Қазақтың салт-дәстүрлері 5-сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Қазақтың салт-дәстүрлері 5-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаңартылған бағдарлама бойынша жасалған қысқа мерзімді жоспар
Материалдың қысқаша нұсқасы

Сабақ: Қазақ халқының салт-дәстүрлері

Мектеп: «№1 Абай атындағы жалпы білім беретін мектеп» КММ


Күні:


Мұғалімнің аты-жөні:


Сынып: 5


Қатысқандар:

Қатыспағандар:


Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

5Т/А1.Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау.


5.ӘТН1. Қазақ тілінің дыбыстар жүйесін , үндестік заңын, емлелік

ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазу.


Сабақ мақсаттары

көмекші құралдар арқылы тақырыпты болжайды.

берілген материалдар бойынша жинақы мәтін жазады.

сөздердің айтылуы мен жазылуындағы айырмашылықты түсіндіреді


Бағалау критерийі







- суреттерге қарап болжам жасайды;

- жұбымен ақылдаса отырып, тірек сөздерді пайдаланып тақырыпқа сай мәтін құрайды

- мәтіннен айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді табады;


Тілдік мақсат

берілген материалдар бойынша жинақы мәтін жазады.


Жоспар

сөздердің айтылуы мен жазылуындағы айырмашылықты түсіндіреді.

Жоспарланған

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Басы

10мин

Ой шақыру. Ынтымақтастық атмосферасын құру. «Көңіл күй» тренингін жүргізу.

Топқа бөлу. Әр оқушыға қағаз қиындыларын беріліп, суретті толық құрастырып шығуға нұсқау беріледі.


Т. Ойтүрткі.«Жуан және жіңішке сұрақтар» сызбасы арқылы әр топ сұрақтарын оқып, жауап алады. Отбасылық дәстүрлер туралы берілген үй тапсырмасы сұралады

1. «Тойбастар» жыры қай кезде айтылады?

2. Сәбилік ғұрып жырларына қандай жырлар жатады?

3.Үйлену тойында айтылатын қандай жырларды білесің?


Оқушылар бір-бірімен қол алысып амандасады.

Суреттер бойынша 4 топқа бөлінеді. (бесік,сырға,ала жіп пен қайшы). Әр оқушы бөліктерді құрастырады, сипаттайды.


Үй тапсырмасын тексереді. Кемшіліктерді анықтайды, түзетеді, бағалайды, түгендейді.







ҚБ (ауызша) Графикалық.



Суреттер, үлестірме қағаздар.

Смайликтер



Ортасы

25мин

Ұ.Тыңдалым.1-тапсырма. Тыңдалым 1-тапсырма.

Сауын алу. «Ердің күйін сұрама, жұрттан сауын сауған соң» (ел аузынан). Бұрын кедейлер мен малы аз адамдар ауқатты байлар мен жақын ағайындарынан сүтін пайдалану үшін «сауынға» деп құлынды бие немесе бұзаулы сиыр, кейде бірнеше қой,ешкіні де белгілі бір уақытқа сұрап алатын.Сауынға алған малдың сүтін, май, қаймағын пайдаланып,қысқа құрт, ірімшігін дайындайды. Сауын тәртібі бойынша алған адам малдың күйін төмендетпей және оның төлін де мезгілінде аман әкеп тапсыруға кепілдік береді.Шығын болса, сөз айтпай төлейді.Сауын алудың ереже, тәртібі осындай, оған ешкім дау айта алмайды.Ертеректе кедейлер байлардан сауын алып күн көрген. Әдет бойынша малы бар адамдар сауын беруге міндетті болған.Бұған ел ағалары мен ақсақалдары араласып, ауқатты кісілерді осылай жәрдемге шақырып,ықпал етіп отырған.Бұл да қазаққа біткен қайырымдылық қасиеттің бір көрінісі екені анық.


1.Қазақ дәстүрінде қайырымдылық қалай жүзеге асқан деп ойлайсыңдар?

2.Қарамен берілген сөздердің айтылуы мен жазылуында қандай айырмашылықтар бар? Үндестік заңы сақталған ба?

3.Мәтіндегі негізгі ақпаратты беріп тұрған сөздер қайсы?


Айтылуы Жазылуы

Ердің гүйі Ердің күйі

Сұраб алатын Сұрап алатын


САУЫН АЛУ ҚАЗАҚҚА БІТКЕН ҚАЙЫРЫМДЫЛЫҚ ҚАСИЕТТІҢ

БІР КӨРІНІСІ

Бүгінгі қоғамдағы әлеуметтік мәселелермен байланыстыра отырып,қазіргі уақытта асарлатып, баспанасыз адамдарға жылу жинау арқылы көптің көмегімен қолғабыс етіп жүрген қандай қоғамдық қорларды білеміз?

«Қарекет» қоғамдық қоры т.б

«Лексикалық қоржын» жаңа сөздермен танысу.

Сауын,жылу жинау,асар,ашамайға мінгізу т,б.


«АССОСИАЦИЯ» әдісі


Мына бейненің орнына тақырыптың өн бойын ашатын ,барлық салт- дәстүр қамтылатын сурет қоярсың.


Бағалау критерийі

Тапсырма

Дескриптор

Білім алушы

Мәтіннің мазмұнына қатысты ақпаратты анықтайды, көтерілген мәселені ажыратады, суреттер желісі бойынша әңгіме құрастырады


1


Тақырып туралы мәліметтерді біледі, болжайды


2




Қажетті сөздерді сәйкестендіріп қолданады



Сурет желісі бойынша болжай отырып мәтін құрастырады


Сөздерді дұрыс қолданып сөйлем құрастыра алады.



«Кір жайғыш» әдісін жүргізу арқылы жаңа тақырып бойынша білімдерін тиянақтау.

БББбБ



Мәтінді тыңдайды, мұғалім қандай сөздерге екпін түсіріп оқығанына мән береді.

Жаңа сөздермен танысып, сөйлем құрайды.

Топта талқылап, сұрақтар әзірлейді. Ақпарат жинайды.

Сұрақтарға жауап береді, сөздердің жазылуы мен айтылуына сипаттама береді.

Салтты өткізудің нұсқаулығын жасайды.

Оқушылар өздерін бағалап болғаннан кейін, қорытынды бағаны қою.




ҚБ. Өзін-өзі бағалау.«Жеке журнал» әдісі бойынша өз жетістіктерін бағалап, бағаларын қояды.



Флипчат , маркер


Кері байланыс

«Жемістер себеті» әдісі

3 минут

«Жемістер себеті» әдісін қолдану



Қызыл, сары, жасыл жемістер арқылы кері дизайн.







































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
08.01.2023
268
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі