|
Күні: |
Сынып: 9 Мектеп: |
||||||
|
Бөлім: «Мәңгілік Ел – мәңгілік мұрат» |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қ.Мұхамбетқалиев «Тар кезең» тарихи романы |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Қ.Мұхамбетқалиев «Тар кезең» тарихи романына сюжеттік – композициялық талдау жасау. Көпшілігі: шығармадағы проблемалық фактілерді тауып,оның туындауына себеп болған идеяларды ажыратып, сұрақтар негізінде нақты шешім ұсыну; Кейбір оқушылар: шығарма тақырыбының өміршеңдігіне байланысты өз ойларын, көзқарасын білдіру. |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну |
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика және терминология: Менің ойымша.....Мен келісемін… Мен келіспеймін… |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, психология |
||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы (6-құндылық) |
||||||
|
Алдыңғы білім |
Қ.Мұхамбетқалиев шығармашылығы |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
І.Ұйымдастыру кезеңі (Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру, сабаққа дайындығын пысықтау) 1-4 ге дейін санамалау арқылы топқа бөлінеді. ІІ.Қызығушылықты ояту. Оқушыларға суреттерді көрсету арқылы сабақтың тақырыбын болжату.
“Бұл жерде ел ұрандасқан, айқайласқан... Бұл жерге жау аяғын байқай басқан! Ерліктің етегінен ұстап тұрып, Еркіндік сонда алғаш тәй-тәй басқан.” Қадыр Мырза Әлі Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарын/ негізгі мақсаттарын анықтау. |
Оқушылардың ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру, сабаққа дайындығын пысықтау.
Оқушыларға суреттерді көрсету арқылы сабақтың тақырыбын болжату.
Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарын/ негізгі мақсаттарын анықтау. |
ҚБ «Нысана» Оқушы лар стикер жапсыру арқылы бағалай
ды. |
9-сынып қазақ әдебиеті |
|||
|
Сабақтың ортасы
|
ІІІ. Мағынаны тану. «Тірі кітап» әдісімен автор туралы мәлімет алу. Мұғалім түсіндірмесі. Роман туралы:
Жалпы романның сюжеттік желісі: Оқиғаның басталуы: Сібір және Уфа губерниясының генерал-губернаторы барон Игельстромның Кіші жүзде Ресейдің отаршыл саясатын жүзеге асырып, хандық билікті жүргізген реформасы. Оқиғаның байланысуы: Сырым батырдың отаршылдардың арнайы жазалау жорықтарынан қорғанып, қарауындағы елді бұрынғы қоныстарынан көшіріп, жаңа қоныстарға орналастыруы. Оқиғаның дамуы: Сырым батыр қарауындағыларды сенімді елді-мекендерге көшіргеннен кейін, ұлт-азаттық үшін күресетін қазақ қолын әскери-жауынгерлік жағдайға бейімдеп дайындайды. Оқиғаның шиеленісуі: Сырым Датұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалысымен санасуға мәжбүр болған Ресейдің отарлық билеу жүйесінің басшылығы. Шарықтау шегі: Кіші жүз руарының сенімді өкілі ретінде Сырымның қолы қойылып, мөрі басылған хаттың генерал-губернатор мен Петербургтегі патшайымға жолдануы.
Оқиғаның
шешімі: «Халық кеңесінің»
шешімімен тақтан тайдырылған Нұралы хан. Әр топтан бір-бір оқушыдан шығарма мазмұны сұралады.
2-тапсырма. Осы берілген суреттерді оқиға желісі бойынша
орналастырыңыздар. Жауабы:
Дескриптор:
ҚБ Бекіту. Патша жарлықтарын байланысты ой қорытындылаңыз. Өз көзқарасыңызды білдіріңіз.
|
«Тірі кітап» әдісімен автор туралы мәлімет алу.
«Оқиға доғасы» әдісі арқылы шығарманың экспозициясын, оқиғаның дамуы; оқырманды тартатын өрбітуші оқиғалар; шарықтау шегі, ең шешуші дамыған нүкте; шиеленісуі, шарықтау шегі нәтижесінде туындайтын салдар; шешім, оқиға шешімін табатын соңын анықтап, сюжеттік-композициялық талдау жасайды. |
ҚБ «Нысана» Оқушы лар стикер жапсыру арқылы бағалай
ды.
ҚБ «Нысана» Оқушы лар стикер жапсыру арқылы бағалай
ды.
ҚБ «Нысана» Оқушы лар стикер жапсыру арқылы бағалай
ды. |
Қ.Мұхамбетқалиев «Тар кезең» тарихи романы |
|||
|
Жаңа материалды бекіту 3 минут |
|
|
|||||
|
Сабақтың соңы 2 минут |
Кері байланыс + - Ұсыныс |
|
|||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|||||||
|
Сабаққа рефлексия жасау кезінде берілген сұрақтарға жауап беруге тырысыңыз. Сұрақтың құрылымын жабасаңыз болады.
|
|||||||
.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қ.Мұхамедқалиев "Тар кезең" тарихи романы. 1-сабақ
Қ.Мұхамедқалиев "Тар кезең" тарихи романы. 1-сабақ
|
Күні: |
Сынып: 9 Мектеп: |
||||||
|
Бөлім: «Мәңгілік Ел – мәңгілік мұрат» |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қ.Мұхамбетқалиев «Тар кезең» тарихи романы |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Қ.Мұхамбетқалиев «Тар кезең» тарихи романына сюжеттік – композициялық талдау жасау. Көпшілігі: шығармадағы проблемалық фактілерді тауып,оның туындауына себеп болған идеяларды ажыратып, сұрақтар негізінде нақты шешім ұсыну; Кейбір оқушылар: шығарма тақырыбының өміршеңдігіне байланысты өз ойларын, көзқарасын білдіру. |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну |
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика және терминология: Менің ойымша.....Мен келісемін… Мен келіспеймін… |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, психология |
||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы (6-құндылық) |
||||||
|
Алдыңғы білім |
Қ.Мұхамбетқалиев шығармашылығы |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
І.Ұйымдастыру кезеңі (Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру, сабаққа дайындығын пысықтау) 1-4 ге дейін санамалау арқылы топқа бөлінеді. ІІ.Қызығушылықты ояту. Оқушыларға суреттерді көрсету арқылы сабақтың тақырыбын болжату.
“Бұл жерде ел ұрандасқан, айқайласқан... Бұл жерге жау аяғын байқай басқан! Ерліктің етегінен ұстап тұрып, Еркіндік сонда алғаш тәй-тәй басқан.” Қадыр Мырза Әлі Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарын/ негізгі мақсаттарын анықтау. |
Оқушылардың ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру, сабаққа дайындығын пысықтау.
Оқушыларға суреттерді көрсету арқылы сабақтың тақырыбын болжату.
Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарын/ негізгі мақсаттарын анықтау. |
ҚБ «Нысана» Оқушы лар стикер жапсыру арқылы бағалай
ды. |
9-сынып қазақ әдебиеті |
|||
|
Сабақтың ортасы
|
ІІІ. Мағынаны тану. «Тірі кітап» әдісімен автор туралы мәлімет алу. Мұғалім түсіндірмесі. Роман туралы:
Жалпы романның сюжеттік желісі: Оқиғаның басталуы: Сібір және Уфа губерниясының генерал-губернаторы барон Игельстромның Кіші жүзде Ресейдің отаршыл саясатын жүзеге асырып, хандық билікті жүргізген реформасы. Оқиғаның байланысуы: Сырым батырдың отаршылдардың арнайы жазалау жорықтарынан қорғанып, қарауындағы елді бұрынғы қоныстарынан көшіріп, жаңа қоныстарға орналастыруы. Оқиғаның дамуы: Сырым батыр қарауындағыларды сенімді елді-мекендерге көшіргеннен кейін, ұлт-азаттық үшін күресетін қазақ қолын әскери-жауынгерлік жағдайға бейімдеп дайындайды. Оқиғаның шиеленісуі: Сырым Датұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалысымен санасуға мәжбүр болған Ресейдің отарлық билеу жүйесінің басшылығы. Шарықтау шегі: Кіші жүз руарының сенімді өкілі ретінде Сырымның қолы қойылып, мөрі басылған хаттың генерал-губернатор мен Петербургтегі патшайымға жолдануы.
Оқиғаның
шешімі: «Халық кеңесінің»
шешімімен тақтан тайдырылған Нұралы хан. Әр топтан бір-бір оқушыдан шығарма мазмұны сұралады.
2-тапсырма. Осы берілген суреттерді оқиға желісі бойынша
орналастырыңыздар. Жауабы:
Дескриптор:
ҚБ Бекіту. Патша жарлықтарын байланысты ой қорытындылаңыз. Өз көзқарасыңызды білдіріңіз.
|
«Тірі кітап» әдісімен автор туралы мәлімет алу.
«Оқиға доғасы» әдісі арқылы шығарманың экспозициясын, оқиғаның дамуы; оқырманды тартатын өрбітуші оқиғалар; шарықтау шегі, ең шешуші дамыған нүкте; шиеленісуі, шарықтау шегі нәтижесінде туындайтын салдар; шешім, оқиға шешімін табатын соңын анықтап, сюжеттік-композициялық талдау жасайды. |
ҚБ «Нысана» Оқушы лар стикер жапсыру арқылы бағалай
ды.
ҚБ «Нысана» Оқушы лар стикер жапсыру арқылы бағалай
ды.
ҚБ «Нысана» Оқушы лар стикер жапсыру арқылы бағалай
ды. |
Қ.Мұхамбетқалиев «Тар кезең» тарихи романы |
|||
|
Жаңа материалды бекіту 3 минут |
|
|
|||||
|
Сабақтың соңы 2 минут |
Кері байланыс + - Ұсыныс |
|
|||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|||||||
|
Сабаққа рефлексия жасау кезінде берілген сұрақтарға жауап беруге тырысыңыз. Сұрақтың құрылымын жабасаңыз болады.
|
|||||||
.
шағым қалдыра аласыз





















