Материалдар / Қысқа мерзімді жоспар
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Қысқа мерзімді жоспар

Материал туралы қысқаша түсінік
5-сынып.Информатика. Ақпаратты шифрлау
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
03 Наурыз 2023
245
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар ДОІЖО: Турсунов Е.

Бөлімі:

Ақпаратты ұсыну

Педагогтың аты-жөні:

Каримбердиева Б.Р.

Күні:

04.10.2022 ж.

Сынып: 5 «Ә»

Қатыспағандар: Қатысқандар:

Сабақтың тақырыбы:

Ақпаратты шифрлау


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

5.2.1.3 мәтіндік ақпаратты кодтау және декодтау

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар: мәтіндік ақпаратты кодтау және декодтауды біледі;

Көптеген оқушылар: мәтіндік ақпаратты кодтаудың әртүрлі әдістерін біледі;

Кейбір оқушылар: криптографиялық шифрлау және дешифрлау әдістерін пайдалана алады.

Сабақтың барысы:


Сабақтың кезеңі/уақыты

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин









5 мин

1.Оқушылармен амандасу.

2.Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру.

3. Топқа бөлу. Сурет қиындыларын құрастыру арқылы оқушылар 2 топқа бөлінеді, топ басшыларын сайлайды.

І-топ «Криптография» тобы;

ІІ-топ «Шифр» тобы.

Мұғалім топтарға бағалау парақтарын таратады, бағалау критерийлерімен таныстырады.


4.Үйге берілген тапсырманы тексеру.




Оқушылар мұғаліммен амандасады.

Сурет қиындыларын біріктіру арқылы 2 топқа бірігеді.








Оқушылар бір-бірімен дәптерлерін ауыстырып, үй тапсырмасын тексереді.















Тапсырманы орындаған оқушыларды ауызша мадақтау толықтыру жасау, бағыттау арқылы бағалау.




Информатика оқулығы, 5-сынып


Интерактивті тақта


Презентация


Сабақтың ортасы

7 мин









10 мин










15 мин


Жаңа сабақ.

Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.

Оқулықтағы «Еске түсірейік» айдарының тапсырмаларын орындау арқылы өткен сабақпен логикалық көпір құру.

1.Мәтін дегеніміз не?

2.Ақпаратты қандай әдістермен жеткізуге болады?

Тақырыпқа байланысты бейнесабақ көрсету.


1-тапсырма. Топтық жұмыс. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі.

Оқушылар бейнесабақтағы және оқулықтағы ақпаратты пайдаланып өз ойларын постерге түсіреді және оны келесі топқа түсіндіреді.

«Криптография» тобы – «Ақпаратты не үшін шифрлаймыз?»

«Шифр» - «Ақпаратты не үшін дешифрлаймыз?».


2-тапсырма. Жеке жұмыс. Деңгейлік тапсырма. А және В деңгейін дәптерге, С деңгейін компьютерде орындайды.






Оқушылар сұрақтарға жауап береді, бейнесабақты мұқият қарап, өз ойларымен бөліседі.





Дескриптор:

  • берілген тақырып бойынша ақпарат жинайды;

  • ақпаратты постерге түсіреді;

  • өзге топтарға түсіндіреді.





Дескриптор:

  • алмастыру шифрын пайдаланып мәтінді шифрлайды;

  • мәтінді дешифрлайды;

  • мәтінді шифрлауда Цезарь шифрын пайдаланнады;

  • кестені пайдаланып мақал-мәтілді шифрлайды, компьютерде жазады.













ТОвал 1 оптар бір-бірін

Жарайсың

ЖСкругленный прямоугольник 1 ақсы

ОРавнобедренный треугольник 1 рташа

деп фигуралар арқылы бағалайды.





Оқушыларды мадақтау сөздер арқылы бағалау, қажеттіліктеріне қарай қолдау, бағыттау.














Ватман, стикерлер, маркерлер, суреттер







Компьютер, оқулық


Сабақтың соңы

5 мин













Үйге тапсырма

Сабақты бекіту.

«Сен маған, мен саған» әдісі.

Мұғаліп ұсынған қорапшаға әр оқушы өзінің жаңа сабақ бойынша сұрақтарын салады. Кейін мұғалім оқушыларға қорапты қайта ұсынады. Әр оқушы қораптан бір сұрақтан алып жауап беруге тырысады.


Кері байланыс:

& 4 оқу, тақырып соңындағы «дәптерге орындайық» және «үйде орындайық» тапсырмалары.




Оқушылар қойылған сұрақтар бойынша жауаптарын айтады.





Оқушы өзі дұрыс деп тапқан жауаптардың тұсына «+» белгісін қояды.




Оқушылар бір-бірін «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды.




Сабақ соңында оқушылардың сабаққа қатысу деңгейіне қарай 1-10 балл аралығында бағалау.



Оқулық







Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!