Ұзақ мерзімді
жоспардың тарауы:6.1 А VІ-ІХ ғасырлардағы
Қазақстан.
Мектеп:.
Мұғалімнің
аты-жөні:
Қатысқандар: 25
Қатыспағандар:0
Күні:19.05.2017ж
Сынып : 6
«А
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Қимақтарда қалалық
мәдениетінің дамуын қандай деректер
дәлелдейді?
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
6.4.2.1.Ұлы Жібек
жолының қала мәдениетінің дамуына әсерін
анықтау.
6.4.1.1 Көшпелілер мен
отырықшылар арасындағы өзара экономикалық байланыстарын
анықтау.
|
Сабақтың
мақсаты:
|
Барлық
оқушылар:Ұлы Жібек жолының қала
мәдениетінің дамуына әсерін анықтайды, қимақтардың қалалық
мәдениетінің дамуының негізгі ерекшеліктерін
түсінеді.
Басым
бөлігі:Көшпелілер мен отырықшылар
арасындағы өзара экономикалық байлыныстарын
анықтайды.
Кейбір
оқушылар:Қала мәдениетінің дамуына
әсер етуші факторларды талдап, дәлел
келтіреді.
|
Бағалау
критерийі
|
Көшпелілер мен
отырықшылар арасындағы өзара экономикалық байлыныстарын анықтап,
ескерткіштердің жаңа түрлері туралы , олардың қашан пайда болып,
жойылып кету себептері туралы
біледі.(білу,
түсіну)
Қимақтардың қалалық
мәдениетінің дамуының негізгі ерекшеліктерін ажыратады.
(талдау)
|
Тілдік
мақсат:
|
Негізгі
сөздер: «қала» «қала
мәдениеті»
Талқылауға
арналған тармақтар
«Бірін- бірі
оқыту» әдісі арқылы кезекпен мұғалім
рөліне еніп сұрақ-жауап, пікірталас арқылы әңгімелейді,
түсіндіреді.
( тыңдалым, оқылым ,
айтылым)
Жазылым бойынша
ұсыныстар.
«Пирамида
құру» әдісі арқылы мәтінді жеке
оқып, жұптарға бірігіп талдап, өзінің идеяларын, картадан қимақ
қалаларын анықтап постерге түсіреді.
(жазылым)
|
Құндылықтарға
баулу:
|
-
ұлттық құндылықтарды
бағалау;
-
сын тұрғысынан ойлау
арқылы қарым-қатынас жасау қабілетін
арттыру;
-
тарихтың, мәдениет
пен тілдің біртұтастығы дағдыларын
қалыптастыру;
өмір бойы оқуға дайын
болу.
|
Пәнаралық
байланыс:
|
география
|
Тақырып бойынша
алдыңғы бөлім:
7
минут
|
6.3.1.2
VІ-ІХ Қазақстанның ортағасырлар
тарихында Оғыз мемлекетінің алатын орны
қандай?
«Ақпарат
жинау» әдісі. Оқушылар қосымша
материалдар арқылы Оғыз мемлекетінің құрылуын
зерттейді, саяси жағдайын
талқылайды шаруашылықтың қандай
түрлерінің дамығандығын анықтайды.
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері.
|
Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
5
мин
|
Оқушылар мен
сәлемдесу, түгендеу, топқа
бөлу.
«Мазайка» әдісі
бойынша топқа бөлу
1-топ- «Зерттеу»
тобы
2-топ- «Талдау»
тобы
3-топ- «Дәлелдеу»
тобы
«Миға
шабуыл»
әдісін қолданып оқушылардың «қала»,
«қала мәдениеті» тақырыптары аясында ойларын
анықтау.
2.«Даулы
сұрақ» Қала мәдениетінің дамуына
қандай факторлар әсер етті?
|
Қима
қағаздар.
Кескін карта
,карта
|
Сабақтың
ортасы:
20
минут
|
Қимақ қалалары
туралы басқа авторлардың деректерін тауып ,қосымша мәліметтер
беремін (қала суреттері)
Қимақ
қалалары.
Қимақтар туралы
деректі фильм көрсетемін.
« Ойлан Жұптас
Бөліс» әдісі.
Әр топқа бірдей
деректермен жұмыс жасауға тапсырма береміз. Берілген деректерден
барынша ақпарат алып, оны талдап, қорытынды
шығарады.
1-топ- «Зерттеу»
тобы-берілген деректі
анықтайды.
2-топ- «Талдау»
тобы-мәдениеті дамыған қалаларды картадан тауып ,кескін картаға
түсіреді.
3-топ- «Дәлелдеу»
тобы-Қалалардың әлемдік өркениеттегі орнын
дәлелдейді.
«Балық қаңқасы»
әдісі. Осы әдіс арқылы сабақты қорытындылап
шығамын.
|
Слайд
АКТ
Интербелсенді
тақта
www.youtube.com/watch?v=pRPcNJV8Lig
Электрондық
оқулықтар.
Видео
фильм.
Слайд
АКТ
Интербелсенді
тақта
Постер, кескін карта ,
суреттер
Балық қаңқасының
суреттері.
|
Сабақтың
соңы
10
минут
|
Сабақты бекітуге
арналған тапсырма.
Сабақ барысында
смайликтер тарату арқылы бағалаймын.
1-тапсырма
Кері байланыс А-Ж
әдісі.
Төмендегі
сөйлемдердің «Ақиқат»не «Жалған» екенін ажыратыңыз (А/Ж) (топпен
жұмыс)
Қалалардың құрлыс жүйесі 4
бөліктен жасалған.
|
|
Қалалар санының өсуі сауданың
жандануына үлкен әсерін
тигізді.
|
|
Махмуд Қашқаридың еңбегінде
Испиджап қаласы Сайрам деп
аталды?
|
|
ІХ-Х ғасырларда Жетісудың
солтүстік шығысында 15 қала болған.Бізге ҮІ ІХ ғасырларда түрік
тайпаларының қалалар мен кенттері жер болып кеткен қиранды төбелер
түрінде жеткен.
|
|
2.«Тарихи
домино» әдісі (топпен
жұмыс)
Барлық оқушылар
карточкадағы сұрақтарға жауап
береді.
|
Смайликтер
|
Саралау-Сіз
қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға
қарағанда қаблетті оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
|
Бағалау-Сіз
оқушыларды материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық жане
қауіпсіздік техникасын
сақтау.
|
Оқушылардың
барлығы: Сабақ барысында слайд, видеоны
көру арқылы қимақтар туралы түсінеді.
Басым
көпшілігі:
«Балық
қаңқасы» әдісі арқылы қимақтар қоғамын
толық анықтайды.
Кейбір
оқушылар:
«Ойлан. Жұптас.Бөліс»
әдісі арқылы қимақтардың мекендеген
аумағын картадан көрсетеді, талдайды,
қалалардың әлемдік
өркениеттегі орнын
дәлелдейді.
|
Кері байланыс А-Ж
әдісі.
Сөйлемдердің
«Ақиқат»не «Жалған» екенін
ажыратады.
«Тарихи
домино» әдісі (топпен жұмыс) Барлық
оқушылар карточкадағы сұрақтарға жауап
береді.
|
*Сабақта тәртіпті, мұқият, абай
болу.
*Мұғалімнің нұсқаулықтарын
орындау
*Санитарлық нормаларға сәйкес
қауіпсіздік
ережелерін ұстану.
*АКТ-ны қолдану ережелерін
ұстану.
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақты өткізуін өзіме ұнады
ма?
Мен оқушыларды сабаққа белсене қатысуын ынталандыра алдым
ба?
Сабағымды одан әрі жандандыру үшін қандай өзгерістер
енгізуім қажет?
|
Сабағымның мақсаты нақты қойылып, құрлымы жүйелі және де
АКТ ны тиімді пайдаланғандықтан сабақ өзіме де балаларға да
ұнады.
Сабақта жаңа қызықты әдіс-тәсілдерді тиімді , қолжетімді
пайдалану арқылы оқушылардың ынтасы
артты.
АКТ толық меңгеруім қажет, жаңа әдіс тәсілдер жайлы
білімімді толықтыруым қажет.
|