Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
қмж Алып ер Тұңға 6 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сабақ жоспары
САБАҚ: 3 |
Мектеп: № 37 |
|||||||||||||
Бөлім: Туған жерім-аялы алтын бесігім Сабақтың тақырыбы: Алып ер Тұңғаны жоқтау жыры |
||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Альжанова Салтанат |
|||||||||||||
СЫНЫП: 6 |
Қатысқандар:12 |
Қатыспағандар: 0 |
||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
6 Т/Ж3 Әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау |
|||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлығы: Жырды оқи отырып, өлеңнен кейіпкерді сипаттайтын жолдарды табады. Көбісі: Жырды оқи отырып, кейіпкерді тек тұрғысынан талдайды. Кейбіреуі: Жырды оқи отырып, кейіпкерді тек тұрғысынан салыстыра отырып, бағалайды. |
|||||||||||||
Бағалау критерийі |
Әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттай алады. |
|||||||||||||
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: |
|||||||||||||
Әдеби туындыдан көнерген сөздерді табады. (бек, патша, афсана, нөкер,т.б) |
||||||||||||||
Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: |
||||||||||||||
Тұңға, опасыз дүние, түптеді, жоқтау т.б |
||||||||||||||
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: |
||||||||||||||
Алып ер Тұңға, опасыз дүние, заман өші, бөрідей ұлысып, жаға жыртысу, білімді батыр, жүрек жыртылар. |
||||||||||||||
Талқылауға арналған сұрақтар: |
||||||||||||||
Не себепті ......... деп ойлайсыз? Дүниені неге опасыз дейді? Жүрек неге жыртылады? Жұрт неге бөрідей шуласады? |
||||||||||||||
Неліктен ....... қолданды? |
||||||||||||||
Өлеңде қазақтың салт дәстүрінің жоқтауын неліктен қолданды? |
||||||||||||||
Құндылықтар |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы, салт дәстүрге құрмет |
|||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, тарих |
|||||||||||||
Алдыңғы оқу: |
Алып ер Тұңға жыры 6Т/Ж 1.Әдеби шығарманың сюжетін, жанрын, фабуласын анықтау. |
|||||||||||||
Жоспар |
||||||||||||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||
Басы 3 минут |
Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын орнату Топқа бөлу (Қазақтың тұрмыс салт жырлары арқылы топқа бөлу) Баланың өмірге келуіне байланысты туған жырлар, үйлену салтына байланысты туған жырлар, төрт түлік туралы жырлар) І топ ІІ топ ІІІ топ |
Қағаз қиындылары |
||||||||||||
Ортасы 25 минут |
Тапсырма 1 ТЖ «Идеяны біріктіру» әдісі Аудио арқылы Алып ер Тұңғаны жоқтау мәтінін тыңдап, өз ойларын айту арқылы, кейіпкерді сипаттайды.
Кері байланыс: «жылдам сұрақ» әдісі
Тапсырма 2 Ж «Конверт-сұрақ» әдісі арқылы төменде берілген сұрақтарға жауап жазып, кейіпкердің сипатын жазу) (4-5 сұрақ жазып, конвертке салыңыз (оқу мақсатына қарай). Әрбір оқушыда өзінікі болатындай етіп, бірнеше конверт дайындаңыз. Әрқайсысына екі минут беріңіз: оқушы стикерде атын және жауабын жазады; екі минут өткен соң конверт келесі оқушыға беріледі, осылай бұл 2-3 сұраққа барлығы жауап бергенше жүре береді. Стикерлерді жинап, бірнеше жауапты дауыстап оқыңыз (аттарын атаймын); сынып белгілі бір сұрақтың қаншалықты дұрыс болғанын талқылайды). Алып ер Тұңға кім болған? Қай ғасырда өмір сүрген? Тарихи тұлға екенін дәлелдейтін қатарды табыңыз Дүниені неге опасыз дейді? Жүрек неге жыртылады? Жұрт неге бөрідей шуласады? ҚБ: «ойлар ағыны» әдісі бойынша мұғалімнің бағалауы
Тапсырма 3 ЖЖ «Еркін жазу» әдісі Алып ер Тұңға, опасыз дүние, заман өші, бөрідей ұлысып, жаға жыртысу, білімді батыр, жүрек жыртылар. Берілген сөз тіркестерін пайдаланып, кейіпкерді сипаттап, шағын ойтолғау жаз.
Тапсырма 4 ТЖ «Өз миыңды суретте» стратегиясы арқылы оқушылар мидың суретін салып, сабақ кезінде меңгерген сөздерімен толтыру. Кері байланыс: Екі жұлдыз, бір тілек |
|
||||||||||||
Соңы 5 минут |
«Ашық микрофон» әдісі Сабақтан қандай әсер алдыңдар? Бүгінгі сабақта өзіңе не ұнады? |
Микрофон
|
||||||||||||
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс – Денсаулық жəне қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тəрбие элементі)
|
||||||||||||
Орындалу деңгейі қиынырақ тапсырмаларды құрастырамын және оқушыға сенің қолыңнан келеді деп сенім білдіремін. |
Әр оқушының әр берген жауабын ескерусіз қалдырмауға, мадақтауға, марапаттауға тырысамын. |
|
||||||||||||
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сəйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім жəне неге? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|||||||||||||
Сабаққа жоспарланған барлық мақсаттар мен міндеттер орындалды. Бүгін оқушылар Алып Ер Тұңғаның кім екенін, оны халқы қалай құрметтегенін және ол дүниеден өткенде халықтың қатты қайғырғанын білді. Сабақ жоғары деңгейде жақсы өтті. Жоспарланған тапсырмалар сәйкес болды және саралау іске асты. Уақытты тиімді пайдаландым. Сабақ жоспарыма ешқандай өзгеріс енгізбедім.
|
||||||||||||||
Қорытынды бағалау |
||||||||||||||
Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты) |
Бүгінгі сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе деп мен топқа бөліну мен «Конверт сұрақ» әдісін айтар едім. Себебі, оқушылар топқа қазақтың ұлттық тұрмыс- салт жырлары арқылы бөлінгенде өздерінің көп салт-дәстүрлерді білетіндерін көрсетті. Соның ішінде жоқтауды да білетін болып шықты. |
|||||||||||||
Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? |
Алып Ер Тұңға жайлы мәліметтер алдыңғы сынып оқулығына да берілгенде оқушылар ертерек, кеңірек танысқан болар еді.
|
|||||||||||||
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? |
|