Сабақ
басында:
Ширату. «Гүлмен тілек»
әдісі
Мақсаты:
Жағымды көңіл-күй мен ынытымақтастықты орнату мақсатында оқушылар
арнайы дайындалып келген гүлді алақандарына салып , бір-бір тілек
тілейді және гүлдің астына жазылған сөздер бойынша топқа
біріктіріледі.
I топ. Қыс
II топ. Күз.
III топ Көктем.
IVтоп Жаз.
Бүгінгі сабақтың оқу
мақсатын хабарлау:
Жыл
мезгілдеріне тән белгілерді білетін
боламыз.
(Ұ) Балалардың
назарын интербелсенді тақтаға аударамын. Интербелсенді тақта арқылы
"Жыл мезгілдері" жайында бейнефильмінен
көрсетіледі.
Тыңдалым
тапсырмасы.
1 – тапсырма
Алдыңғы біліммен кері байланыс. "Қар кесегі"
әдісі
Мақсаты: Өткен тақырыпты қайталау мақсатында әрбір топ
оқушылары басқа топтарға бағыттап парақта берілген суреттерді
лақтырады. Суреттермен кезек –кезек алмасып өз ойларымен
бөліседі.
-
Табиғатқа шыққанда
қандай ережелерді сақтау
керек?
-
Неше жыл мезгілі
бар?
Ауа райы дегеніміз
не?
Дескриптор
Сұрақтарға жауап береді;
Бір-бірімен ой бөліседі.
БК. Жыл
мезгілдерін біледі
Негіздеме: «Қар
кесегі» әдісі арқылы оқушылардың өз ойларын толық жеткізуге
үйретемін. Жыл мезгілдеріндегі табиғат құбылыстарын
үйретемін.
Саралау: Қарқыны жоғары оқушыларға жыл мезгілдерінің адам
өміріне маңызы жайында сұрақтар беремін.
ҚБ. «Көңілді смайликтер».
2 - тапсырма
«Болжау » әдісі
Мақсаты: Жаңа сабақ тақырыбын ашу мақсатында оқушылар
назарына жыл мезгілдерінің бейнеленген суреттер ұсынылады және сол
мезгілде болатын табиғат құбылыстарын кесте арқылы
анықтату.
Сөйлем
|
Күз
|
Қыс
|
Көктем
|
Жаз
|
Қар еріп, күн жылына
бастайды.
|
|
|
|
|
Күн
ыстық болады.
|
|
|
|
|
Жапырақтар сарғайып,
түседі.
|
|
|
|
|
Боран соғып, аяз
болады.
|
|
|
|
|
Дескриптор
Кесте толтырады;
Жыл
мезгіліндегі ауа райының қалай өзгеретінін
біледі.
БК. Ауа
райының ауысуын сипаттайды.
Негіздеме: Жаңа сабақтын тақырыбын ашу үшін жыл мезгілдері
бейнеленген суреттер ұсынамын, осыған байланысты оқушылар кесте
толтырады.
ҚБ.
«Бағдаршам».
.
(Ұ) Сергіту сәті. "Қазан
доп" ұлттық
ойыны.
3 - тапсырма
Оқулықпен жұмыс
Мақсаты: Оқулықпен жұмыс жасауға
дағдыландыру.
Өзін тұратын елді мекеннің ауа райын сипаттап
көр. Шартты белгілерді көрсетіп отырып.
Дескриптор
Шопа ауылының ауа райын
сипаттайды;
Кітапта берілген шартты белгілерді
пайдаланады.
БК. Ауа
райының ауысуын сипаттайды.
Негіздеме:
коммуникативтік тәсілдемеге негізделе отырып, оқушыларда оқылым
дағдыларын дамытамын.
ҚБ.
«Көңілді айналым».
4 - тапсырма
Тыңдалым алды
тапсырмасы.
«Тізбектеп оқыту» әдісі бойынша жаңа сөздермен
таныстыру.
Мақсаты: Оқушыларға жыл мезгілдерінің аттарын орысша және
ағылшынша үйрету.
Қыс
– зима – winter
Көктем – весна – spring
Жаз
– лето – summer
Күз
– осень - autumn
Дескриптор:
БК. Жыл
мезгілдерін бірнеше тілде айта алады.
Негіздеме: Қорытынды шығару және есте сақтау.
Оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін түйіндеу және реттеуге
назар аударылады
Саралау - "Диалог және қолдау көрсету" тәсілі
арқылы қолдауды қажет ететін оқушыларға диалог негізінде
қолдау көрсетемін, диалог аясында сындарлы кері байланыс
беремін.
ҚБ. «Баc бармақ» әдісі арқылы өзін-өзі
бағалау.
|