Материалдар / Қорықтар 8 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Қорықтар 8 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
05 Қараша 2018
817
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Сыныбы:8


Пәні: География

Сабақтың тақырыбы: Қорықтар

Сабақтың мақсаты: Қазақстанның қорықтары жөнінде өз бетімен білім алуға жағдай жасау, табиғатты қорғауға, аялауға тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже:

  1. Оқушылар жаңа білім алады.

  2. Ынтымақтастық атмосферасы орнайды.

  3. Қызығушылықтары артады.

  4. Сыни ойлайды.


Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың

іс-әрекеті

Дифференциа-ция

Бағалау

Ресурстар


Ұйымдас-тыру


Мұғалім амандасу тренингін өткізеді.

Оқушылардың көңіл-күйлерімен танысады. «Гүлдер» тренингі арқылы оқушыларды топқа бөледі.Топ ережесін естеріне салады.

Амандасады. Көңіл-күйлерін білдіреді. Топқа бөлу тренингі арқылы оқушылар үш топқа бөлінеді.Топ ережесін естеріне түсіреді.

Топқа бөлу тренингі. Топ ережесін қайталау. Ынтымақтастық атмосферасын орнату, өзін-өзі реттеу.

Оқушыларға өзін-өзі бағалау парағы үлестіріледі.

Түрлі-түсті гүлдер суреті

Үй тапсырма-сын сұрау:

Үй тапсырмасы бойынша оқушылар төменде берілген тапсырмаларды орындайды:

1.Сызбанұсқаны толтыр:

Экологиялық проблемалар


DrawObject4 DrawObject3 DrawObject2 DrawObject1


DrawObject8 DrawObject7 DrawObject6 DrawObject5



2.Бос орындарды толтыр:

Апатты табиғат құбылыстары:


DrawObject9

Шығу себептері



DrawObject10 DrawObject11

Экзогенді

DrawObject12


DrawObject14 DrawObject13

DrawObject15

Жер сілкіну




АКТ, түсіну дәрежесін анықтау, диалогтық әдіс,ынтымақтас-тық атмосферасын орнату, дарындылық пен көшбасшылық қабілеттерін анықтау.

Өзін-өзі бағалау

АКТ, Үлестірмелер

Миға шабуыл:

Мұғалім Қазақстанның табиғаты туралы суреттерден тұсаукесер жасайды.Оқушыларға сұрақтар қояды:

Бүгінгі тақырыбымыз не туралы болуы мүмкін?

Қорық деген ұғым сіздерге таныс па? Қорықтар туралы не білесіңдер?

Оқушылар таныса отырып, жаңа сабаққа назар аударады. Сұрақтарға жауап береді.

АКТ,сыни ойлау дағдыларын арттыру, сұрақ-жауап, диалогтық әдіс, зерттеушілік әңгіме.

Өзін-өзі бағалау.

АКТ, музыка

Мағынаны тану:

Оқулықтағы «Қорықтар» тақырыбымен танысуға уақыт береді. (7 минут) Оқушылар жаңа сабақ мазмұнымен танысады. Танысып болған соң, мәтінді және мәліметтерді пайдаланып, келесі тапсырмаларды орындайды:

1 топ:

Қорықтың аты

Құрылған жылы

Геогра-фиялық

орны

Жануар-

лары

Өсімдік-

тері


Ақсу -Жабағылы

1926

Оңтүстік Қазақстан облысында Талас Алатауы мен Өгем жотасында орналасқан.

ақ тырнақты аю, таутеке, ілбіс, суыр, шақылдақ, ұлар, кезеген, шауқарға, қозықұмай арқар, бұғы, елік, ала мысық, борсық, т.б.

Арша, бадам бұтасы, жабайы жүзім, жабайы алма, т.б.

Наурызым

1934

Қостанай облысының Наурызым ауданында орналасқан.

Қабан, елік, суырлар, ақ қояндар, қарсақ, түлкі, борсық, күзен, ақкіс,аққу, шағала, бірқазандар

Қарағай, малиус боката алмасының жабайы түрі

Алматы

1964

Іле Алатауында

Тянь-шань сілеусіні, барыс, борсық, түлкі қасқырлар, арқар, таутеке, тиін, сасық күзен, ұлар, кекілік, бұлдырық, қырғауыл, тарғақ

Тянь-Шань шыршасы, көктерек, долана, жабайы алма, өрік,

2 топ:

Қорықтың аты

Құрылған жылы

Геогра-фиялық

орны

Жануар-

лары

Өсімдік-

тері


Барсакелмес

1939

Арал теңізінің солтүстік-батыс бөлігінде

Ақбөкен, қарақұйрық, құлан.


Қорғалжын

1968

Ақмола облысында

Суыр, алақоржын,, су егеуқұйрығы, қосаяқтар, қабан, үйрек, қаз, қоқиқаз, сұқсыр,


Марқакөл

1976

Күршім жотасы мен Азутас жотасы аралығында орналасқан.

Аю, сілеусін, бұғы, арқар, қасқыр, қарақұтан, аққу, суқұзғын, мөңке, майқан, талма, теңге балығы

Аралий, алтын тамыр,

3 топ:

Қорықтың аты

Құрылған жылы

Геогра-фиялық

орны

Жануар-

лары

Өсімдік-

тері


Үстірт

1984

Маңғыстау облысын-да

Үстірт муфлоны, қарақұйрық,ұзын тікенді кірпі, шұбар күзен, төрт жолақты қарашұбар жылан, қарабауыр шіл, кекілік, ителгі шөл кекілігі,

Иіссіз катрана, үстірт таспасы,

Батыс Алтай

1992

Шығыс Қазақстан облысын-да

Бұлғын, аю, құндыз сусар, борша т.б.

Марал оты, алтын тамыр

Алакөл

1998

Алматы облысын-да

Аққу, реликт шағала, қаз, тырна т.б.


Қаратау

2004

Қаратау жотасын-да


Көне жерортатеңіздік өсімдіктер

Сергіту сәті: «Достық» (Мұғалім айтқан санға байланысты оқушылар топтасады.)

2 тапсырма:Берілген кескін картаға қорықтарды орналастыру.


Түсіну дәрежесін анықтау, өзін-өзі реттеу, диалогтық әдіс, көшбасшылық, дарындылық қабілеттерін анықтау.


Оқулық,АКТ, үлестірмелер, энциклопедия мәліметтері

Ой толғаныс:

Семантикалық карта:

Қорықтар

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Ақсу-Жабағылы











Алматы











Үстірт











Алакөл











Марқакөл











Қорғалжын











Наурызым











Барсакелмес











Батыс Алтай











Қаратау











  1. Қазақстандағы ертеден келе жатқан қорық. (Ақсу Жабағылы)

  2. Реликті шағаласы-қорықтың көркі. (Алакөл)

  3. Муфлонды қорғайтын қорық. (Үстірт)

  4. Дәрілік өсімдіктері –аралий мен алтын тамыр кездесетін қорық. (Марқакөл)

  5. Қоқиқаздар ұя салатын қорық. (Қорғалжын)

  6. Малиус боката алмасының жабайы түрлері өсірілетін қорық. (Наурызым)

  7. Аралда құрылған қорық. (Барсакелмес)

  8. Қылқан жапырақты ормандары, субальпі және альпі шалғындары сақталған қорық (Батыс Алтай)

  9. «Әнші тауы» Аққұм -Қалқан орналасқан қорық (Алматы)

  10. Эндемикалық өсімдіктерді сақтау мақсатында құрылған қорық. (Қаратау)


Түсіну дәрежесін анықтау, өзін-өзі реттеу, диалогтық әдіс, көшбасшылық, дарындылық қабілеттерін анықтау, АКТ

Оқушылар тапсырманы орындайды. Өздерін бағалайды.

Оқулық, интербелсенді тақта.

Үйге тапсырма

  1. §54 Қорықтар;

  2. Тест құру.

Оқушылар берілген тапсырмаларды жазып алады.

Түсіну дәрежесін және дарындылықты анықтау.



Кері байланыс


Оқушылар сабақ туралы не үйренгендерін және не үйренгісі келетіндерін жазып береді.

Кері байланыс





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!