Материалдар / Қ.Мұхамедқалиев "Тар кезең" тарихи романындағы маңызды эпизод. 3-сабақ
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Қ.Мұхамедқалиев "Тар кезең" тарихи романындағы маңызды эпизод. 3-сабақ

Материал туралы қысқаша түсінік
Қ.Мұхамедқалиев "Тар кезең" тарихи романындағы маңызды эпизод. 3-сабақ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
18 Сәуір 2024
450
2 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім: «Мәңгілік Ел – мәңгілік мұрат»

Мектеп: Мұғалім:

Сынып: 9

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Қ.Мұхамбетқалиев «Тар кезең» романындағы маңызды эпизод.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.2.1.1 эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар: шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдайды.
Көптеген оқушылар: Шығарманың сюжетін біледі.

Кейбір оқушылар:Үзіндінің фабуласын біледі


Бағалау критерийлері

  • Үзіндіні оқып, әңгіменің ой ағысына шолу жасайды;

  • шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдайды

Ойлау дағдыларының деңгейі

Қолдану, талдау

Тілдік мақсаттар

Пән лексикасы және терминология: күнделік, оқиғаның басталуы, байланыс, оқиғаның дамуы (шиеленіс), шарықтау шегі, шешім.

Пәнаралық байланыс:

тарих

Ұлттық құндылықтар

Тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы (6-құндылық)

Осыған дейін меңгерілген білім

.Мұхамбетқалиев «Тар кезең» романы

Жоспар

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
3 минут






Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушыларға

  • бөлімнің атауы

  • сабақтың тақырыбы

  • оқу мақсаты таныстырылады.

Қызығушылықты ояту. «Байланыс тізбегі» әдісімен төмендегі сызбадағы байланысты ашып түсіндіріңдер.



Shape2 Shape1

Ұлт-азаттық көтеріліс






Халық тағдыры




Shape3

Сырым Датұлы






Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, сабақ мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады.

Оқушылар назарын сабаққа аударады.



«Байланыс тізбегі» әдісімен төмендегі сызбадағы байланысты ашып түсіндіреді.


Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.

Өзара бағалау. «Комментарий жасау» әдісі


9-сынып қазақ әдебиеті.

Сабақтың ортасы





Мағынаны тану. Романның ІІ, ІІІ тарауларын үйге оқып келуге берілген. Енді осы тараулар бойынша талдау жүргіземіз.

Бүгінгі сабақта біз эпикалық шығармадағы композициялық амалдарды талдап үйренеміз. Роман авторының пікірін тыңдап көру үшін бейнебаянға назар аударайық.

«Сіз не дейсіз?» бағдарламасы Қажығали Мұханбетқалиұлы

https://www.youtube.com/watch?v=eDqQobLmOBM

  • Жазушы ойын жадымызда түйе отырып, ары қарай композиция ұғымы туралы білімімізді кеңейте түсейік.

Қазіргі әдебиеттануда зерттеліп жүрген композициялық амалдың бір түрі – монтаж.

  • Енді «Тар кезең» романындағы композициялық амалдарға тоқталайық. Роман 7 тараудан тұрады.

Тапсырма. Шығарма бойынша ұсынылған суреттерге ат қойыңыздар.

Дескриптор:

  • Шығарманың сюжетін еске түсіреді;

  • Мәтін бөліктеріне сай оқиғаны талдайды;

  • ұсынылған суреттерге ат қояды.

ҚБ

Тапсырма. «3 айналым» әдісі.

Оқушылар шығарманы «3 айналым» әдісі арқылы талдайды.

3 топтың үстеліне ІІ, ІІІ тарау бойынша шығарма үзінділері қойылады. Мұғалім уақыт белгілеп тұрады. Бірінші айналымға берілген уақыт ішінде

1-үзіндіні әр топ өз тапсырмасына қарай топпен талдайды,

2-айналымға берілген уақытта 2-үзіндіні талдайды. Осылайша,

3 айналым жасап шығады. Барлық айналым біткеннен кейін әр үзіндіге байланысты дайын жауаптарын сынып алдында айтады. (Топтағы оқушылар үзінділерді бөліп айтуына болады, сол кезде топ ішіндегі оқушылардың барлығы сөйлейді. Топтағы оқушы санына қарай мұғалім үзінді санын өзгертуіне болады)

Баяндаушылар тобы: Тарих. Оқиға. Тұлға.
үзіндіде қандай сәт баяндалғанын айтады. Кейіпкерер бейнесін салыстырады.


Белгілеушілер тобы: Тіл. Көркемдік. Құндылық. автор қолданған көркемдегіш құралдарды табады.


Сарапшылар тобы: Көтерілген мәселе. Айтылған ой. Түйін.


1-айналым. Топтар сағат тілімен айналып, шығарманың алғашқы бөлігімен жұмыс жүргізеді. Әр топ өздеріне берілген тапсырма бойынша шығарма үзіндісіне құрылымдық талдау жасайды.

2-айналым. Топтар шығарманың екінші бөлігімен жұмыс жүргізеді. Әр топ өздеріне берілген тапсырма бойынша шығарма үзіндісіне құрылымдық талдау жасайды.

3-айналым. Жұптық, топтық жұмыстар. Оқушылар тараулардың мазмұнымен толықтай танысқаннан «Қазына іздеу» әдісі бойынша шығарманың идеясын, автордың айтпақ ойын анықтауға тырысады, топтың қорытынды ойын айтады.

Дескриптор:

*шығарма бөліктерімен жұмыс жасайды;

*шығарма мазмұны бойынша басты мәселелерді анықтайды;

*үзінділерді талдай отырып, өз көзқарасын білдіреді.

*Тірек сөзге байланысты ақпарат береді;

*Дәлелді мысал келтіреді.

ҚБ

Оқушылар композициялық амалдар туралы түсінік қалыптастырады.





























Оқушылар шығарманың сюжетін еске түсіреді;

Мәтін бөліктеріне сай оқиғаны талдайды;

ұсынылған суреттерге ат қояды.

















Оқушылар шығарманы «3 айналым» әдісі арқылы талдайды.

Шығарма бөліктерімен жұмыс жасайды;

*шығарма мазмұны бойынша басты мәселелерді анықтайды;

*үзінділерді талдай отырып, өз көзқарасын білдіреді.

*Тірек сөзге байланысты ақпарат береді;

*Дәлелді мысал келтіреді.





Топтық жұмыс














































Өзара бағалау. «Комментарий жасау» әдісі



ҚБ Топтарға жасыл, қызыл түсті парақшалар таратылады. Әр топ өз ойын ортаға салған соң оқушылар түрлі-түсті парақшаны көтеру арқылы топ жұмысына баға беріп отырады немесе сынып ішінен екі оқушыны бағалаушы етіп сайлап, топтардың жұмысын бағалату керек.


Жасыл – топ жұмысының ұтымды тұсы.

Қызыл – тілек, ұсыныс, толықтыру.


Қ.Мұхамбетқалиев «Тар кезең» романы



https://www.youtube.com/watch?v=eDqQobLmOBM


Сабақтың соңы Рефлексия
2 минут




Сабақтың соңында оқушылар:

Үйренгендері туралы ойланады

1. Қызық?

2. Қажет?

3. Қиын?




Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады.

Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.

Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңі

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!