Ұзақмерзімді жоспардың
тарауы: Практикалық программалау
|
Мектеп: І.Кеңесбаев атындағы жалпы білім
беретеін мектебі
|
Күні: 17.05.2024 жыл
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Г.Бейсеева
|
Сынып:8Ә
|
Қатысқандар: Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
§5.7. Олимпиадаға дайындық. Практикалық
тапсырмалар
|
Оқу мақсатты
|
8.3.1.1Python программалау
тілінде тапсырма модельдерін жасау
8.3.2.1 алгоритмнің трассировкасын жүзеге
асыру.
|
Сабақтың мақсаты
|
есептің шарты мен программа
кодын анықтау;
программа
трассировкасын анықтау;
программаны тестілеудің маңыздылығын
тұжырымдау.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі/Уақыты
|
Педагогтің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі:
1-10 мин.
|
Сәлемдесу, оқушыларды
түгендеу
І. Қызығушылықты ояту
«Арқаға сурет салу»
ойыны
Бұл
ойында барлық әрекетті үнсіз жасау керек. Оқушылар екі топқа
бөлініп, бірінің артынан екіншісі тұрып, сап түзейді. Мұғалім ең
артында тұрған оқушыларға бір заттың атауы жазылған қағаз ұсынады
(мәселен, алма, алмұрт, жүзім, гүл, кітап, ағаш, автомашина т.б).
Тапсырма: соңында тұрған оқушы үндемей, алдында тұрған оқушының
арқасына әлгі заттың суретін саусағымен салады. Арқасына сурет
салынған оқушы алдында тұрғанның арқасына өзінің арқасына салынған
затты салады. Суреттер салынып біткеннен кейін мұғалім соңғы
оқушыдан арқасына салынған заттың атын сұрап, оны қағазда
жазылғанмен салыстырады. /Бұл ойын оқушыларға жағымды көңіл күй
сыйлайды/.
|
Топтастыру:
|
Топтастыру: «The Hot»
программасы арқылы
оқушыларды екі топқа топтастыру. «Робот», «Қозғалыс»
деген атаулармен топтастырамын. Оқушылар өз топтарының атаулары
бойынша түсінік береді.
Мақсаты:
белсенді оқу, оқушының
мұғалімді мұқият тыңдап қана қоймай, белсенді жұмысқа тартылуын
көздейтін оқыту мен оқу әдістерінің бірі болғандықтан оқу
мақсаттарына қол жеткізуде оқушылардың қажеттіліктерін, қабілет
деңгейлері мен қызығушылығын ескере отырып топтастыру
жоспарланды.
Тиімділігі:
топтық жұмыста – бір-бірімен ой бөлісіп, пікірлесуге, өз ойын
ортаға салуға; жұптық жұмыста – ақылдасып, келісімге келуге,
өзгенің пікірін тыңдап, құрметтеуге; жеке жұмыста – өзіндік пікір
қалыптастырып, сын тұрғысынан ойлануына мүмкіндік
болады.
Саралау:
оқытудың қажеттілігіне
қарай топ құруда саралаудың «Жіктеу» тәсілі
қолданылады.
|
Қызығушылық-ты
ояту
Өткен сабақты
пысықтау
Миға шабуыл/
|
«Ыстық
орындық » әдісі
Миға шабуыл стратегиясы арқылы өткен сабақ
пен жаңа сабақты ұштастырып проблеманы бірге шешу
|
Оқушылар орындықта
отырған оқушыға өткен тақырыпқа байланысты сұрақтар қояды. Оқушы
тез жауап бермесе орындық ыстық күйіп қалады. Күйіп қалған жағдайда
екінші оқушы шығады.
Оқушылар берілген сұрақтар
бойынша пікірлерін еркін жеткізеді.
Есепті
шешу жолының алгоритмін табуда қандай
|
Қалыптастырушы бағалау
Мұғалім оқушыларды сабаққа
қатысу белсенділігі мен сұраққа жауап беру деңгейіне
қарай
«Қошеметтеу» әдісі арқылы
бағалайды.
|
Интерактивті тақта
Оқулық
Жұмыс
дәптерлері
Орындық. Оқытудың белсенді
әдістері
|
Сабақтың ортасы
Мағынаны тану/ 28 мин
|
«Әрқашан күн
сөнбесін!» ойыны
|
Тақтаға бұлт басқан күннің
суреті ілінеді, әр бұлтта тапсырмалар берілген. Оларды орындау
барысында күннің көзі ашылады.
№1- тапсырма. Салыстыру*.
А және В сандарының қайсының
цифрларының көбейтіндісі кіші
№2- тапсырма. Нөлге тең
*.
К және Р сандарының арасында
цифрларының ең болмағанда біреуі нөлге тең неше сан бар анықтаңдар.
(1≤К≤Р≤1000)
№3- тапсырма
Шарлар* Шарлар үшбұрыш тәрізді
орналасқан болып, бірінші қатарда – 1, екінші қатарда – 2, үшінші
қатарда – 3 және т.с.с
Егер N шар берілген болса осы шарлар көмегімен қанша қатар құруға
болады. Кіру файлы: бірінші қатарда бір ғана N натурал саны
берілген. (1<N<999).Шығу файлы : құруға болатын қатар саны
тұрады.
Іnput.txt
|
Output.txt
|
15
|
5
|
№4- тапсырма. Спортшы*
Спортшы В күннен кейін өтетін жүгіру жарысына дайындықты 1 -күні К
метр қашықтыққа жүгіруден бастады. Ол әр күні жүгіру қашықтығын М
пайызға арттырып отырса, ең соңғы дайындық күні ол қандай
қашықтыққа жүгіреді. Жауапты бүтін мәнге дейін жұықтап
бер.
Мысалы
|
Нәтиже
|
10 1000 10
|
2593
|
Дескриптор:
-
есептің шартын
анықтайды;
-
есептің алгоритмін
анықтайды;
-
программа коды мен
трассировкасын анықтайды
Программаны
тестілейді.
|
3 балл
3 балл
2 балл
2 балл
|
Интерактивті тақта
Оқулық
Жұмыс дәптерлері
Компьютер
|
Сабақтың соңы
Ой толғаныс Сабақты
бекіту/7мин
Кері байланыс:
Үй тапсырмасы
|
«Эссе» стратегиясы
«Смайликтер» әдісі.
|
Оқушылар тарау бойынша алған
білімдері туралы эссе жазады.
Оқушылар сабақтан алған
әсерлерін смайликтерді көрсету арқылы білдіреді
5-тапсырма. Сағатың соғуы.
(136-бет)
|
Өздерін-өзі
бағалайды
|
А4 парағы Смайликтер
|