Материалдар / ҚМЖ. Кірістірілген функция

ҚМЖ. Кірістірілген функция

Материал туралы қысқаша түсінік
8.2.2.3 электрондық кестелерді қолдануарқылы есептерді шешу үшін кірістірілген функцияларды пайдалану
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
16 Қараша 2024
74
0 рет жүктелген
700 ₸
Бүгін алсаңыз
+35 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +35 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Тексерілді:

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

Электрондық кестелердегі ақпаратты өңдеу

Педагогтің аты-жөні

Г.Бейсеева

Күні:

 18.11.2024 ж

Сынып:8а,ә,б

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Кірістірілген функция

Сабақтың мақсаты

8.2.2.3 электрондық кестелерді қолдану арқылы есептерді шешу

үшін кірістірілген функцияларды пайдалану;

Сабақтың мақсаты

  • Электрондық кестелерде кірістірілген функциялардың әрқайсысының маңыздылығын түсіндіру.

  • Кірістірілген функцияларды қолданып қарапайым есептерді шешу жолдарын көрсету.

  • Есептеу дағдыларын дамыту және оларды практикада қолдану.

Құндылықтарға баулу

«Әділдік және жауапкершілік» әрбір оқушының жұмысына объективті баға беру және жауапкершілікпен қарауға ынталандыру.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен сәлемдесу және белгілеу.

2. Сыныпта психологиялық қолайлы атмосфераны қалыптастыру. "Көтеріңкі көңіл-күй" тренингі. Оқушылар әр партада бір-біріне жақсы тілектер айтады.

3. Үй тапсырмасын тексеру

Өткен сабақты қайталау.

Миға шабуыл. Өткен сабақ материалдары бойынша сұрақтар:

Оқушылар нысанаға "оқ жаудырады" және олар тиген сұраққа жауап береді:

1. Сілтеме дегеніміз не?

2. Сілтемелердің қандай түрлерін білесіз? Тізім

3. Абсолютті сілтемелерді қолдануға қандай мысалдар келтіруге болады?

4. Салыстырмалы сілтемелерді қолдануға қандай мысалдар келтіруге болады?

5. Екі файлды абсолютті және салыстырмалы сілтемелер арқылы қалай байланыстыруға болады?

6. Сілтемелер арқылы екі файлды байланыстыратын алгоритм қандай қадамдардан тұрады?

Оқушылар мұғаліммен амандасады





Сұрақтарға жауап береді


Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай

1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады

Презентация

Оқулық

Жұмыс дәптері

Компьютер




Сабақтың ортасы


Жаңа материалды меңгеру:

Оқулықпен жұмыс. Мұғалім оқушыларды жаңа материалдармен таныстырады. Барлығы бірге талдайды. Мұғалім бейнежазбаны, презентацияны, флипчартты пайдалана алады.

Оқушылар оқулықтағы ақпаратпен танысады, жазбаны дәптерге жазады.

Оқушылар тапсырмаларды жұпта орындайды:

1-Тапсырма. Математикалық, логикалық, статистикалық функцияларды "Кластер" әдісімен жіктеңіз. Математикалық, логикалық, статистикалық функциялардың айырмашылықтарын салыстырыңыз.

Сергіту сәті

Білімді бекіту:

1-тапсырма. Жеке жұмыс.

Анықтамаларды жаз:

Функция____________________________________________________________________________________

Функция аргументі-________________________

_____________________________________________

2-тапсырма. «Функция шебері» терезесінің элементтерін жаз:


1)

3)

5)

2)

4)


3-тапсырма. Excel программасында функциялардың төмендегідей категориялары бар:

1)

7)

2)

8)

3)

9)

4)

10)

5)

11)

6)

12)


4-тапсырма. MS Excel ұяшықта қате болса, формуланы дұрыс анықтай алмайды. Сәйкестікті орнат:

5-тапсырма. «Санды зерттеу» практикалық жұмысы: Бес таңбалы сан берілген:54289. Төмендегі функциялар пайдаланып, кестені толтыр:

С3 ұяшығы: =Cтепень(54289;2);

С4 ұяшығы:= КОРЕНЬ (54289);

С5 ұяшығы: =СУММ(5; 4; 2; 8; 9);

С6 ұяшығы: = МИН (5; 4; 2; 8; 9);

С4 ұяшығы: =СУММ(5; 4; 2; 8; 9);

С6 ұяшығы: = СРЗНАЧ (5; 4; 2; 8; 9)

Мұғалімнің ақпаратын тыңдайды




Тапсырманы орындайды








Көз жаттығуларын орындайды

Тапсырмаларды орындайды

Дескриптор:

- Функция, функция аргументі анықтамаларын жазады;


Дескриптор:

- теезе элементтерін жазады;







Дескриптор:

- кестені толтырады;










Дескриптор:

- сәйкестікті белгілейді;








Дескриптор:

- практикалық жұмысты орындайды


Мұғалім ауызша бағалауды қолданады: Керемет! Жарайсың! Жақсы! Талпын!














2 балл






2 балл










2 балл









2 балл










2 балл










Презентация,


оқулық Компьютер

















Компьютер



Жұмыс парағы, оқулық


Сабақтың соңы


Үй тапсырмасы.

Күнделікті және апталық газет сатудан түскен кірісті есептеңіз. Абсолютті және салыстырмалы сілтемелер қалай қолданылатынына назар аударыңыз.

Сабақты қорытындылау:

Үй тапсырмасын жазады






Оқушылардың әрқайсысы өз жұмысын бағалайды.


Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай

1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады

Білім класс


Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ