Материалдар / ҚМЖ. "Сыртқы факторлардың флоэмадағы зат тасымалына әсері" 9-сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

ҚМЖ. "Сыртқы факторлардың флоэмадағы зат тасымалына әсері" 9-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Биология пәнінен 9-сыныпқа арналған сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
24 Ақпан 2021
737
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақ жоспары

Бөлім:

«Заттардың тасымалдануы»

Екібастұз қаласы №36 мектеп-лицейі

Күн:

Мұғалім: Ещанова Гаухар Айдархановна

Сынып : 9

Қатысқандар

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Сыртқы факторлардың флоэмадағы зат тасымалына әсері

Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.1.3.4 - сыртқы факторлардың флоэма арқылы заттардың тасымалдануына әсерін зерттеу

Сабақтың мақсаты

Барлығы: Флоэма арқылы органикалық заттардың тасымалдануына әсер ететін сыртқы орта факторлардың түрлерін ажыратады.

Көпшілігі: Температура, ылғалдылық және жарықтың флоэма арқылы заттардың тасымалдануының қарқындылығы арасындағы байланысты салыстырады

Кейбірі: Органикалық заттардың тасымалдануына температура, ылғалдылық және жарықтың әсерін тұжырымдайды

Ойлау дағдыларының деңгейі

Талдау, жинақтау

Бағалау критерийі

- Флоэма арқылы органикалық заттардың тасымалдануына әсер ететін сыртқы орта факторлардың түрлерін ажыратады;

- Температура, ылғалдылық және жарықтың флоэма арқылы заттардың тасымалдануының қарқындылығы арасындағы байланысты салыстырады;

- Органикалық заттардың тасымалдануына температура, ылғалдылық және жарықтың әсерін тұжырымдайды.

Тілдік мақсаттар


Тірі ағзада жүретін заттардың тасымалдануына қоршаған орта факторларының әсерін ажырату және суреттер бойынша кесте толтыру арқылы жазылым, айтылым, тыңдалым дағдылары қалыптасады.

Пәндәк лексика және терминология

Транспирация, флоема, ксилема, температура, ылғалдылық, жарықт.б.

Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы

«Ксилема мен флоэманың құрылысы» суреттерін пайдалана отырып, кесте толтырады

Оқулықпен жұмыс, топпен жұмыс жасау арқылы әр топ түрлі экологиялық фокторларды зеттейді

Құндылықтарға баулу



Зайырлы қоғам және жоғары руханият

- денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету;

- қарым-қатынас дағдыларын /тілдік дағдыларды қоса алғанда/ қалыптастыру

- өмір бойы оқуға дайын болуға баулу;

- дені сау ұрпақ-ұлттың болашағы.

Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану пәнінен «Тірі организмдердің қасиеттері» тақырыбынан алған білімдерін пайдаланады

Физика пәнінен «Күш», «Қысым» тақырыптарымен байланысады.

Алдыңғы білім

Биология оқулығы «Атамұра», 7-сынып §22 «Жоғарғы сатыдағы тасымалдаушы ұлпалар»

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут









3 минут


Сабақты ұйымдастыру:

Өзара салемдесу, түгендеу

Психологиялық ахуал тудыру:

«Сиқырлы қоржын» жаттығуы.

Қолданылуы: Қатысушылар шеңбер құра тұрады. Ортада сиқырлы қоржын тұрады. Қоржындағы сыйлықтар – үш түрлі асықтар.Қоржыннан әр қатысушы кезекпен бір сыйлықты (асықты) таңдап алып, бір жақсы лебізбен көршісіне сыйлайды.

Топқа бөлу.

Соңында қатысушылар сыйлық (асық) түстеріне байланысты саралаудың «жіктеу» тәсілі бойынша 3 топқа бөлінеді.

1-топ – «Ксилема»

2-топ – «Флоэма»

3-топ – «Фактор»

Топ ережесін сақтайық: бір-бірімізбен сыйластық қарым-қатынаста болайық.

Жаңа тақырыпты ашу:

«Миға шабуыл» әдісі

Мақсаты: Топ атына байланысты топ мүшелері ауызша ой салу арқылы оқу мақсатын анықтайды. Мұғалім сабақ тақырыбы мен оқу мақсатын хабарлайды.

ҚБ: «Көпір» Қосымша 1

Қоржын,

түсті асықтар,

топ аттары жазылған қағаздар.

Мидың суреті, https://go.mail.ru/search_images?q=%D0%B3%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B0%20%D0%B8%D0%BB%D0%B8%20%D0%BC%D0%BE%D0%B7%D0%B3%D0%B0%20%D1%80%D0%B0%D1%81%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%81%D0%BA%D0%B0&rf=514499&fm=1&gp=openpart2#urlhash=2211491706541254963

Сабақтын ортасы

10 минут















































10 минут



















5 минут















5 минут

1-тапсырма.

Саралаудың «қарқын» тәсілі

«Галерияны шарлау» әдісі (ТЖ) Қосымша 2

Әр топқа берілетін тапсырмалар мен дескрипторлар:

1-топ: Флоэма арқылы органикалық заттардың тасымалдануына температураның әсерін сипаттаңыз

Дескриптор:

- температура жоғары болғандағы флоэма арқылы заттардың қозғалу жылдамдығының өзгеруін айтады;

- температура төмен болғандағы флоэма арқылы заттардың тасымалдану қарқындылығын айтады;

- қорытынды жасап, .

2-топ: Флоэма арқылы органикалық заттардың тасымалдануына ылғалдылықтың әсері анықтаңыз.

Дескриптор:

- ылғалдылық мол болғандағы флоэма арқылы заттардың қозғалысын айтады;

- ылғалдылық аз болғандағы флоэма арқылы заттардың тасымалдану қарқындылығын айтады;

- қорытынды жасайды.

3-топ: Флоэма арқылы органикалық заттардың тасымалдануына жарықтың әсерін анықтаңыз

Дескриптор:

- жарық мол түскенде флоэма арқылы заттардың қозғалысының жылдамдығын айтады;

- ылғалдылық аз болғандағы флоэма арқылы заттардың тасымалдану қарқындылығын айтады;

- қорытынды жасайды

ҚБ: «Алдыңғы ми» Қосымша 1


2-тапсырма: (Ж. ТЖ)

Саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі

«Домино» әдісі

Берілген домино пішіндес қағаз қиындыларының сол жақ бөліктерінде тақырыпқа байланысты сөйлем жазылған. Өзіңнің оң жағыңда отырған көршіңнің сөйлемін оқып, өз доминоның оң жақ бөлігіне сол сөйлемге сұрақ құрастырып, жазыңыз.

Дескриптор:

- сөйлемге байланысты сұрақ қояды;

- жұптық жұмысты дұрыс орындайды.

ҚБ: «Ортаңғы ми» Қосымша 1


3-тапсырма:

Саралаудың «Қорытынды» тәсілі

«ОЖСБ» бұрышы (Ж)

Тақырыпқа байланысты тест тапсырмасының бір түрін (ашық, жабық) құрастырыңыз

Дескриптор:

- сұрақты тақырыпқа байланысты жазады;

- тест құрылымын дұрыс құрастырады.

ҚБ: «Артқы ми» Қосымша 1

Кері байланыс:

«Білімді ми» Қосымша 1


Ватман, қалам, қарындаш, фламастер, маркер, өшіргіш т.б.

Сабақтын соңы

3 минут













2 минут

Рефлексия: «Қадамдар» әдісі

Оқушылардың алған білімін белсендіруге арналған әдіс. Әр топтан бір оқушыдан шығарамын. Оқушылар тақтаға қарай қадам басып бара жатқан кезде, әрбір қадамына өтілген тақырып бойынша бір термин, ұғым, тұжырым айтады. Тақтаға дейін қателеспей барлық ұғымдарды дұрыс айтқан оқушылар марапатталады.

Сіз бұрыннан білетін бір термин ...

Бүгінгі сабақтан алған бір ұғым ...

Сіз біліп жүру керек бір тұжырым …

Үй тапсырмасы:

Барлығына: параграфты оқу, соңындағы тапсырмаларын орындау

Кабілеті жоғары оқушыларға: «Сыртқы факторлардың флоэма арқылы заттардың тасымалдануына әсерін зерттеу» реферат жазу



Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасынсақтау


Қабілеті төмен оқушылар: Саралаудың «қарқын» тәсілін қолдандым.

Себебі: бір топ оқушылары басқаларына қарағанда жылдам орындауы мүмкін, оларға қосымша сұрақтар қою. Ал кейбір топ оқушыларына уақыт беріліп қолдау көрсетемін. Бұл тәсіл әр оқушының ілгері жылжуына, мақсатқа жетуіне жетелейді.


Қабілеті орта оқушылар:

Саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілін қолдандым.

Себебі: Берілген сөйлемге сұрақ құрастырар кезде кейбір оқушыларға тапсырманы орындау барысында жан-жақты әрі нақты көмек қажет болады. Оқушылардың топта ұйымдастыру қабілеттері, тыңдалым, жазылым, айтылым дағдылары дамиды.


Қабілеті жоғары оқушылар: Саралаудың «қорытынды» тәсілін қолдандым.

Себебі: оқушылар тест тапсырмасын өздері құрастырып, өздерінің мықты және әлсіз тұстарына қарай жауап береді. Сыни тұрғыдан ойлану, шығармашылық тапсырма олардың әрқайсысының өздерінен не күтетіндігін түсінгендеріне көз жеткізеді.

Дескриптор:

- сұрақты тақырыпқа байланысты жазады;

- тест құрылымын дұрыс құрастырады.


ҚБ. «Білімді ми»

Оқушыларға мидың суреті таратылады. Сабақ барысында әр тапсырма орындалып болған соң сол суретті керекті ақпараттармен толықтырып тұруды тапсырылады. Тапсырмалардың бәрі орындалып болған соң, оқушылардың салған суреттерін қалаулары бойынша көрмеге ілулерін сұраймын: «Ал енді кімнің суреті мәліметке бай екен, қай оқушының миы білім мен дағдыға толы екен, қарайықшы» деп ынталандырылады, сонда оқушылар арасында бәсекелестік күшейіп, суретке толық ақпарат жаза алмаған оқушылар келесі жолы олар рефлексиялауды күшейтеді, өздерінің не үйренгендерін толық жазуға тырысады және бастысы көбірек үйренуге ұмтылады. Осы арқылы оқушылардың өтілген тақырып бойынша алған білімдеріне қалыптастырушы бағалау жүргізіледі.


Техника қауіпсіздік ережелерін ұстану. Биология кабинетінде ТК ережелерінсақтау.
Сергіту сәтін өткізу.АКТ ережесін сақтау.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қол жетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.










Жалпы бағалау


Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!