Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Қмж
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сыздыкова Замира Агатаевна қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
-
Т1 Бөлім:Сүйіспеншілік пен достық.Морфология
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні: Сыздыкова З.А.
Сынып: 7
Қатысқан оқушы саны:
Қатыспаған оқушы саны:
Сабақтың тақырыбы
Дос таңдай білу. Есімше
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
7.2.6.1 оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, зерттеп оқу .
7.4.4.1 етістіктің есімше, көсемше түрлерін, тұйық етістікті тілдесім барысында қолдану
Сабақтың мақсаты
-
Тақырып бойынша мәтіннен комментарий жасайды,
-
зерттеп оқу арқылы мәтінге факті мен пікірді айта алады .
-
есімшелерді жазылым барысында қолданады.
ЕБҚ: Тақырыпқа сай суреттерді байланыстырып комментарий жасайды.
Бағалау критерийлері
- мәтіннен негізгі ақпаратты анықтай отырып, комментарий жасайды;
- зерттеп оқи отырып, есімшені қатыстырып,факті мен пікірді қолданады;
ЕБҚ(жазуда қиналады,ой түйіп,ауызша ойын жеткізуі жақсы): Тақырыпқа сай суреттерді байланыстырып комментарий жасайды
Ойлау дағдыларының деңгейлері
Қолдану,талдау
Сабақ барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Басы
1 мин
3 мин
4 мин
Ұйымдастыру кезеңі
1. Сәлемдесу
2. Түгендеу
Психалогиялық ахуал.
«Досқа тілек» әдісі.
«Өз жұбыңды тап» әдісі арқылы топқа бірігеді.
«Достық » тобы
«Жолдас » тобы
Баламен жолдас болсаң,
Бала боларсың
Жолдасы жоқ жігіттің-
Олжасы жоқ
Жолдасың бұзық болса,
Сенің түзіктігің қайсы?
Айрылмастас досыңа,
Қайрылмастай сөз айтпа
Босқа бергенше,
досқа бер
Ауыр сөз айтқан ,
дос емес
Үй тапсырмасын сұрау. «Мергендер» әдісі бойынша үй тапсырмасын пысық-таймын.
-
Мақал мен мәтелдің айырмашылығын айт.
-
Дос туралы мақал- мәтелдерді жатқа айту
Кері байланыс: «Мадақтау»
әдісі
Кезекші оқушылар туралы мәлімет береді
Оқушылар шеңберге тұрады, кезектесіп бір –біріне достық тілектер
айтады.
Дос және жолдас туралы мақал-мәтелдердің жалғасын табу арқылы топқа бірігеді
Шеңбер бойынша допты қағып алған оқушы үй тапсырмасы бойынша жауап береді
Мұғалімнің тарапынан мақтау, мадақтау арқылы бағалау
Оқушылардың сабақ барысындағы көңіл-күйін ескере отырып,өз бетінше ойлануына , оқушылардың уәжін арттыру үшін «Мадақтау» әдісін қолдандым.
Плакатта А.Байтұрсыновтың сөзі жазылады
Мақал- мәтелдер жазылған қағаз қиындылары
Негізгі бөлім
10 мин
7 мин
5 мин
5 мин
5 мин
Жеке жұмыс
1-тапсырма. «Құнды пікір»
әдісі
Мәтінді оқып, мәтіннен негізгі ақпараттарды тауып,екі сөйлеммен комментарий жаса. Оқу сауаттылығы тапсырманың қиындық деңгейі : 3 деңгей (мәтінді оқып ой түйеді, қорытындылайды.)
ЕБҚ: «Суреттер сөйлейді» әдісі. Тақырыпқа сай суреттерді байланыстырып комментарий жаса.
Функционалдық сауаттылықтың түсіндіру компоненті бойынша
Топтық жұмыс
2- тапсырма
«Ізденім» әдісі
Зерттей оқылған мәтіннен есімшені қатыстырып
1 факті мен 1 пікір жаз.
«Жолдас» тобы (мәтінен 1пікір анықтап жазады)
«Достық» тобы ( 1 фактіні
анықтап жазады)
(Тапсырманың орындау барысын ескере отырып, қолдау көрсетемін.)
Жұптық жұмыс.
3-тапсырма. «Сенімді дос» әдісі
Тақырып бойынша өз ойыңнан кестеге факті мен пікір жаз.
Факт
Пікір
Саралау тапсырмасы
Қабілетті оқушыға «Дарынды» тәсілін қолдана отырып, қосым-
ша тапсырма беремін.
-
Автордың көтерген мәселесін фактімен дәлелдеп жаз.
ЕБҚ: «Жалғасын тап» әдісі
-
Берілген етістіктерге есімшенің жұрнақтарын жалғап айт.
Етістіктер
Есімше жұрнақтары
Бол, ал, отыр, кел, жаз
-ар, -ер,-р;
-мақ,-мек,-пақ,-пек;
-ған ,-ген,-қан,-кен;
-атын,-етін,-йтын-йтін;
Тапсырманы орындау барысында, қиналған оқушыларға
белсенді оқушылар көмек қолын созу арқылы саралау жүзеге асырылады
Оқушылар мәтінді оқып,екі сөйлеммен комментарий жасайды.
ЕБҚ: Тақырыпқа сай суреттерді байланыстырып комментарий жасайды.
Берілген мәтінді зерттей оқу арқылы тақырып бойынша есімшені қатыстырып
1 факті мен 1 пікір жазады.
Оқушының болжамды жауаптары
Пікір:1. Дұрыс дос таңдай білу — өмірлік мақсаттардың бірі
Факт: ақын Мұқағали Мақатаев:
"Достыққа жүрмін, достыққа жүрмін құмартып,
Өлгелі жүрмін өзіме-өзім мін артыпТақырып бойынша өз ойынан кестеге факті мен пікір жазады.
ЕБҚ:
Берілген етістіктерге есімшенің жұрнақтарын жалғап айтады.
Дескриптор:
Мәтіннен негізгі ақпараттарды анықтай отырып, комментарий жасай алады. Кері байланыс: «Екі дұрыс , бір бұрыс» әдісі бойынша мұғалім тарапынан бағалаймын.
Дескриптор:
Зерттей оқылған мәтіннен есімшені қатыстырып
1 факті мен 1 пікірді анықтап жазады.
Кері байланыс.
« Сыншыл дос» әдісі арқылы топ бірін-бірі баға-лайды.
Дескриптор:
Тақырып бойынша өз ойынан кестеге факті мен пікір жазады .Кері байланыс: «Ашық микрофон» әдісі арқылы жұп бірін-бірі бағалайды.
ЕБҚ:Мұғалім тарапынан «Бес саусақ» әдісі арқылы бағалаймын
https://surak.baribar.kz/124633/
суретке сілтеме:https://faktiler.kz/dos-dostyk-turaly-shygarma/
https://mail.kz/kz/news/interesting/dostykka-adaldyk-kerek
https://surak.baribar.kz/124633/
https://surak.baribar.kz/124633/
Соңы
5 мин
Үйге тапсырма: «Жолдасы көптің олжасы көп» тақырыбында 30 сөзден тұратын мәтін жаз.
Рефлексия
«Машина әйнегі» әдісі. Мұғалім оқушылардан олардың машиналарының әйнегі «таза», «айғыз», «кір» ме екендігін сұрайды.Көрсетілген әрекет арқылы оқушылардың тақырыпты қаншалықты меңгергенін анықтауға болады.
-
Ресурстар
Сабақтың басы.Плакаттағы сөз: Сөз көңілге сипат жағының көркемдігімен,мағына жағының күштілігімен жағады.
(А.Байтұрсынов)