Материалдар / Құрылымы күрделі теңдеу
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Құрылымы күрделі теңдеу

Материал туралы қысқаша түсінік
бастауыш сынып мұғалімдеріне арналған. математика пәні бойынша.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
17 Сәуір 2018
495
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Picture 1

Алматы облысы

Еңбекшіқазақ ауданы

Ақши ауылы

«Бөлек батыр атындағы орта мектеп» КММ

Бастауыш сынып мұғалімі

Касымбекова Динара Биримтаевна

Эл.почта: kasymbekova-d@mail.ru


Пән: Математика

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

ІІ-бөлім Жазбаша көбейту мен бөлу

Мектеп: «Бөлек батыр атындағы орта мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі

Күні: 10.04.2018 ж

Мұғалімнің аты-жөні:

Касымбекова Динара Биримтаевна

Сынып: 3 «Ә»

Оқушылар саны: 31

Қатысқандар саны:

Сабақ тақырыбы

Құрылымы күрделі теңдеу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Құрлымы күрделі теңдеулерді шығару тәсілдерін үйрету;

күрделі теңдеулерді есептеуге дағдыландыру;

теңдеулерді шығару дағдыларын дамыту.


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Қосу мен азайту, көбейту мен бөлу арасындағы қатынастар негізінде теңдеу үшін әріпті өрнектерді қолдана білу

Көптеген оқушылар: Есептер шығаруда белгісіз санды табуға үйрену

Кейбір оқушылар: қосу мен азайту, көбейту мен бөлу амалдарына байланысы құрылымы күрделі теңдеулерді шешуде әріпті өрнектерді қолдану

Бағалау критерийлері

Білу



Түсіну

Қолдану




Қосу мен азайту, көбейту мен бөлу арасындағы қатынастар негізінде теңдеу үшін әріпті өрнектерді қолдана біледі

Есептер шығаруда белгісіз санды табуға үйренеді

Қосу мен азайту, көбейту мен бөлу амалдарына байланысы құрылымы күрделі теңдеулерді шешуде әріпті өрнектерді қолданады

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Қосылғыштар, азайтқыш, айырманың мәні, қосылғыштың мәні, теңдеу, белгісіз сан сөз тіркестерін қолдана алады.

Құндылықтарды дарыту

Білім алушылардың ынтымақтастығын достық құрметін дарыту арқылы ұйымшылдыққа, адамгершілікке тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыстар

«Қазақ тілі» пәні

Сұрақтарға дұрыс жауап беру, сауатты жазу арқылы.

«Дүниетану» пәні

Логикалық есепті шығару барысында.

АКТ қолдану дағдылары

Бейнекөрініс арқылы тақырып туралы қосымша түсінік алып қорытынды жасайды.

Бастапқы білім

Қарапайым теңдеулерді шешу, шешу жолдарын қайталай отырып еске түсіру

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған

уақыты

Жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Оқушылардың зейінін шоғырландыру


Picture 1 Қуан, шаттан!

Қуан, шаттан!

Қуанатын күн бүгін.

Қайырлы таң, Қайырлы күн!

Күліп шықты күн бүгін!

Оқушылар бір-біріне жымиып қарап, жақсы көңіл күй сыйлайды.


«Қызықты текше» арқылы топтарға бөлу.

Текшедегі суреттер арқылы топтасады.




Шаттық шеңбері









Топтама






Сабақтың ортасы


1 «Сен қалай ойлайсың?» әдісі

  • Амалдардың белгісіз компоненттерін қалай табуға болады?



Қосылғыш

240

55

780

Қосылғыш

760

345

140

Мәні

1000

400

920



Азайғыш

1000

400

700

Азайтқыш

240

55

280

Мәні

760

345

420



Көбейткіш

50

6

25

Көбейткіш

4

13

40

Мәні

200

78

1000



Бөлінгіш

200

78

1000

Бөлгіш

50

13

25

Мәні

4

6

40


ҚБ. «От шашу» арқылы бағалау


3 Тақырыпқа байланысты қосымша түсінік беру


Х*30=210

Х*(5*6)=210

Теңдеуді шешеміз


Х*30=210

Х=210/30

Х=7

Мына теәдеуді бірден шешуге болама?

Математикада мұны ЖЕҢІЛДЕТУ, яғни қарапайым түрге келтіру дейді. Екі теңдеуді салыстырсаң, оны қалай орындауға болатынын көресің. Теңдеудің сол жақ бөлігіндегі көбейтіндіні табу керектігін байқаған боларсың?

Х*5*6=210

Одан кейін бізге таныс теңдеуге қол жеткіземіз. Оны шешу оңай.

Х*30=210


Ереже. Есіңі сақта!

Осы түріндегі теңдеулерді шешу үшін алдымен қосымша есептерді орындап, оларды қарапайым теңдеуге айналдыру керек.


2 (Ж) «Үш қадамдық сұқбат» әдісі

(1-қадам) Оқушыларды жұптастыру, тапсырмалар беру

(2-қадам) берілген тапсырма бойынша жұпта талқылап, ойларын ортаға салады

(3-қадам) әріптің орнына сәйкес келетін тиісті санды тауып, теңдеуді шешіп, басқа жұптарға дәлелдейді

Берілетін тапсырма:

30*х=450+450 800-у=1000/4 300/в=15*4

30*х=900 800-у=250 300/в=60

Х=900/30 у=800-250 в=300/60

Х=30 у=550 в=5



ҚБ «Басбармақ» арқылы бағалау

Тапсырманы орындауына байланысты топ бағаланады




4 Тақтамен жұмыс. (жеке жұмыс)

Берілген теңдеуді тақтада орындап, тексеріп, дәлелдеп береді.

У+30*5=450 с+4*25=985 в*(300-250)=550

У+150=450 с+100=985 в*50=550

У=450-150 с=985-100 в=550/50

У=300 с=885 в=11

300+30*5=450 885+4*25=985 11*(300-250)=550

ҚБ. «Жылы сөз» арқылы бағалау


Сергіту сәті «Көңілді сандар» арқылы

Сандарды ән ырғағымен үш тілде айта отырып, жаттығу жасайды.


«Дирижёр» әдісі арқылы 2.3.4 сандарының көбейту кестесін еске түсіру


Picture 35 «Домино» әдісі

Көбейту мен бөлуге берілген есептерді тексеру арқылы жазбаша тәсілмен есепте. Дұрыс жауабын домино ретімен орналастырады.


123*3=369 963/3=321 870+130=1000

423*2=846 996/3= 332 48+607=655

313*3=939 824/2=412 12+689=701

221*4=884 484/2=242 605-99=506


7 «Жариялау» әдісі топтық жұмыс

Логикалық есепті топта оқып талдайды, өзара бір шешімге келеді. «Қызғалдақ» деп жазылған жәшіктен не өсіп шығуы мүмкүн? Сұрағына жауап береді.


ҚБ «Бағдаршам» арқылы бағалау

Оқушылар тапсырма бойынша бағдаршамның тиісті түсін көрсетеді.





АКТ





















































Топтама


Сабақтың соңы

ӨЖ «Код сақтаушысы» ойын.

Бір мүшесі белгісіз болатын өрнекті тақтаға жазыңыз. Оқушылар әріптің мәнін табады, сосын тапсырманы

орындағандарын дәлелдейді және сол әріпті пайдалана отырып жаңа өрнек құрастырады.

Мысалы, мұғалім көрсетіп тұр 30 – a = 2+5

Тапсырманы дұрыс орындаған оқушы код сақтаушысы болып табылады және ол жаңа өрнек ұсынады, мысалы,

а+ 30 = 50-10

Барлық оқушылар өзінің шешімдерімен бөліспейінше

ойынды жалғаса береді.


ҚБ «Күлегеш» арқылы бағалау

Рисунок 1 Кері байланыс «Кемпірқосақ» арқылы


Оқушылар сабақ бойынша ойларын қорытындылайды.




Үйге тапсырма: №6 есеп 107- бет

Оқушыларды сабаққа қатысу деңгейі мен белсенділігіне қарай бағалау


Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді

жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары

оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді

жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушылар тапсырмалар орындай отырып,математикалық амалдарды дұрыс қолданды. Көптеген оқушылар теңдік пен теңсіздікті ажырата алады. Кейбір оқушылардың белгісіз санды табудағы дағдысы қалыптасты.

Оқушылардың ішкі уәжін арттыру үшін әр тапсырма соңында ҚБ ұйымдастырамын.






Сергіту сәтіндегі жаттығуларды дұрыс орындауын қадағалаймын.Оқушылар дың мектеп ережесін дұрыс сақтауын, партада дұрыс отырыуын қадағалап отырдым




Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!