
Неміс ғалымы Шварц былай деген
–
Жұптық
тапсырма
Төрт түлікті ата. Және олар қандай өнім
береді?
|
Талдау
Ойлан тап
|
Әр
топқа тапсырма бойыншатапсырмалар
таратылады
Қыс
туралы ойларын айтқызу
|
Әр
топтан топбасшысы шығып жаттығулар
орындайды.
Топбасшыларына
сұрақтар
1.
Жанқожа Нұрмұхамедұлы кіші жүздің қай тайпасынан шыққан?
(әлім)
2.
Есет Көтібарұлы кіші жүздің белгілі кімі?
(батыры)
3.
Махамбет Өтемісұлы өмір сүрген жылдар?(1803-1846)
4.Кеңесары хан өмір сүрген
жылдар?(1802-1847)
5.
Хиуа қаласында Сырым Датұлы қай жылы
өлтірілді?(1802)
6.
1998 жылы 6 мамырда қандай оқиға болды? (ҚР президентінің Ақмола қаласының атауын ҚР
бас қаласы атауын Астана қ. өзгерту туралы жарлығы
шықты)
7.
1991 жылы 15 қарашада қандай оқиға болды?
(ұлттық валюта тг
енгізілді)
8.
1991 жылы 1 желтоқсаны қандай айтулы оқиға?
(ҚР президенті сайланған
күн)
9.
1991 жылы 16 желтоқсан? (ҚР мемлекеттік тәуелсіздігі жөнінде
мемлекеттік конституциялық заңы
қабылданды)
10.
Аңшылық кәсібі дегеніміз не?
11.
Қолөнерге нелер жатады?
12.
Жұт малөсіруші қазақтарға қандай қиыншылықтар
туғызды?
|
Жинақтау
|
Тарау бойынша білімдерін жинақтау үшін әр топқа
тақырып төңірегінде шағын әңгіме жазу
тапсырылады
|
Әр
топ өзара тақырыпқа қатысты шағын әңгіме жаза отырып өз ойларын
жинақтайы ортаға шығып әңгімелерін
оқиды
Түбір
сөздер
Ауыл
Шаруашылық
Егіншілік
Аңшылық
|
Бағалау
Бағалау шкаласы мен бағалау парақтарын
тарату
|
Әр
топқа бағалау парақтарын тарату, бағалау шкаласын тақтаға ілу
керек
|
Әр
топ бағалау парақшасын өздерін
бағалайды
|
Рефлексия
|
Екі
жұлдыз , бір тілек
Стикерлерді
толтыру
Оқушылар бүгінгі сабаққа деген ойынын стикерге
жазып, тақтаға іледі (2 мин)
ББҮ
кестесін толтыру
|
Оқушылар кері байланыс арқылы өздерінің сабақтан
алған әсерлерін, ұсыныс, тілектерін
жазады.
|
Үйге
тапсырма
|
§26-27 «Тәуелсіз Қазақстанға 25 жыл!» тақырыбында
эссе жазу.
|
|
1 – топ
1. Қазақ ауылы туралы
сипаттаңдар?
2. Қазақтың қысқы және жазғы тұрғын
үйлері?
2 – топ
1. Мал шаруашылығы. Жұт дегеніміз
не?
2. Шөп шабу ісі дегеніміз не?
3 – топ
1. Егіншілік кәсібі. Балық аулау. Аңшылық.
Қолөнер.
2. Зерттеуші ғалым қазақтың тұрмысын қалай
зерттеген? Ол кім еді?
4 – топ
1. Қазақтарда пішен шабуға мәжбүр еткен қандай
жағдайлар болды?
2. «Бақташы қазақ өмірінің бір күні» деген
тақырыпта шағын әңгіме құрастыр.
Жеке тапсырма.
Тәлімі егіс мағынасы не?
Жоңышқа –
Жеке тапсырма
Пұт –
Қадақ –
Шикі кесек –
Жұптық тапсырма
Неміс ғалымы Шварц былай деген
–
Жұптық тапсырма
Төрт түлікті ата. Және олар қандай өнім
береді?
Топбасшыларына сұрақтар
1. Жанқожа Нұрмұхамедұлы кіші жүздің қай
тайпасынан шыққан?
2. Есет Көтібарұлы кіші жүздің белгілі
кімі?
3. Махамбет Өтемісұлы өмір сүрген
жылдар?
4.Кеңесары хан өмір сүрген
жылдар?
5. Хиуа қаласында Сырым Датұлы қай жылы
өлтірілді?
6. 1998 жылы 6 мамырда қандай оқиға
болды?
7. 1991 жылы 15 қарашада қандай оқиға
болды?
8. 1991 жылы 1 желтоқсаны қандай айтулы
оқиға?
9. 1991 жылы 16 желтоқсан?
10. Аңшылық кәсібі дегеніміз
не?
11. Қолөнерге нелер жатады?
12. Жұт малөсіруші қазақтарға қандай қиыншылықтар
туғызды?
Түбір сөздер
Ауыл
Шаруашылық
Егіншілік
Аңшылық
Жеке тапсырма.
Тәлімі егіс мағынасы не?
(қолдан суарылмайтын
егіс)
Жоңышқа – (малазықтық құнарлы
дақыл)
Жеке тапсырма
Пұт – (салмағы 16,3 кг тең ауырлық
өлшемі)
Қадақ – (0,5 кг жуық салмақ
мөлшері)
Шикі кесек – (малдың қиы мен сабан араластырылып иленген
балшықтан құйылған кірпіш)
Топбасшыларына сұрақтар
1. Жанқожа Нұрмұхамедұлы кіші жүздің қай
тайпасынан шыққан? (әлім)
2. Есет Көтібарұлы кіші жүздің белгілі кімі?
(батыры)
3. Махамбет Өтемісұлы өмір сүрген
жылдар?(1803-1846)
4.Кеңесары хан өмір сүрген
жылдар?(1802-1847)
5. Хиуа қаласында Сырым Датұлы қай жылы
өлтірілді?(1802)
6. 1998 жылы 6 мамырда қандай оқиға болды?
(ҚР президентінің Ақмола қаласының атауын
ҚР бас қаласы атауын Астана қ. өзгерту туралы жарлығы
шықты)
7. 1991 жылы 15 қарашада қандай оқиға болды?
(ұлттық валюта тг
енгізілді)
8. 1991 жылы 1 желтоқсаны қандай айтулы
оқиға? (ҚР президенті сайланған
күн)
9. 1991 жылы 16 желтоқсан?
(ҚР мемлекеттік тәуелсіздігі жөнінде
мемлекеттік конституциялық заңы
қабылданды)
8 «А» сынып Қазақстан
тарихы
«Қазақтың дәстүрлі
шаруашылығы»
Күтілетін нәтиже:
Тақырыптың ерекшеліктерін меңгереді. Топтық жұмыс
арқылы бір-бірімен шешімге келіп ынтымақтасып жұмыс істеуге
үйренеді.
Оқып
үйренудің негізгі мақсаты: Қазақтың дәстүрлі
шаруашылығын қарастыра отырып, тақырыпты түсініп оқу арқылы
біледі, әңгімелей
білуге үйренеді,
тамаша ерекшеліктерге баға беруге топпен
үйренеді, сөздік қорын байытады,
қиялын дамытады.
Сыныпта 22 оқушы бар, олардың бәрі белсене
қатысып отырады. Топтық жұмыста үлегрімі төмен оқушыларды, үлгерімі
жоғары оқушылар сабаққа тарту арқылы олар да өз ойларын ортаға
салады.
Сабақтың барысы:
Сабағыма 7 модульді қолданып
АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту
үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”,
“Оқытуды басқару және көшбасшылық” және «Кім
жылдам?», «Миға шабуыл», «Топтастыру», «Ойлан тап»,Эссе әдістерін
пайдаландым. Үй
тапсырмасын сұрау және өткен материалдарды қайталауға
«Қайталау–оқу айнасы» әр түрлі деңгейдегі
сұрақтар қойдым. Оқушылар бір-біріне сұрақтар арқылы оқушылардың
кезекпен жауап беруі сұралады. Постермен өткен тақырыпты
қорғау
Жаңа материалмен жұмысты оқушыларды топтарға бөлу
арқылы өткіздім. Жәнеде оқушылармен топтық, жұптық, жекелеме
жұмыстар жүргіздім. Әр
топқа жаңа тақырып төңірегінде тапсырмалар тараттым, әр топ өз
беттерінше ақылдасып, нәтижесінде топтаса отырып ортақ жауап
табады, сол арқылы тақырыптың мағанасын ашады. Тарау бойынша
білімдерін жинақтау үшін әр топқа тақырып төңірегінде шағын әңгіме
жазу тапсырылады. Әр топ өзара тақырыпқа қатысты шағын әңгіме жаза
отырып өз ойларын жинақтайы ортаға шығып әңгімелерін
оқиды
Түбір сөздер: Ауыл Шаруашылық Егіншілік
Аңшылық
Қорыта келе «Қазақтың дәстүрлі шаруашылығы»
тақырыбында өткізілген сабағымда оқушылар өздерін еркін сезініп,
пікір алмасып, білімдерін толықтырып, дарынды оқушылар қабілеті
төмен оқушыларға көмектерін ұсынды. Өздерінің отбасына деген
құрметі мен махаббаты артты деп ойлаймын. Тақырыбым отбасы жайында
болғандықтан оқушылар сабаққа ерекше ынтамен, қызығушылықпен
қатысып отырды.
Кемшіліктер: оқушылар бағалау кезеңінде артығырақ бағалаулары
байқалды.