Пән: дүниетану
|
Мектеп: Шопа бастауыш
мектебі
|
Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
|
1.1.3.1 өз мекенжайын атау
және елді мекенінің географиялық орналасқан жерін
сипаттау
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
|
Мусатаева
А.Т.
|
Сынып:
1
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Мен қайда
тұрамын?
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
1.1.3.1. Өз мекен-жайын атау
және елді мекеннің географиялық орналасқан жерін
сипаттау.
|
Сабақтың
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар:Өз мекен-жайын
біледі Көптеген
оқушылар:Өз елді мекеннің географиялық
орналасқан жерін сипаттайды. Кейбір
оқушылар:
Өзі тұратын елді мекеннің
көрікті жерлерін әңгімелейді
|
Бағалау
критерийлері
|
Өзі тұратын мекен-жайын
айтады. Еліміздің қай бөлігінде тұратынын картадан көрсетеді.
Суреттер жайлы әңгімелейді.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Пәнге тән лексика мен
терминалогия: Географиялық орын, мекен жай. Диалог пен жазу үшін
пайдаланылатын сөздер мен тіркестер: - Өзің тұратын жер қайда
орналасқан? - Өз қалаңның (ауылыңның) көрнекі жерлерін,
ғимараттарын әңгімеле.
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Құрмет құндылығын
дарыту
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Жаратылыстану
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Слайд,суреттер
|
Бастапқы
білім
|
Қала туралы не білесің?Өзің
тұратын жердегі орталық көше қалай
аталады?.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
3
минут
5
минут
10
минут
|
Ширату
жаттығулары: Қайырымды
жүрекпен, Мейірімді
тілекпен, Ізгілікті
ниетпен Қамқор болып
өсемін. Ұжымдық
жұмыс.
«Артығын алып
таста» әдісі Сурет бойынша артығын
алып тастау керек.Жаңа сабақтың тақырыбы
анықталды.
Балалар бұл суреттерде не
артық?
Қалаған суреттерде не
байқадыңдар?
Бұл суреттерден қандай тұжырым
жасаймыз?
Жұптық жұмыс:Ізден тап
әдісі
Тапсырма:Еліміздің қай
бөлігінде тұратыныңды көрсет?
Бағалау
критерий
|
Дескриптор
|
Еліміздің қай бөлігінде
тұратының картадан
көрсетеді?
|
1.Картаны өзі
зерттейді.
2.Өз мекенің картаның қай
бөлігінде екенің
табады?
|
Қалыптастырушы бағалау:
Геометриялық фигуралар
|
Суреттер
|
Сабақтың
ортасы
5 мин
10
минут
|
Біле
жүр. Ш. Уалиханов туралы мәлімет
беру. Ш.Уалиханов кім? (балалардың жауаптарын тыңдап
толықтыру. Бұл – Шоқан
Уәлиханов.
Ол – көп саяхаттаған және
жүрген жерлерін картаға түсірген ғалым Көрікті жерлер – елді
мекендегі ең көрікті және ерекше
орындар Саралау
тәсілінің «Жіктеу »тәсілі арқылы
оқушыларды геометриялық фигуралар арқылы топқа
бөлемін. Топтық
жұмыс: 1-топ Өз мекен-жайыңды
ата. 2-топ Түсбағардың қызметін
анықта.
3-топ Өзіңді осы жерлердің
біріндемін деп ойла.Өз көргеніңді әңгімелеп
бер.
Дескриптар
1.Өз мекенжайын
айтады
2.Картадан өз елді мекенін
түсбағар арқылы анықтайды. Тауып
айтады.
3.Суреттерге қарап бірін
таңдайды.
Таңдаған суреті бойынша
әңгімелейді.
Қалыптастырушы бағалау:
Басбармақ
|
Ш.Уәлиханов
суреті
Суреттер,
слайд
Слайд,суреттер
|
Сабақтың
соңы 7
минут
5мин
|
Жұптық
жұмыс
Оқушыларды бағалауға тапсырма
беру
«Сыныптан шығу билеті»
әдісі
|
Карта деген
не?
|
|
Ш. Уалиханов
кім?
|
|
Ауылым
туралы
|
|
Өз қалам
туралы
|
|
Қалыптастырушы
бағалау:Смайликтер
«Жақсылық тамшылары»
әдісі
Тамшыларға өзі үйренгенің, бүгін білгенің
жазып бұлттарға іледі.
|
|
Сурет,слайд
|
Саралау-оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау-оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
|
1-топ Өз мекен жайын
ата. 2-топ Түсбағардың қызметін
анықта. 3-топӨзіңді осы жерлердің
біріндемін деп ойла.Өз көргеніңді әңгімелеп
бер.
|
«Басбармақ»
«Смайлик»
«Геометриялық
фигуралар»
|
-Қаламды досыңа ұшымен
ұсынба -Партада бойыңды тік ұста -Жазу жазғанда 25-30см
арақашықтықты сақта.
|