Cабақтың
басы:
5
минут
|
Ұйымдастыру кезеңі :
1. Сабаққа оқушылардың дайындығын
тексеру. 2. «Жүректен-жүрекке» тренингі: бір-біріне
сәттілік тілеу.
Психологиялық
дайындық:
Қазақ тілім – ол менің ана
тілім! Қазақ тілім– байсалды баба
тілім! Сол байлықтан аз емес
алатыным, Болашағым, бақытым, дара
тілім!
Топқа
бөлу:
«Ақшақар» тобы
«АязАта» тобы
«Аққала» тобы
Оқушыларды сабақ барысымен
таныстыру:
-Оқушылар, қандай мереке
жақындап келе жатыр? /жаңа жыл
мерекесі/
- Ендеше, бізді Мұз ханшайымы
жаңа жылдық кешке шақырады. Біз мұз шаһарына саяхат жасауымыз
керек. Оған жету үшін бірнеше кедергіден өтуіміз керек. Біз мұз
шаһарына жетуімізге біздің біліміміз көмекке келеді. Ендеше,
сәттілік тілеймін. «Мұз шаһарына саяхат»
1-кедергі. Үй тапсырмасы
2-кедергі.
Жаңа тақырыппен танысу
3-кедергі.
Жаттығу жұмыстары 4-кедергі.
Топтық жұмыс
1-кедергі. Үй тапсырмасын тексеру:
Қайталау сұрақтары: - Күрделі сөз дегеніміз
не? - Олар қалай жасалады? -
Біріккен сөз деп қандай сөздерді айтамыз? - Мысал
келтіріңдер 5-жаттығу.Көп
нүктенің орнына біріккен сөздер
жаз.
Кісі
аттары:
Жер су аттары: Ән,
күй, өлең аттары:
Дескриптор:
-
сұрақтарға жауап
береді.
-біріккен сөздерге мысалдар
келтіреді. ҚБ
гүлдер
|
суреттер
|
|
Сабақтың
ортасы
15
минут
10
минут
(талқылау,
дайындалуға)
Сергіту
сәті
|
2-кедергі.
Жаңа сабақ." Кім тапқыр" ойыны ребусты
шешу
,
,, ̔ ̓ ,
,,,,
̔
̓ ̔
̓ ̔ ̔ ̓̓ ̓
,,, ̔
̔ ̓ Мұғалімнің сөзі: Бүгін біздер
күрделі сөздің бірі – қос сөздермен
танысамыз.
Бүгінгі сабақтың мақсаты: Сөйлем ішінде қос сөздерді таба
білуге, түрлерін ажырата білуге
меңгерту.
Ереже: Екі сөздің қосарлануынан жасалған күрделі
сөздерді қос
сөздер деп аталады. Жазуда қос сөздің
арасына дефис (-) қойылады.мая-мая, әке-шеше,
көре-көре,
құрал-сайман.
Дескриптор
-ребусты шешеді -ережені
есте сақтайды ҚБ
гүлдер.
1-жаттығу.Төмендегі
күрделі сөздерді оқып, мағынасын түсіндір.Олардың қалай жасалғанын
айт. «Кім жылдам?» Ауызша
орындалады. Алуан – алуан, бақа – шаян, үлкен –кіші, жап
– жақсы, оқта- текте,
былқ- сылқ, бүгін – ертең
, көре – көре.
Дескриптор:
-сөздерді оқиды. -олар қалай жасалғанын
анықтайды ҚБ
гүлдер.
Дәптермен
жұмыс
2 –
жаттығу.Сөйлемдерді оқып, көшіріп
жаз.Қос сөздердің астын сыз.
1.Қос сөздердің мағынасын
түсіндір.Жасалу жолына назар
аудар.
Қос сөздің біріккен
сөзден қандай айырмашылығы
бар.
Тереңдет ойыңды,
Тік ұста бойыңды. Құстарға ұқсайық,
Қалықтап
ұшайық.
Шық алға оң қанат,
Шық алға сол қанат, Шаршаған кездерде, Қонайық
жорғалап
3-жаттығу.Суретке
қарап, заттардың атауларын қос сөзбен айт.Осы сөздерді қатыстырып
сөйлемдер құрастырып жаз. «Сөз ойла, тез ойла» Топпен
жұмыс
Дескриптор:
-суретке қарап сөйлем
құрап жаза алады.
ҚБ гүлдер
|
Әдістемелік
құрал
|
|
Сабақтың
соңы
10
минут
Кері
байланыс
Үйге
тапсырма
|
4 – жаттығу.Жаңылтпашты
жатқа жаз. Асқат Жамап –жасқап,
Жасапты ақ сапты аспап. Ақ сапты аспабы- Жап – жақсы аспап.
Қос сөздерді тауып астын
сыз.
5-жаттығу.Төмендегі
сөздерді мағынасына қарай өзара үйлесімді сөздермен тіркестіріп,
қос сөз жаса. «Жұбыңды тап» ойыны: Тақтаман
жұмыс
алыс
|
сұрт
|
алпыс
|
шай
|
арпа
|
төмен
|
ағайын
|
тәтті
|
сарт
|
жақын
|
қант
|
жетпіс
|
жоғары
|
бидай
|
тату
|
туған
|
Дескриптор:
-қос
сөздердің екінші сыңарын тауып жазады.
ҚБ
гүлдер
Саралау: Оқушылар өзара бір-біріне
көмектеседі
Үлгерімі бойынша бөлек
тапсырма орындайды
Сабақты
қорытындылау:
- Қос сөз дегеніміз
не?
- Қос сөздер қалай
жазылады?
Барлығын түсіндім. Енді түсініп келемін.
Түсінбедім
Күнделікті енді
ашайық, Үй тапсырмасын
жазайық. Қос сөзден алған
білімді, Ұмытпай есте
сақтайық 6-
жаттығу. Мәтінді оқы.Қос сөздерді
тауып,тыныс белгісін қойып,көшіріп жаз
|
кесте
Гүлдің
суреті
|
|
Оқушыларға сабақ барысында
берілетін тапсырмаларымды қарапайымнан күрделіге қарай
жоспарлаймын. Жекелеген оқушылардың мақсатқа
жетуіне топтық жұмыс арқылы қол жеткіземін. Қажет жағдайда қосымша
түсінік беріп отырамын. Дарынды оқушыларға сабақ барысында жоғары
деңгейлі сұрақтар қоямын және шығармашылықпен орындайтын
тапсырмаларды сол оқушылардың мүмкіндігін ескере отырып
бермекпін
|
«Жарайсын , керемет» және
тәттілер арқылы бағалаймын
|
Тақта мен оқушы арақашықтығын
және оқушы қауіпсіздігін сақтауға ерекше мән
бердім.
Тәрбиелік мәні ұлттық
құндылықтарымызды білуге негізделген.
|
|
Жалпы
баға
Тапсырмалар сәтті орындалды,
сол арқылы оқу мақсатына қол жеткіздім.
Сәтті өткен екі нәрсені
атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға
қатысты)?
1: Оқушылар жаттығуды талдап,
баға беруде, өз көзқарастарымен бөлісуде белсенділік
танытты
2:
Топқа және жұпқа, жеке оқушы
жұмыстарына берген өзара бағалауы, пікірлері, ұсыныстары сәтті
шықты.
Қандай екі нәрсе сабақтың
одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға
қатысты)?
1:
Дарынды және қолдауды қажет
ететін оқушыларға жеке тапсырма беру;
2:
Топтағы оқушы санын азайтып,
топ санын көбейтіп, ықшам топ жасау;
Осы сабақ барысында сынып
немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін
қажет болуы мүмкін қандай ақпарат
алдым?
Келесі сабақты осы сабақтағы
оқушыдан алған кері байланысты ескере отырып жоспарлау қажет екенін
және дарынды және қолдауды қажет ететін оқушыларға жеке тапсырмалар
дайындап келу қажеттігін түсіндім.
|
|