|
Бөлім: |
«Қазақтың Қанышы» |
|||||||||
|
Сынып: |
10-сынып |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
М.Сәрсеке «Қазақтың Қанышы» роман-эссе «Сібір шамшырағы» бөлімі |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау; 10.3.2.1 көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына баға беру; |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
-көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтап, даралайды; -көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына баға береді; |
|||||||||
|
Ресурстар |
10-сыныпқа арналған «Қазақ әдебиеті» оқулығы, «Мектеп» баспасы. https://adebiportal.kz/web/viewer.php?file=/upload/iblock/ec0/ec0412874eaba5bb818c2105b169919c.pdf&ln=kz М.Сәрсеке «Қаныш Сәтбаев» роман-эссе |
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
|||||||
|
Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру |
І.Миға шабуыл 1.Қ. Сәтбаев туралы не
білесіңдер? «Шын немесе жалған» әдісі арқылы өздерін тексеру
Дескриптор -ақпараттардың шын немесе жалған екенін анықтайды; |
Сұрақтарға жауап береді.Тақырыпты ашады Оқушылар өздерін тексереді |
ҚБ: өз ойын дұрыс мағынада білдіріп,талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
|||||||
|
Жаңа білім Кері байланыс Үйге тапсырма |
1.Мағынаны ашу 1) Технология институты Почтамт пен Бульвар көшелерінің өзара түйіскен тұсына орналасқан. Почтамт көшесі қа ламен қойындасып жатқан тақиядай дөңгелек төбенің етегінен ұшар басына дейін созылады. Университет те, институт та сол төбенің қала жақ іргесінде, бір-біріне иық тіресе іргелес тұрғызылған ғимараттар. Екеуі де Том губерниясы ғана емес, ұлан-байтақ Сібір өлкесі мен Қазақстандағы бетке ұстар жоғары оқу орындары. Сол үшін де зиялы қауым Том өзенінің жағасында ірге тепкен бұл қаланы ХІХ ғасырда-ақ «Сібірдегі шамшырақ» атаған. Кейде тіпті ескі грек жұртының атақты ғылым ордасына теңеп, «Сібірдің Афинасы» деп те құрметтеген.
2) Жинақтау- әдеби тип жасау әрекеті.
Көркем шығармадағы жинақтау-тип,
даралау-мінез. (З.Қабдолов) 1-тапсырма Концептуалдық кесте
Дескриптор -кейіпкер мінезі мен іс әрекетін анықтайды; -тілдік қолданыстар арқылы дәлелдейді;
Естеліктер сыр шертеді: 1.Н.Е Алексеев естелігі (үзінді) 2. Ә.Х Марқұлан естелігі (үзінді) 3. В.А Хахлов естелігі (үзінді)
2-тапсырма
В.И Шумилевтың дара мінездерін анықтау «Аяқталмаған сөйлем» әдісі бойынша кері байланыс алынады Мен бүгін білдім... Мен бүгін сезіндім... Мен келесі сабақта білгім келеді ...
Бөлімнің өн бойындағы кейіпкерлер бейнесін ашу |
Оқушылар бөлім неге «Сібір шамшырағы» деп аталатындығы жөнінде түсінік алады.
Түсінік алады
Кестені толтырады
Кейіпкер мінезіндегі даралықты естеліктер арқылы ұғынады
Тапсырмаларды орындайды, дәлелдейді
Кері байланыс береді
|
«Бір-біріңді бағала»
|
|||||||
![]()
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Қазақтың Қанышы" роман-эссе. "Сібір шамшырағы" бөлімі
"Қазақтың Қанышы" роман-эссе. "Сібір шамшырағы" бөлімі
|
Бөлім: |
«Қазақтың Қанышы» |
|||||||||
|
Сынып: |
10-сынып |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
М.Сәрсеке «Қазақтың Қанышы» роман-эссе «Сібір шамшырағы» бөлімі |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау; 10.3.2.1 көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына баға беру; |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
-көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтап, даралайды; -көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына баға береді; |
|||||||||
|
Ресурстар |
10-сыныпқа арналған «Қазақ әдебиеті» оқулығы, «Мектеп» баспасы. https://adebiportal.kz/web/viewer.php?file=/upload/iblock/ec0/ec0412874eaba5bb818c2105b169919c.pdf&ln=kz М.Сәрсеке «Қаныш Сәтбаев» роман-эссе |
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
|||||||
|
Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру |
І.Миға шабуыл 1.Қ. Сәтбаев туралы не
білесіңдер? «Шын немесе жалған» әдісі арқылы өздерін тексеру
Дескриптор -ақпараттардың шын немесе жалған екенін анықтайды; |
Сұрақтарға жауап береді.Тақырыпты ашады Оқушылар өздерін тексереді |
ҚБ: өз ойын дұрыс мағынада білдіріп,талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
|||||||
|
Жаңа білім Кері байланыс Үйге тапсырма |
1.Мағынаны ашу 1) Технология институты Почтамт пен Бульвар көшелерінің өзара түйіскен тұсына орналасқан. Почтамт көшесі қа ламен қойындасып жатқан тақиядай дөңгелек төбенің етегінен ұшар басына дейін созылады. Университет те, институт та сол төбенің қала жақ іргесінде, бір-біріне иық тіресе іргелес тұрғызылған ғимараттар. Екеуі де Том губерниясы ғана емес, ұлан-байтақ Сібір өлкесі мен Қазақстандағы бетке ұстар жоғары оқу орындары. Сол үшін де зиялы қауым Том өзенінің жағасында ірге тепкен бұл қаланы ХІХ ғасырда-ақ «Сібірдегі шамшырақ» атаған. Кейде тіпті ескі грек жұртының атақты ғылым ордасына теңеп, «Сібірдің Афинасы» деп те құрметтеген.
2) Жинақтау- әдеби тип жасау әрекеті.
Көркем шығармадағы жинақтау-тип,
даралау-мінез. (З.Қабдолов) 1-тапсырма Концептуалдық кесте
Дескриптор -кейіпкер мінезі мен іс әрекетін анықтайды; -тілдік қолданыстар арқылы дәлелдейді;
Естеліктер сыр шертеді: 1.Н.Е Алексеев естелігі (үзінді) 2. Ә.Х Марқұлан естелігі (үзінді) 3. В.А Хахлов естелігі (үзінді)
2-тапсырма
В.И Шумилевтың дара мінездерін анықтау «Аяқталмаған сөйлем» әдісі бойынша кері байланыс алынады Мен бүгін білдім... Мен бүгін сезіндім... Мен келесі сабақта білгім келеді ...
Бөлімнің өн бойындағы кейіпкерлер бейнесін ашу |
Оқушылар бөлім неге «Сібір шамшырағы» деп аталатындығы жөнінде түсінік алады.
Түсінік алады
Кестені толтырады
Кейіпкер мінезіндегі даралықты естеліктер арқылы ұғынады
Тапсырмаларды орындайды, дәлелдейді
Кері байланыс береді
|
«Бір-біріңді бағала»
|
|||||||
![]()
шағым қалдыра аласыз













