|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Тақырыбы: Екінші сыныпта
|
|
Мектебі:
|
|
|
оқимын. Мен сегіздемін.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Күні, айы:
|
|
|
|
|
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
|
|
2-
|
сынып
|
|
|
|
|
Сабаққа қатысқан
|
|
|
Сабаққа қатыспаған
|
|
|
|
|
|
|
|
оқушылар саны:
|
|
|
оқушылар саны:
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес
оқу
|
|
2.1.3.1 тыңдаған мəтінге мұғалімнің
көмегімен
|
|
мақсаты
|
|
|
|
|
|
иллюстрация/суреттер/сызбалар таңдау
жəне қарапайым
|
|
|
|
|
|
|
|
сұрақтарға жауап беру
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2.2.1.1 сөйлеу барысында алған
ақпарат бойынша сұраулы
|
|
|
|
|
|
|
|
сөйлем құрастыру үшін сөздер мен сөз
тіркестерін қолдану
|
|
|
|
|
|
|
|
2.4.1.1 заттың сынын білдіретін
сөздерді қолдана отырып,
|
|
|
|
|
|
|
|
берілген иллюстрация бойынша өзара
байланысқан сөйлем жазу
|
|
Сабақ мақсаты
|
|
|
|
|
Барлық оқушылар: Тыңдалған
мəтіннің мазмұнын түсінеді,
|
|
|
|
|
|
|
|
тақырыпқа қатысты жаңа атауларды
меңгереді.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Оқушылардың басым бөлігі:
Мəтіндегі негізгі ойды білдіретін
|
|
|
|
|
|
|
|
тірек сөздерді табады, сөздердің
лексикалық мағынасын түсінеді.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Кейбір оқушылар: Мұғалімнің
көмегімен тыңдаған мəтін
|
|
|
|
|
|
|
|
бойынша
|
|
|
|
|
|
|
|
|
сұрақтарға жауап береді, сəйкес
суреттер таңдай алады.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Жетістік критерийлері
|
|
|
|
|
Егер төмендегі жетістік
критерийлерін орындаса, оқушы оқу
|
|
|
|
|
|
|
|
мақсатына жетеді
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Тыңдаған мəтін мазмұны бойынша
мұғалімнің көмегімен
|
|
|
|
|
|
|
|
сұрақтарға жауап береді, сəйкес
суреттер таңдайды;
|
|
|
|
|
|
|
|
Сөйлеу барысында алған ақпарат
бойынша сұраулы сөйлем үшін
|
|
|
|
|
|
|
|
сөздер мен сөз тіркестерін қолданады
жəне құрастырады;
|
|
|
|
|
|
|
|
Берілген суреттерге қарап отырып,
өздері еркін сөйлем құрайды.
|
|
Дискриптор
|
|
|
|
|
Суреттерге қарап сұрақтарға жауап
береді;
|
|
|
|
|
|
|
|
Көп нүктенің орнына тиісті əріптерді
қояды;
|
|
|
|
|
|
|
|
Төл дыбыстарды дұрыс айтады;
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Сөздерді қатесіз жазады;
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Диалог құрастырады.
|
|
|
Жаңа сөздер:
|
|
Нешінші, екінші, үшінші, қабатта, жақсы көремін
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Сабақта қолданылатын
|
|
Интерактивті тақта, слайдтар, түрлі-түсті суреттер, кестелер,
желімқағаздар,
|
|
материалдар:
|
|
суреттер, мультипроектор, альбомдар, слайдтар
|
|
|
|
|
|
|
|
Оқыту әдістері:
|
|
Түсін діру, сұрақ-жауап, «Шаттық шеңбері» тренингі, «Баспалдақ»
техникасы
|
|
|
|
|
топтық жұмыс, сергіту жаттығуы.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Дереккөздері:
|
|
Әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар, сөздік.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Сабақтың барысы:
|
|
|
Тапсырма
|
|
|
|
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
|
Оқушының іс-әрекеті
|
|
Психологиялық
|
|
|
Мұғалім оқушыларды шаттық
|
|
Мұғаліммен бірге қайталайды.
|
|
Дайындық
|
|
|
шеңберіне тұрғызып, өлең
|
|
Бір-біріне жақсы тілектер
|
|
|
|
|
|
жолдарын оқиды:
|
|
айтады.
|
|
|
|
|
|
|
Бəрі жақсы баланың,
|
|
Қайырлы күн, достым! Әр күнің
|
|
|
|
|
|
|
Тілін алған ананың.
|
|
сəттілікке толсын!
|
|
|
|
Бəрі жақсы баланың,
|
|
|
|
|
|
«Беске» оқыған сабағын.
|
|
|
|
|
|
Мұғалім оқушыларға өлең жолдарын
|
|
|
|
|
|
қайталатады.
|
|
|
|
Өткен сабақты тексеру
|
|
Өткен сыныптан өткен
тақырыптарды
|
|
Тапсырманы айтады, тақырып
|
|
|
|
қайталатады. Кемшіліктерді
|
|
бойынша сұрақтарға жауап
|
|
|
|
анықтайды, түзетеді, бағалайды.
|
|
береді.
|
|
|
|
|
|
|
|
І. Қызығушылықты
|
|
Оқушыларды жаңа сабаққа кіргізу
|
|
Оқушылар жауап береді.
|
|
ояту
|
|
мақсатында
|
|
|
|
|
|
Ө. Ақыпбековтың «Бес саусақ»
|
|
|
|
|
|
өлеңін оқиды, ой шақыру
|
|
|
|
|
|
сұрақтарын қояды:
|
|
|
|
|
|
Мынау -
|
|
|
|
|
|
Бас бармақ,
|
|
|
|
|
|
Мынау -
|
|
|
|
|
|
Балаң үйрек,
|
|
|
|
|
|
Мынау -
|
|
|
|
|
|
Ортан терек,
|
|
|
|
|
|
Мынау -
|
|
|
|
|
|
Шылдыр шүмек,
|
|
|
|
|
|
Мынау -
|
|
|
|
|
|
Кішкене бөбек
|
|
|
|
|
|
— Балалар, сендер қалай
|
|
|
|
|
|
ойлайсыңдар, өлеңде не туралы
|
|
|
|
|
|
айтылады?
|
|
|
|
ІІ. Мағынаны тану
|
|
|
|
|
|
|
1. Сөздікпен жұмыс. А) Мұғалім
|
|
|
|
Интерактивті тақтадан тақырыпқа қатысты
|
|
|
|
жаңа сөздермен таныстырады, аудармасын
|
Тыңдалым. Оқылым. Жаңа
|
|
|
айтады. Оларды оқиды, оқушыларға
|
сөздерді тыңдайды, қайталайды,
|
|
|
қайталатады.
|
оқиды.
|
|
|
|
|
|
|
Ә) «Дұрыс айт!» айдарында берілген сөздерді
|
|
|
|
дұрыс айтуға машықтандырады, бірнеше рет
|
Айтылым. Сөздерді дұрыс айтуға
|
|
|
қайталатады.
|
жаттығады, қайталайды.
|
|
|
|
|
|
|
2. Мәтінмен жұмыс. Тыңдалым. Оқулықтағы
|
Тыңдалым. Мəтіңці мұқият
|
|
|
тыңдалымға арналған мəтінді тыңдатады.
|
тыңдайды. Жаңа сөзцерді
|
|
|
Сөздердің мағынасын түсіндіреді.
|
қайталайды.
|
|
|
|
|
|
|
3. Оқулықтағы тапсырмалармен жұмыс.
|
|
|
|
|
|
|
Айтылым. Сұрақтарға жауап
|
|
|
А) Айтылым.
|
береді.
|
|
|
|
|
|
Оңулықтағы 1-тапсырманы орындатады.
|
|
|
|
|
|
|
|
Ә) Жазылым. Оқулықтағы 3 -тапсырманы
|
Жазылым. Суреттерге қарап диа-
|
|
|
орындатады.
|
логті толықтырып жазады.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5. Сергіту сәті. Мұғалім оқушылардың бой
|
Орындарынан тұрып, сергіту
|
|
|
жазуы үшін орындарынан тұрғызып, сергіту
|
жаттығуын жасайды, мұғаліммен
|
|
|
жаттығуын жасатады.
|
бірге таңдағанын қайталайды.
|
|
|
Ал, балалар, тұрайық ,
|
|
|
|
Алақанды ұрайық!
|
|
|
|
Оңға қарай бұрылып,
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Оқылым. Айтылым. Мəтінді
|
|
ІІІ. Ой толғаныс
|
Оқулықтағы 2-тапсырма.
|
оқиды.
|
|
|
|
Сөйлемдерге сұрақ қояды..
|
|
|
|
|
|
|
Жаңа таңырыпты бекіту үшін мұғалім
|
Айтылым. Суреттегі
|
|
|
оқулықтағы 4-тапсырманы орындатады.
|
|
|
кейіпкерлердің
|
|
|
|
|
|
|
атынан диалог құрады
|
|
IV. Бекіту,
|
|
Берілгең сөздерді жаттайды.
|
|
|
|
|
|
|
.
|
«Есте сақта» берілген сөздерді жаттатады.
|
Қайталайды.
|
|
|
|
|
|
V. Бағалау
|
Қалыптастырушы бағалау. Мұғалім
|
«Ішкі жəңе сыртқы шеңбер» тех-
|
|
|
оқушылардың өзара бағалауы бойынша
|
никасы бойыңша өзара бір-бірін
|
|
|
қорытынды бағаны өзі қояды.
|
бағалайды.
|
|
|
|
|
|
VI. Үйге тапсырма
|
|
|
|
|
Жазу дəптерінен тапсырма беріледі
|
|
|
|
|
|
|
VII. Рефлексия
|
|
|
|
|
|
Оқушылар сабақтан алған
|
|
|
Мұғалім түрлі смайликтер таратып береді.
|
əсерлерін
|
|
|
|
смайликтерді көрсету арқылы
|
|
|
|
көңіл- күйлерін білдіреді.
|
|
|
|
|
|