Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Қмж, геометрия 7-сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Бекітемін
Тақырыбы: Сабақ |
|
||||||||||||||||
Күні,айы: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||
7 сыып |
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
|
||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.1.1 планиметрияның негізгі фигураларын білу: нүкте, түзу; 7.1.1.5 кесінді, сәуле, бұрыш, үшбұрыш, жарты жазықтық анықтамаларын білу; 7.1.1.2 нүктелер мен түзулердің тиістілік аксиомаларын білу және қолдану; 7.1.1.3 аксиоманың теоремадан айырмашылығын түсіну: теореманың шарты мен қорытындысын ажырату; 7.1.2.1 нүктелердің түзу мен жазықтықта орналасу аксиомаларын білу және қолдану (реттік аксиомасы); 7.1.1.6 кесінділер мен бұрыштарды өлшеу аксиомаларын білу және қолдану; 7.1.1.8 кесінділер мен бұрыштарды салу аксиомаларын білу және қолдану; 7.1.1.11 берілген үшбұрышқа тең үшбұрыштың бар болуы аксиомасын білу; 7.1.2.2 түзулердің параллельдік аксиомасын білу;; |
|
|||||||||||||||
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Геометрияның негізгі ұғымдарымен.танысады, ойын жеткізе отырып, негізгі ұғымдарды түсіне тырып фигуралар туралы түсіктерді ұғынады |
|
|||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: Тақырыптың мазмұнын талдайды,пікірлерін дәлелдейді, тапсырмаларды орындайды. Қатынас туралы біледі, есептер шығаруда қатесіз пайдаланады біледі ; |
|
||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: Геометриялық негізгі ұғымдарға анықтама береді, өмірден , қоршаған ортадан геометриялық фигураларды таба біледі. Геометриялық ұғымдар мен терминдер арқылы жауап береді, яғни математикалық сауатты болады. |
|
||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
Оқушылар: -Геометрия туралы түсіктерін жетілдіреді бағалайды; Планиметрия курсының ең негізгі элементтерін ажыратады ; |
|
|||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминология: - жерді өлшеу сызу ; - сәуле, кесіндіді; Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: - Геометрия ұғымдары дүниеде кездесетін заттардың дербес физикалық қасиеттерін еске алмай, абстракциялап (яғни, дерексіздендіріп), олардың тек мөлшері мен өзара орналасуын ғана қарастыру нәтижесінде пайда болған. - есептеуді тиімді тәсілмен орындау; |
|
|||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
|
-Өмір бойы білім алуға бейімделеді; -Дұрыс шешім қабылдау үшін, қоғамдық өмірге қатысу үшін шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау қабілетін қалыптастыру; |
|
|||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Өмірде қолдану |
|
|||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақтаны қолдану, |
|
|||||||||||||||
Бастапқы білім |
Сызу өмірімен қатысты
|
|
|||||||||||||||
Сабақтың барысы |
|
||||||||||||||||
Сабақтың кезеңдері |
Жоспарланған жұмыс |
Ресурстар |
|||||||||||||||
Сабақтың басы(2-5 минут) |
Ұйымдастыру кезеңі: Кім жылдам Интерактивті тақтаға «Қайталау–оқу айнасы» әр түрлі деңгейдегі сұрақтар беріледі, Интерактивті тақтадағы сұрақтар арқылы оқушылардың кезекпен жауап беруі сұралады. Үй тапсырмасын тексеру: Бір бірімен дәптер алмасу арқылы |
|
|||||||||||||||
Сабақтың ортасы (6-40 минут) |
Геометрия грек тілінен
аударғанда «жер өлшеу» деген мағынаны білдіреді. Геометрия екі
бөлімнен тұрады. Планиметрия және стереметрия. Планиметрия
жазықтықтағы фигуралардыГеометрия (гр. geometrіa, ge — Жер және
metrio — өлшеймін) — математиканың кеңістіктік пішіндер (формалар)
мен қатынастарды, сондай-ақ, оларға ұқсас басқа да пішіндер мен
қатынастарды зерттейтін саласы. Фигуралар кеңістіктік пішіндер
болып есептеледі. Геометрия тұрғысынан сызық — “сым” емес, шар —
“домалақ дене” емес, олардың барлығы да — кеңістіктік пішіндер. Ал
кеңістіктік қатынастар — фигуралардың мөлш. мен орналасуын
анықтайды. Мысалы,центрлері ортақ, радиустары 3 см және 5 см
шеңберлер қиылыспайды, “біріншісі екіншісінің ішінде жатады”
дегенде — шеңберлердің мөлш. мен орналасуы жөнінде айтылып тұр.
Мұнда бірінші шеңбер — кішісі, екіншісі — үлкені, біріншісі
екіншісінің ішінде орналасқан. Осыған орай кеңістіктік қатынастар
“үлкен”, “кіші”, “ішінде”, “сыртында” сөздері арқылы анықталған.
“Тең”, “параллель”, тағыда басқа сөздер де кеңістіктік қатынастарды
сипаттайды.[1]
Ан-ма: Нүкте координатасымен анықталады және оның ұзындығы болмайды, яғни 0-ге тең. Ан-ма 2: Түзу -2 екі жағынан да шектелмеген нүктелер жиыны. Ұзындығы – шексіз. Геометрияда келесі белгілеулер қолданылады: /тақтада көрсету/ 1.Тиісті, тиісті емес 2. Бірігу 3.Қиылысу /Оқулықтан жазады/
Деңгейлік тапсырмалар: І деңгей тапсырмалары 1. Геометрия дегеніміз не? 2. Геометрия ғылымының дамуына үлес қосқан ерте заман ғалымдарын ата. 3. Геометрия неше салаға бөлінеді және оларды ата? 4. Шар, кесінді, конус, цилиндр, сызық. Осы фигураларды геометрияның қай саласы зерттейтінін ата. IІ деңгей тапсырмалары 5. Кез келген екі нүктені белгіле. 6. Екі нүкте арқылы түзу сыз; 7. Екі нүктенің ара қашықтығын өлшеп дәптерге жаз. IIІ деңгей тапсырмалары 8. Екі нүкте арқылы неше түзу жүргізуге болады?
|
Оқулық .3: Қосымша тапсырма:1.2.
|
|||||||||||||||
Сабақтың соңы( 35-45мин) |
Топ бой Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |