Материалдар / ҚМЖ тіршілік үшін күрес Табиғи сұрыпталу
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

ҚМЖ тіршілік үшін күрес Табиғи сұрыпталу

Материал туралы қысқаша түсінік
үй тапсырмасы, жаңа сабақ тапсырмалары.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
27 Ақпан 2024
141
0 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Биология пән мұғалімі


__________

Қысқамерзімді жоспар

Бөлім:

9-бөлім. Эволюциялық даму. Селекция негіздері. Тірі организмдердің көптүрлілігі.

Педагогтің аты-жөні:


Күні:

22.02.2024 ж.

Сыныбы:

10 Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

§83. Комбинативтік өзгергіштік. Мутация

§84. Табиғи сұрыпталу. Тіршілік үшін күрес

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

10.2.6.1 - тұқымқуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы өзара байланысты түсіндіру;

Сабақтың мақсаты:

Өзгергіштік пен табиғи сұрыпталудың эволюциямен байланысын түсіндіру.


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/ Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

10 мин.

І.Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.


Сергіту сәті.

Оқушыларды шеңберге тұрғызып, сергіту сәтінің шартын, мақсатын түсіндіремін.


Мақсаты: Оқушылардың көңіл күйін зерттеп, зейін қоя білу.






Оқушылардың ұйымшылдығын, сабаққа қызығушылығын арттыратын сайыс сергіту сәтін жасаймыз.









Қағаз стакан, түрлі түсті қағаз, доп.




Өткен білімді еске түсіру.

«Торт тілімі» әдісін пайдаланып үй тапсырмасын сұраймын.

1.Эволюция дегеніміз не?

2.Биологиялық эволюцияның анықтамасы қандай?

3.Ароморфоз дегеніміз не? Мысал келтіріңіз.

4.Дегенерация деген не? Мысал келтіріңіз.

5.Идиоадаптация деген не? Мысал келтіріңіз.

6.Макроэволюция дегеніміз не? Терминді ғылымға кім енгізді?

7.Микроэволюция дегеніміз не? Мысал келтіріңіз.

8.Биологиялық прогресс, регресс дегеніміз не?

9.Эволюция мен мутацияның байланысы қандай?

10.Эволюцияның негізгі факторы, негізгі қозғаушы күші не?


«Торт тілімі» әдісін пайдаланып үй тапсырмасын сұрау.

Әр бір торт тілімінде өткен сабақ бойынша сұрақтар болады. Оқушылар біреуін алып ішіндегі сұраққа жауап береді.

Бағалау критерийі

Дескриптор

Балл

Эволюциямен мутация арасындағы байланысты сұрақтарға жауап береді.

Эволюция мен мутация арасындағы байланысты біледі.

Эволюцияның негізгі бағыттарын біледі.

1





1





Қалыптастырушы бағалау: Талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға ынталандыру стикерлері таратылады.







Алдын ала шығарылған көрнекілік.


Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.

30 мин.













































Жаңа сабаққа шолу.

Жаңа тақырып бойынша бейнеролик, суреттер, ұсынамын.

Ұсынылған материалдармен танысып болған соң, жаңа тақырыпты қаншалықты деңгейде меңгергендерін сұрақ қою арқылы тексеремін.


«Learningapps» платформасымен жаңа сабақты бекітемін.








Дәптермен жұмыс.

Дәптерге бүгінгі күн мен сабақ тақырыбын жазып алады.


Жеке тапсырма.

Сәйкестендіру әдісі.

Кітаптың 93 бетінде кесте берілген. Тіршілік үшін күрестің түрлерін анықтамалармен сәйкестендіру.

.





«Витамин» әдісімен оқушыларға қуаттандыратын сөздер таратамын.







Топқа бөліну.

«Кассадағы билет» әдісі арқылы топқа бөлемін.

Оқушылар 3 топқа бөлінеді.

1 топ. Тарсия әдісі

2 топ. Венн диаграммасы

3 топ. Схема-сызбанұсқа сызады.



«Топтық жұмыс»

Әр топқа әр түрлі тапсырма беремін.





Оқушылар барлық материалдармен таныс болған соң, олардың қаншалықты меңгергендігін анықтау үшін қосымша сұрақтар қойылады.



Комбинативтік өзгергіштік, ұқсас қатарлар заңы. Табиғи сұрыпталу және оның түрлерін анықтамаларымен жазып алады.



Сәйкестендіру әдісі.

Оқушыларға кітаптың 93 бетінде кесте берілген. Тіршілік үшін күрестің түрлерін анықтамалармен сәйкестендіреді. Бір бірден тұрып жауабын оқиды.












Оқушылар топқа бөлінген соң әр түрлі тапсырмалар таратылады. Бірінші топ тарсия қағаздарын құрастырады. Екінші топ Венн диаграммасын толтырады. Үшінші топ сызбанұсқаны суреттермен құрастырады.


Қалыптастырушы бағалау: Талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға ынталандыру стикерлері таратылады.

Жарайсың! Алға!



























Тапсырма №1

Бағалау критерийі

Дескриптор

Балл

Тіршілік үшін күрестің түрлерін анықтамамен сәйкестендіреді.

Түраралық күресті сипаттайды.

Түрішілік күресті сипаттайды.

Қоршаған орта жағдайларымен күресті сипаттайды.

1



1



1

















Тапсырма №2

Бағалау критерийі

Дескриптор

Балл

Топтық жұмыс бойынша тақырыпты бекітеді.

1 топ. Тарсия қағаздарын дұрыс құрастырады.

2 топ. Венн диаграммасын дұрыс толтырады.

3 топ. Сызбанұсқаны дұрыс құрастыралы.

2



Биология 10 сынып - Алматы “Атамұра” 2019 - А.Соловьева, Н.Г.Асанов

87-93 беттер.


https://www.emaze.com/@ALLZRQCTT/office-tour



https://learningapps.org/display?v=pu6tg6pzk24












Биология 10 сынып - Алматы “Атамұра” 2019 - А.Соловьева, Н.Г.Асанов

87-93 беттер.








Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

5 мин.

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!