Материалдар / Қолданбалы тапсырмаларды шешу. 8 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Қолданбалы тапсырмаларды шешу. 8 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ "Қысқартылған тапсырмаларды шешу" тақырыбында сабақ жоспары 8 сынып. Информатика пәні мұғалімдеріне
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
27 Желтоқсан 2018
687
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.2А

Мектеп: №15 ҚМГ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Искакбекова А.Р

Сынып: 8 «Ә»

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Қолданбалы тапсырмаларды шешу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.2.2.4 кестеде берілген функцияның графигін тұрғызу


Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

Электрондық кестеде диаграмма құру жолдарын біледі.

Оқушылардың басым бөлігі:

Электрондық кестеде диаграмма құру барысында диаграмманың түрлері мен элементтерін қолдана алады.

Кейбір оқушылар:

Кестеде берілген функциялардың графигін тұрғызады.

Ойлау дағдыларының деңгейлері

Білу, түсіну, жинақтау, қолдану.

Бағалау критерийі

- Электрондық кестеде диаграмма құра алады

- Электрондық кестеде диаграмма түрлерін және элементтерін қолданады.

- Кестеде берілген кез келген функциялардың графигін құрады.

Тілдік мақсаттар


Пәнге тән лексика мен терминология:

Термин сөздермен танысады.

Кесте – таблица - table

Ұяшық – ячейка- cell

Диаграмма – диагармма – diagram

Формула-формула- formula

Қолданбалы есеп – прикладная задача – application task

Құндылықтарға баулу


Өмір бойы білім алу. Сабаққа жауапкершілікпен қарауға, топтық және жұптық жұмыста белсенділік танытуға, көмектесуге баулу.

Пәнаралық байланыс

Математика, орыс тілі, ағылшын тілі, сызу

Алдыңғы білім

Қолда бар ақпараттың негізіндегі болжам

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

/2 мин/







Үй тапсырмасын тексеру

/3 мин/

- Амандасу, сыныпты түгендеу. Психологиялық ахуал тузығу.

- Оқушыларды «Мозайка» әдісі арқылы 3 топқа топтастырамын.

1 – топ «Гистограмма»

2 – топ «Конустік»

3 – топ «Дөңгелек»

«Сұрақ - жауап» әдісі арқылы үй

тапсырмасын пысықтаймын.

  1. Excel-де формула қандай таңбамен басталады?

  2. Excel кестелік процессорының жұмыс парағы неше жол, неше бағаннан тұрады?

  3. Жұмыс парағын қалай қосамыз?

  4. Диаграмма деген не?

  5. Спарклайн не үшін қолданылады?

Гистограмма, Конус, Дөңгелек

суреттері






Слайд

Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ

/10 мин/




















Shape1































Топтық жұмыс.























Компьютерде

іс-тәжірибе

/15 мин/









/7 мин/

Қызығушылықты ояту. Оқушыларға ребус беріледі, ребусты табу арқылы тақырыпты болжайды.

Жауабы: Диаграмма

Мысалы:

  • Диаграмма дегеніміз не?

Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырамын. Жаңа сабақты Bilimland.kz порталынан бейнебаян көрсетіп, тақырыпты ашамын.

Диаграммалар - мәліметтерді графикалық түрде кескіндеудің ыңғайлы түрі. Олар берілген сандық шамаларды ұяшықтарда үңіліп қарағаннан гөрі салыстырмалы түрде бағалау мүмкіндігін береді. Диаграмма бір ұяшықта тұрған қатені де тез көрсете алады. Excel - де 14 түрлі мынадай диаграмма түрлері бар:
Диаграммалар түрі:






















Диаграмманы салу үшін:

  • Диаграмма құратын мәліметтерді енгізу

қажет.

  • Диаграмма құруға қажет мәліметтерді

жұмыс парағында ерекшелеу;

  • Вставка (Қою) менюіндегі Диаграмма

к омандасын таңдау немесе Стандарт аспаптар тақтасындағы батырмасын шерту;


1 тапсырма.

Оқушылар «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы жаңа ақпаратпен тереңірек танысады. Топтарға мәтіндер беріледі:


1 – топ «Гистограмма»

Microsoft Excel-дегі диаграмма түрлері

2 – топ «Конустік»

Диаграмма жасау қадамдары қандай?

3 – топ «Дөңгелек»

Диаграмманы редакциялау

Топтар постер қорғайды


Дескриптор:

  • Microsoft Excel-де диаграмманың түрлерін біледі.

  • Диаграмма жасау қадамдарын біледі және редакциялайды.


Қ.Б. «Бас бармақ» тәсілі бойынша топтар бірін-бірі бағалайды

2 тапсырма

[-12; 12] аралығында 2 қадаммен (h=2)

  1. y= - (1/18)*x^2+12

  2. y= - (1/8)*x^2+6

  3. y= - (1/8)*(x+8)^2+6

  4. y= - (1/8)*(x-8)^2+6

  5. y=2*(x+3)^2-9 функцияларының

графиктерін тұрғызыңдар

3 тапсырма

Жоғарыдағы функцияларға

  1. Сызықтық диаграмма құрыңыз

  2. Құрылған диаграмманың фонын ауыстырыңыз.

  3. «Қолшатыр» деген атпен сақтаңыз

Дескрипторлар


2

Кестеде [-12; 12] аралығында 2 қадаммен (h=2)

  1. y= -(1/18)*x^2+12

  2. y=-(1/8)*x^2+6

  3. y=-(1/8)*(x+8)^2+6

  4. y=-(1/8)*(x-8)^2+6

  5. y=2*(x+3)^2-9

функцияларын есептеп, сызықтық графигін дұрыс салады.


3

Берілген графиктердің арасынан сызықтық функция графиктерін ажыратады.


4

«Қолшатыр» графигін тұрғызады.


5

Диаграмма фонын өзгертіп, файлды сақтай алады.








Слайд





https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/8-synyp/lesson/diagrammalar-men-kestelerdi-zhasau



































А3,маркерлер.

Сұрақтар жазылған слайд, 8 сынып оқулығы




«Бас- бармақ» әдісі арқылы бағалайды.

Басбармақ жоғарыға қарай - Мен түсінемін.

Басбармақ көлденең- Мен түсінгендеймін.

Басбармақ төмен қарай - Мен түсінбедім.






















Сабақтың соңы

/3 мин/


Сабақ соңындағы оқушылар кері байланыс жүргізеді:

« Бес саусақ» әдісі арқылы








  • Н е үйрендім?

  • Неден қиналдым?

  • Қандай жетістіктерге қол жетгіздім?

  • Көңіл күйім.....

  • Сабақ ұнады ма?

Ү йге тапсырма:

«Көзілдірік» графигін тұрғызу.


Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Сабақтың мақсатын оқушылардың қажеттіліктеріне, қабілеттеріне қарай сараладым.

Тапсырмалар жеңілден күрделіге қарай белгілі мақсатпен сараланып, қолдау керек ететін оқушыларға топта, жұпта қолдау көрсетілді.

Мозайка” әдісі арқылы топқа біріктірдім.

Сұрақ – жауап” әдісіндегі сұрақтар алдыңғы біліммен жаңа білімді ұштастыруда тиімді болды. Топпен жұмыс жасағанда «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісін қолдандым. Компьютерде іс – тәжірибе орындау барысында оқушылардың деңгейі анықталады.

2 тапсырма

[-12; 12] аралығында 2 қадаммен (h=2)

  1. y= -(1/18)*x^2+12

  2. y=-(1/8)*x^2+6

  3. y=-(1/8)*(x+8)^2+6

  4. y=-(1/8)*(x-8)^2+6

  5. y=2*(x+3)^2-9

функцияларының

графиктерін тұрғызыңдар

3 тапсырма

Жоғарыдағы функцияларға

  1. Сызықтық диаграмма құрыңыз.

  2. Құрылған диаграмманың фонын ауыстырыңыз.

  3. «Қолшатыр» деген атпен сақтаңыз.



«Бас бармақ» әдісі


Сабақтың соңында

«Бес саусақ» арқылы кері байланыс алынып, қорытындыланады.



-Техникалық қауіпсіздік ережесін сақтау.

- Оқушылардың компьютер алдында дұрыс отыруын қадағалау.

Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы бағалау


Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

 

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!